A Windows újratelepítése sokszor a végső megoldás, ha a számítógépünk lassú, tele van hibákkal, vagy éppen vírusos lett. Azonban a gondolat, hogy minden programot és beállítást újra kell konfigurálni, sokakat elriaszt. Ráadásul a driverek újratelepítése is időigényes és néha frusztráló feladat lehet, különösen, ha nem rendelkezünk az összes szükséges telepítőfájllal.
Miért fontosak a driverek?
Mielőtt belemerülnénk a technikai részletekbe, fontos tisztázni, miért is olyan lényegesek a driverek. Egyszerűen fogalmazva, a driverek közvetítő szerepet töltenek be a hardver (pl. videókártya, hangkártya, nyomtató) és az operációs rendszer (Windows) között. Nélkülük a Windows nem tudná megfelelően használni a hardvereszközeinket, ami hibás működéshez, teljesítménycsökkenéshez vagy akár a hardver használhatatlanságához vezethet.
Lehetséges-e a Windows újratelepítése a driverek megtartásával?
A rövid válasz: attól függ. Teljesen tiszta, formázott merevlemezre történő telepítés esetén a válasz sajnos nem. Ilyenkor a rendszer mindent töröl, beleértve a drivereket is. Viszont léteznek módszerek, amelyekkel minimalizálhatjuk a driverekkel kapcsolatos teendőket az újratelepítés után.
Módszerek a driverek megőrzésére vagy egyszerűbb újratelepítésére:
- Driverek biztonsági mentése: Mielőtt nekilátnánk az újratelepítésnek, készítsünk biztonsági másolatot a jelenlegi drivereinkről. Erre többféle szoftver is létezik, például a Double Driver vagy a DriverBackup. Ezek a programok kigyűjtik a rendszerben lévő drivereket, és elmentik őket egy külön mappába. Az újratelepítés után egyszerűen telepíthetjük a mentett drivereket. Fontos: Mindig megbízható forrásból származó szoftvert használjunk!
- Windows Update használata: Az újratelepítés után az első dolgok egyike legyen a Windows Update futtatása. A Microsoft adatbázisa rengeteg driverrel rendelkezik, és valószínű, hogy a legtöbb eszközhöz automatikusan megtalálja és telepíti a megfelelő drivert.
- Gyártói weboldalak: Ha a Windows Update nem találja meg az összes drivert, látogassunk el a hardvergyártók (pl. Intel, Nvidia, AMD) weboldalaira. Itt a legfrissebb, hivatalos drivereket tölthetjük le.
- Gyári helyreállítási partíció: Sok laptopgyártó létrehoz egy rejtett partíciót a merevlemezen, amely tartalmazza az eredeti Windows telepítőt és a szükséges drivereket. Ezt a partíciót használva visszaállíthatjuk a gépet a gyári állapotba, ami tartalmazza az összes gyárilag telepített drivert. A hozzáférés módja gyártónként eltérő, de általában a gép bekapcsolásakor egy speciális billentyűt (pl. F11, F12) kell lenyomni. Fontos: ez a módszer eltávolít minden, a gyári állapot óta telepített programot és beállítást!
- „Frissítés” típusú telepítés (Ha a Windows még elindul): Ez a lehetőség elérhető a Windows telepítőjében. Ebben az esetben a telepítő megpróbálja megtartani a felhasználói fájlokat, beállításokat ÉS a drivereket is. Ennek a módszernek a sikeressége nem garantált, de megér egy próbát. Előtte mindenképpen készítsünk biztonsági mentést a fontos adatainkról!
Mire figyeljünk a driverekkel kapcsolatban?
- Kompatibilitás: Mindig győződjünk meg róla, hogy a letöltött driver kompatibilis a Windows verziójával (pl. Windows 10 64-bit).
- Biztonság: Csak megbízható forrásból töltsünk le drivereket, hogy elkerüljük a vírusok és más kártevők telepítését.
- Frissítések: Rendszeresen frissítsük a drivereinket, hogy a legjobb teljesítményt és a legkevesebb hibát érjük el.
Összegzés
A Windows újratelepítése driverek megtartásával nem mindig lehetséges 100%-ban, de a fenti módszerekkel minimalizálhatjuk a vele járó teendőket. A driverek biztonsági mentése, a Windows Update használata és a gyártói weboldalak felkeresése mind segíthetnek abban, hogy az újratelepítés után a számítógépünk gyorsan és zökkenőmentesen működjön. Ne felejtsük el a rendszeres biztonsági mentéseket sem, hogy egy esetleges probléma esetén gyorsan visszaállíthassuk a rendszert a korábbi állapotba!