Amikor egy új operációs rendszerre, például a Windows 8.1-re váltunk vagy frissítünk, az egyik leggyakoribb és legégetőbb kérdés, ami felmerül a felhasználókban – különösen a gamerekben –, az, hogy mi lesz a meglévő programokkal és adatokkal. Konkrétan a másodlagos merevlemezen tárolt, már telepített játékok sorsa aggasztja sokakat. Felmerül a rémálom, hogy az összes kedvenc címünket, amelyek gigabájtokat, sőt terabájtokat foglalnak, újra kell-e telepíteni. Ez nem csupán időrabló folyamat, hanem rendkívül frusztráló is lehet. Vajon tényleg vissza kell térnünk a nullára, és mindent elölről kezdeni?
A jó hír az, hogy a legtöbb esetben nem kell újra telepíteni a játékokat a Windows 8.1 frissítése után, feltéve, hogy azok egy külön, nem az operációs rendszer meghajtóján található merevlemezen vannak. Azonban, mint minden technológiai kérdésnél, itt is vannak „de” és „ha” tényezők, amelyek befolyásolhatják a helyzetet. Merüljünk el részletesen a témában, hogy eloszlassuk a kétségeket és útmutatót nyújtsunk!
Miért nem kell általában újra telepíteni? A „Plug and Play” filozófia a játékoknál
A modern számítógépes játékok többsége úgy van felépítve, hogy viszonylag önállóan működjön. Ez azt jelenti, hogy a játék alapvető futtatásához szükséges fájlok – mint az .exe futtatható fájlok, a textúrák, hangok, modellek és egyéb adatok – mind a játék telepítési mappáján belül találhatók. Ezek a fájlok általában függetlenek az operációs rendszertől, miután egyszer a merevlemezre kerültek. A Windows 8.1 frissítése jellemzően nem törli vagy módosítja azokat a fájlokat, amelyek nem az elsődleges, rendszerpartíción vannak.
Emellett a legtöbb játék esetében, különösen a nagyobb digitális platformokon (mint a Steam, Origin, GOG Galaxy, Epic Games Store, Ubisoft Connect), a telepítési folyamat nem mélyen integrálódik az operációs rendszer „szívébe”. Bár bizonyos registry bejegyzések készülnek (például a játék elérésének útvonala, verzióinformációk, grafikai beállítások), ezek gyakran viszonylag egyszerűek, és hiányuk pótolható, vagy a játék maga is képes lehet újra létrehozni őket az első futtatáskor, vagy a platform szoftvere. A lényeg, hogy a játék futtatásához szükséges „agy” és „izom” a saját mappájában van, nem pedig a rendszer mélyén.
Egy másik kulcsfontosságú tényező a meghajtóbetűk stabilitása. Ha a másodlagos merevlemez továbbra is ugyanazt a meghajtóbetűt (pl. D:, E:) kapja a Windows 8.1 telepítése után, mint korábban, akkor a legtöbb alkalmazás és játék számára a fájlok útvonala változatlan marad, így azok továbbra is elérhetők.
Mikor merülhetnek fel problémák és miért?
Bár a legtöbb esetben gond nélkül futnak a játékok, vannak kivételek, amikor mégis problémákba ütközhetünk. Ezek jellemzően a következő esetekben fordulnak elő:
- Hiányzó Registry Bejegyzések: Habár a játékok többsége „önellátó”, bizonyos beállítások, licencinformációk vagy fontos elérési útvonalak a Windows Registryjében tárolódnak. Egy friss operációs rendszer telepítésekor ezek a bejegyzések hiányozhatnak. Ez különösen igaz lehet régebbi, vagy olyan játékokra, amelyek erősebben integrálódnak az operációs rendszerbe (pl. Games for Windows Live címek). Ha a játék nem találja a szükséges bejegyzéseket, egyszerűen nem fog elindulni, vagy hibát jelez.
