A Firefox és a Chrome két vezető webböngésző, melyek mind a felhasználói felületük, mind a funkcionalitásuk tekintetében folyamatosan fejlődnek. A 64 bites verziók használata jelentős teljesítménynövekedést eredményezhet a 32 bitesekhez képest, különösen, ha sok lapot nyitunk meg egyszerre, vagy memóriaintenzív webalkalmazásokat használunk. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan töltheted le és telepítheted a Firefox és a Chrome 64 bites verzióit magyar nyelven.
Miért válasszuk a 64 bites böngészőket?
A 64 bites operációs rendszerek és alkalmazások képesek több memóriát használni (több mint 4 GB RAM), ami jelentősen javíthatja a teljesítményt. A webböngészők esetében ez különösen fontos, mivel sokszor egyszerre rengeteg weboldalt nyitunk meg, amelyek mindegyike memóriát igényel. A 64 bites Firefox és Chrome hatékonyabban kezelik a memóriát, így gyorsabb böngészési élményt nyújtanak.
A 64 bites verziók továbbá modernebb utasításkészleteket használhatnak, ami szintén hozzájárul a sebesség növekedéséhez és a hatékonyabb erőforrás-kezeléshez.
Firefox 64 bit magyar nyelven: Letöltés és Telepítés
A Firefox 64 bites verziójának letöltése rendkívül egyszerű. A folyamat a következőképpen zajlik:
- Látogass el a Firefox hivatalos weboldalára: https://www.mozilla.org/hu/firefox/new/
- Az oldal automatikusan felismeri az operációs rendszeredet és a nyelvi beállításaidat. Ha 64 bites operációs rendszert használsz, a letöltő gomb alapértelmezés szerint a 64 bites verziót kínálja fel magyar nyelven.
- Kattints a „Firefox letöltése” gombra.
- A letöltés befejeztével futtasd a letöltött telepítőfájlt.
- Kövesd a telepítő utasításait. A telepítő automatikusan beállítja a Firefoxot magyar nyelven, ha a rendszered nyelvi beállításai is magyarra vannak állítva.
Amennyiben nem vagy biztos benne, hogy a 64 bites verziót töltötted le, a telepítés után ellenőrizheted a Firefox menüjében a „Súgó” -> „A Firefox névjegye” pont alatt. Itt megjelenik a verziószám és az architektúra (pl. „Firefox 115.0.2 (64 bites)”).
Fontos: Ha korábban 32 bites Firefoxot használtál, a telepítés során a böngésző automatikusan átmigrálja a könyvjelzőidet, jelszavaidat és beállításaidat az új, 64 bites verzióba.
Chrome 64 bit magyar nyelven: Letöltés és Telepítés
A Chrome 64 bites verziójának letöltése és telepítése hasonlóan egyszerű, mint a Firefox esetében:
- Látogass el a Chrome hivatalos weboldalára: https://www.google.com/chrome/
- Az oldal itt is automatikusan felismeri az operációs rendszeredet és a nyelvi beállításaidat. Ha 64 bites operációs rendszert használsz, a letöltő gomb alapértelmezés szerint a 64 bites verziót kínálja fel.
- Kattints a „Chrome letöltése” gombra.
- Fogadd el a felhasználási feltételeket és a telepítési feltételeket.
- A letöltés befejeztével futtasd a letöltött telepítőfájlt.
- A Chrome telepítése a háttérben zajlik, és a böngésző automatikusan elindul, amikor a telepítés befejeződött.
A Chrome alapértelmezés szerint magyar nyelven indul el, ha a rendszered nyelvi beállításai is magyarra vannak állítva. A nyelvet később is megváltoztathatod a beállításokban.
A Chrome verziószámát és architektúráját a „Három pont” ikonra kattintva (jobb felső sarok), majd a „Súgó” -> „A Google Chrome névjegye” menüpont alatt ellenőrizheted.
Nyelvi beállítások ellenőrzése és módosítása
Amennyiben a böngésző nem magyar nyelven indul el, a nyelvi beállításokat manuálisan is módosíthatod:
Firefox:
- Írd be a címsorba: `about:preferences#general`
- Görgess le a „Nyelv és megjelenés” szekcióhoz.
- A „Nyelv” alatt válaszd ki a „Magyar” nyelvet a legördülő menüből.
- Indítsd újra a Firefoxot.
Chrome:
- Írd be a címsorba: `chrome://settings/languages`
- A „Nyelvek” szekcióban kattints a „Nyelv hozzáadása” gombra.
- Válaszd ki a „Magyar” nyelvet.
- Húzd fel a „Magyar” nyelvet a lista tetejére.
- Indítsd újra a Chromeot.
Összegzés
A Firefox és a Chrome 64 bites verzióinak használata jelentősen javíthatja a böngészési élményt, különösen, ha sok lapot nyitunk meg egyszerre, vagy memóriaintenzív webalkalmazásokat használunk. A letöltés és a telepítés rendkívül egyszerű, és a böngészők automatikusan felismerik a rendszered nyelvi beállításait. Ha mégis probléma merülne fel, a nyelvi beállításokat manuálisan is módosíthatod a fent leírtak szerint. Érdemes kihasználni a 64 bites architektúra előnyeit, hogy a böngészés még gyorsabb és zökkenőmentesebb legyen.