Sok lelkes Linux-használó próbál életet lehelni régi notebookjaiba egy könnyű, modern operációs rendszerrel. A Linux remek választás, azonban a telepítés során gyakran belefuthatunk a „PAE disabled” hibába. Ez a cikk segít megérteni, mi ez a hiba, miért fordul elő, és hogyan orvosolhatjuk a különböző Linux disztribúciókon.
Mi az a PAE és miért fontos?
A PAE (Physical Address Extension) egy Intel által kifejlesztett technológia, ami lehetővé teszi a 32 bites processzorok számára, hogy 4 GB-nál több RAM-ot címezzenek meg. Régen a 32 bites rendszerek maximum 4 GB RAM-ot tudtak használni, azonban a PAE ezt a korlátot oldotta fel. Sok modern Linux disztribúció (például Ubuntu, Debian, Mint) alapértelmezetten PAE-t igényel a kernelhez, még akkor is, ha a gépedben nincs 4 GB RAM. Ez azért van, mert a PAE lehetővé teszi bizonyos optimalizációkat és funkciókat, amik javítják a rendszer teljesítményét és biztonságát.
Mi okozza a „PAE disabled” hibát?
A hiba akkor fordul elő, amikor a Linux telepítő (vagy a futó rendszer) észleli, hogy a processzor nem támogatja a PAE-t, vagy a PAE nincs megfelelően engedélyezve. Ez leginkább két okból történhet:
- A processzor valóban nem támogatja a PAE-t: Ez a leggyakoribb eset nagyon régi (2000 előtti) processzoroknál. Ebben az esetben nem sok mindent tehetünk, a PAE-t igénylő disztribúciókat nem tudjuk használni.
- A PAE nincs engedélyezve a BIOS-ban: Néhány régebbi gépnél a PAE alapértelmezetten ki van kapcsolva a BIOS-ban. Ritkán fordul elő, de érdemes ellenőrizni.
Megoldások a „PAE disabled” hibára
Szerencsére többféle megoldás létezik a problémára, attól függően, hogy mi okozza a hibát és melyik Linux disztribúciót szeretnénk használni.
1. PAE támogatásának ellenőrzése
Először is ellenőrizzük, hogy a processzorunk egyáltalán támogatja-e a PAE-t. Ezt a legegyszerűbben egy online kereséssel tehetjük meg: keressük rá a processzorunk pontos típusára (pl. „Intel Pentium III specifications”) és nézzük meg, hogy szerepel-e a specifikációkban a „PAE” vagy „Physical Address Extension” kifejezés.
2. BIOS beállítások ellenőrzése
Indítsuk újra a gépet és lépjünk be a BIOS-ba (általában a Delete, F2, F12 vagy Esc billentyűvel). Keressük meg a „Memory Settings” vagy „Advanced CPU Settings” menüpontot. Itt keressünk olyan beállítást, ami a PAE-vel kapcsolatos. Ha találunk ilyet, engedélyezzük és mentsük el a beállításokat, majd indítsuk újra a gépet és próbáljuk meg újra a telepítést.
3. PAE nélküli disztribúció használata
Ha a processzorunk nem támogatja a PAE-t, vagy nem tudjuk engedélyezni, a legjobb megoldás egy olyan Linux disztribúció használata, ami nem igényli a PAE-t. Néhány népszerű lehetőség:
- Debian (i386 változat): A Debian az egyik legstabilabb és legszélesebb körben használt Linux disztribúció. A 32 bites (i386) változata nem igényli a PAE-t. A telepítés során választhatjuk a grafikus telepítőt, vagy a szöveges telepítőt is.
- antiX: Az antiX egy rendkívül könnyű disztribúció, ami kifejezetten régi gépekre lett tervezve. Nem igényli a PAE-t és kevés erőforrást fogyaszt.
- Puppy Linux: A Puppy Linux egy másik nagyon könnyű disztribúció, ami akár RAM-ból is futtatható. Nem igényli a PAE-t és nagyon gyorsan indul.
- Lubuntu: A Lubuntu egy könnyű Ubuntu változat, ami az LXQt asztali környezetet használja. Régebbi verziói (18.04 LTS-ig) PAE nélküli processzorokon is futnak.
4. Telepítő paraméterek módosítása
Néhány Linux disztribúció telepítője lehetővé teszi, hogy a telepítéskor megadjunk paramétereket, amikkel kikapcsolhatjuk a PAE követelményt. Ez a megoldás nem mindig működik, és függ a disztribúciótól.
Például Ubuntu alapú disztribúcióknál a telepítő betöltésekor (a GRUB menüben) nyomjunk ‘e’ betűt a szerkesztéshez, majd a kernel sor végére adjuk hozzá a következőt: forcepae
vagy --forcepae
. Nyomjunk F10-et a betöltéshez.
Fontos: Ez a megoldás nem garantált, és a rendszer instabil lehet. A legjobb megoldás a PAE nélküli disztribúció használata.
Konklúzió
A „PAE disabled” hiba gyakori probléma régi notebookokra Linux telepítésekor. Szerencsére több megoldás is létezik, attól függően, hogy mi okozza a hibát. A legfontosabb, hogy először ellenőrizzük a processzorunk PAE támogatását, majd próbálkozzunk a BIOS beállításokkal, vagy válasszunk egy PAE nélküli Linux disztribúciót. Sok sikert a telepítéshez!