A Counter-Strike 1.6, vagy ahogy sokan ismerik, a jó öreg „CS”, máig töretlen népszerűségnek örvend. Azonban a veterán játékosok és az újoncok egyaránt találkozhatnak egy frusztráló problémával: a játék véletlenszerűen átviszi őket más szerverekre. De miért történik ez, és mit tehetünk ellene?
A probléma gyökerei: Szerverhirdetés és Pluginok
A szerverátirányítás mögött többféle ok is állhat, de a leggyakoribb a szerverhirdetés. A CS 1.6 szerverközössége él, virul, és a szerver adminoknak valahogy el kell juttatniuk a játékosokhoz a szerverüket. Erre jó módszer a pluginokkal történő szerverátirányítás.
A pluginok szerepe
A legtöbb szerveren használnak kiegészítőket, úgynevezett pluginokat (leggyakrabban Amx Mod X pluginokat). Ezek a pluginok nem csak a játékmenetet módosíthatják (pl. zombis mód, hős mód), hanem a szerverhirdetést is szolgálhatják. Egy ilyen plugin lehet a felelős azért, hogy egy játék végén, vagy bizonyos időközönként átkerülsz egy másik szerverre.
Hogyan működik a szerverátirányítás?
A plugin egyszerűen fogja a játékost (vagy játékosokat), és egy előre meghatározott parancs segítségével átirányítja egy másik, a tulajdonos által preferált szerverre. Ez az átirányítás sokszor nem túl elegáns, hirtelen történik, és a játékos számára zavaró lehet, főleg akkor, ha éppen egy izgalmas meccsben vett részt.
Miért teszik ezt a szerveradminok?
Egyszerű a válasz: játékosokat akarnak szerezni. A CS 1.6 szervereknek játékosokra van szükségük ahhoz, hogy népszerűek legyenek és fent tudják tartani magukat. Az üres szervereken senki sem akar játszani, ezért a szerveradminok mindent megtesznek azért, hogy minél többen legyenek a szerverükön. A szerverátirányítás egy olcsó és hatékony módszer erre, bár sokak szerint etikátlan.
A másik ok: Sérült játékfájlok és konzol parancsok
Bár kevésbé gyakori, de a sérült játékfájlok vagy a helytelen konzol parancsok is okozhatnak hasonló problémákat. Ha például valamilyen mod telepítése közben sérültek a fájlok, vagy ha a konzolban véletlenül olyan parancsot adtál ki, ami átirányítja a játékot, akkor előfordulhat, hogy a játék automatikusan csatlakozik egy másik szerverhez.
Mit tehetsz a szerverátirányítás ellen?
Sajnos a szerverátirányítás ellen nem mindig lehet 100%-osan védekezni, de van néhány dolog, amit megpróbálhatsz:
- Kerüld a gyanús szervereket: Ha egy szerver tele van hirdetésekkel, furcsa pluginokkal, vagy agresszívan kéri a játékosokat, hogy szavazzanak rá, akkor valószínűleg át is fog irányítani. Válassz olyan szervereket, amelyek megbízhatónak tűnnek.
- Használj megbízható szerverkeresőt: A beépített szerverkereső mellett léteznek külső, megbízható szerverkeresők is, amelyek szűrhetik a nem kívánt szervereket.
- Ellenőrizd a játékfájlokat: A Steam kliensben ellenőrizheted a játékfájlok integritását. Ez a funkció automatikusan letölti és helyreállítja a sérült fájlokat.
- Konfiguráld a tűzfalat: A tűzfalban letilthatod a CS 1.6 számára a kimenő kapcsolatokat bizonyos IP címekre. Ehhez azonban ismerned kell az átirányító szerverek IP címeit, ami nem mindig egyszerű.
- Tiltsd le a felesleges pluginokat: Ha a szerveren lehetőség van rá, tiltsd le azokat a pluginokat, amelyekről gyanítod, hogy szerverátirányítást okoznak.
- Konzol parancsok ellenőrzése: Győződj meg arról, hogy a
cl_allowdownload
és acl_allowupload
értékek 1-re vannak állítva, de ha problémák vannak, próbáld meg 0-ra állítani őket. Ezen kívül ellenőrizd aconnect
parancsot a konzolban, hátha véletlenül bekerült egy nem kívánt szerver címe.
Összegzés
A szerverátirányítás a CS 1.6-ban egy bosszantó, de sajnos elterjedt jelenség. A legtöbb esetben a szerveradminok játékosszerzési törekvései állnak a háttérben. Bár nem mindig lehet teljesen kiküszöbölni, a fent említett tippek segíthetnek csökkenteni a gyakoriságát, és élvezetesebbé tenni a játékot a szeretett Counter-Strike 1.6-ban.