- DRM (Digital Rights Management) Kérdések: Néhány régebbi vagy agresszívebb DRM rendszer (mint például a SecuROM vagy a StarForce) a hardverhez vagy bizonyos rendszerfájlokhoz köti a licencet. Egy operációs rendszer frissítése vagy tiszta telepítése megváltoztathatja ezeket a paramétereket, és a DRM hibás licencet észlelhet, ami megakadályozza a játék futtatását. Szerencsére az ilyen típusú DRM-ek egyre ritkábbak.
- Hiányzó Függőségek (Dependencies): A játékok futtatásához gyakran szükség van bizonyos futtatókörnyezetekre és könyvtárakra, mint például a Microsoft DirectX különböző verziói, a Visual C++ Redistributable csomagok, a .NET Framework, vagy bizonyos játékfejlesztő által használt speciális könyvtárak. Ezeket az összetevőket általában a játék telepítésekor telepíti a telepítő. Egy tiszta Windows 8.1 telepítés esetén ezek az összetevők hiányozhatnak, még akkor is, ha a játékfájlok sértetlenek maradtak.
- Elavult vagy Kompatibilitási Problémák: Nagyon régi játékok esetében, amelyek nem voltak kompatibilisek a Windows 8.1-gyel (bár ez viszonylag ritka, mivel a Windows igyekszik visszafelé kompatibilis maradni), előfordulhat, hogy egyszerűen nem futnak megfelelően. Ebben az esetben az újratelepítés sem feltétlenül oldja meg a problémát, inkább kompatibilitási beállításokra lehet szükség.
- Sérült Fájlok: Bár ez nem közvetlenül az operációs rendszer frissítéséből adódik, előfordulhat, hogy a játékfájlok valamilyen okból megsérültek a frissítés előtt vagy alatt. Ebben az esetben az újraindítás sem segít, csak egy ellenőrzés vagy újra telepítés.
Hogyan hozzuk működésbe a meglévő játékokat? Részletes útmutató
Ha a Windows 8.1 frissítése megtörtént, és aggódsz a játékaid miatt, kövesd az alábbi lépéseket, hogy megpróbáld működésre bírni őket újra telepítés nélkül:
1. Digitális Játékplatformok (Steam, Origin, GOG, Epic Games Store, stb.)
Ezek a platformok a legfelhasználóbarátabbak ilyen esetekben. Nem kell újra letölteni az összes játékot!
- Steam:
- Nyisd meg a Steam klienst.
- Menj a „Steam” menüpontra, majd válaszd a „Beállítások” (Settings) opciót.
- A bal oldali menüben válaszd a „Letöltések” (Downloads) fület, majd kattints a „Steam Könyvtár Mappák” (Steam Library Folders) gombra.
- Itt meg kell jelennie az elsődleges Steam mappádnak (általában a C: meghajtón). Kattints az „Új könyvtármappa hozzáadása” (Add Library Folder) gombra, és navigálj ahhoz a mappához a másodlagos merevlemezen, ahol a Steam játékait tároltad (pl. D:SteamLibrary vagy D:GamesSteam).
- Miután hozzáadtad, a Steam beolvassa a mappát, felismeri a már telepített játékokat, és hozzáadja őket a könyvtáradhoz anélkül, hogy újra kellene töltened őket. Néha szükség lehet egy gyors „fájlok ellenőrzésére” (Verify Integrity of Game Files), amit a játékra jobb egérgombbal kattintva, a „Tulajdonságok” (Properties) -> „Helyi fájlok” (Local Files) menüpontban találsz.
- Origin (EA app):
- Nyisd meg az Origin klienst (vagy az új EA appot).
- Menj az „Origin” (vagy EA app menü) -> „Alkalmazás beállításai” (Application Settings) menüpontra.
- Keresd meg a „Telepítések és mentések” (Installs & Saves) vagy „Letöltések” (Downloads) fület.
- Itt van egy „Játék könyvtár mappák” (Game Library Locations) vagy hasonló beállítás. Kattints a „Mappa hozzáadása” (Add Folder) gombra, és válaszd ki azt a mappát a másodlagos merevlemezen, ahol az Origin játékokat tároltad. Az Origin automatikusan észleli a már telepített játékokat.
- GOG Galaxy:
- Nyisd meg a GOG Galaxy klienst.
- Keresd meg a „Beállítások” (Settings) opciót.
- A „Telepítési mappa” (Installation folder) vagy „Játék telepítési mappák” (Game installation folders) résznél add hozzá azt a mappát, ahol a GOG játékai vannak. A GOG Galaxy is képes felismerni a meglévő telepítéseket.
- Epic Games Store / Ubisoft Connect: Hasonlóan az előzőekhez, ezek a kliensek is rendelkeznek egy beállítási lehetőséggel, ahol megadhatod a játékok telepítési helyét, vagy automatikusan beolvassák a merevlemezt a meglévő játékok után kutatva.
2. Önállóan Telepített Játékok (nem platformhoz kötöttek)
Ezekkel lehet a legtöbb gond, de gyakran orvosolhatók:
- Próbáld meg elindítani az .exe fájlt: Navigálj a játék telepítési mappájába a másodlagos merevlemezen, és keresd meg a játék futtatható (.exe) fájlját. Próbáld meg elindítani. Ha elindul, és fut megfelelően, akkor szerencséd van!
- Futtatás rendszergazdaként: Kattints jobb egérgombbal az .exe fájlra, és válaszd a „Futtatás rendszergazdaként” (Run as administrator) opciót. Ez néha megoldja a hiányzó jogosultsági problémákat.
- Kompatibilitási mód: Ha a játék régebbi, vagy nem indul el, próbáld meg kompatibilitási módban futtatni. Jobb egérgomb az .exe fájlon -> „Tulajdonságok” (Properties) -> „Kompatibilitás” (Compatibility) fül. Itt beállíthatod, hogy a játék egy régebbi Windows verzióval legyen kompatibilis (pl. Windows 7).
- Keresd meg a játék saját telepítőjét/javítóját: Sok játék telepítési mappájában található egy „Setup.exe” vagy „Installer.exe” fájl, vagy egy „Redist” mappa. Ha elindítod ezt, az néha felajánlhatja a „Javítás” (Repair) lehetőséget, ami újra létrehozza a hiányzó registry bejegyzéseket és telepíti a hiányzó függőségeket, anélkül, hogy újra letöltené a teljes játékot.
- Függőségek (Dependencies) manuális telepítése:
- DirectX: A legtöbb játékhoz DirectX szükséges. Még ha a Windows 8.1 tartalmazza is a legújabb DirectX verziót, a régebbi játékok gyakran igénylik a DirectX 9.0c, vagy más, specifikus DirectX könyvtárakat. Keresd meg a játék telepítési mappájában a „Redist” vagy „Dependencies” mappát, és azon belül futtasd a „DXSETUP.exe” fájlt, ha van ilyen. Alternatívaként letöltheted a Microsoft DirectX End-User Runtime Web Installer-t.
- Visual C++ Redistributable: Szinte minden játék igényli ezeket. Keresd meg a játék mappájában (gyakran „Redist” vagy „VC Redist” mappában) az „vcredist_x86.exe” vagy „vcredist_x64.exe” fájlokat, és futtasd őket. Győződj meg róla, hogy a megfelelő (x86 és x64) verziókat telepíted.
- .NET Framework: Néhány játékhoz szükség lehet specifikus .NET Framework verziókra. Ezeket általában a Windows Update is telepíteni tudja, vagy manuálisan letölthetőek a Microsoft webhelyéről.
- Registry Hacking (Haladóknak!): Csak végső esetben, és csak akkor, ha pontosan tudod, mit csinálsz! Léteznek eszközök, vagy manuálisan is hozzáadhatók a hiányzó registry bejegyzések, de ez nagy kockázattal járhat. Sokkal biztonságosabb egy „javító” telepítés, ha van ilyen.
3. Mentett Állások (Save Files) Kezelése
A játékok mentett állásai általában nem a játék telepítési mappájában, hanem a felhasználó profiljához tartozó mappákban találhatók, például:
C:Users[Felhasználónév]DocumentsMy Games
C:Users[Felhasználónév]AppDataRoaming
C:Users[Felhasználónév]AppDataLocal
Ha tiszta Windows 8.1 telepítést végeztél, és nem mentetted át a régi felhasználói profilodat, akkor ezek a mentések elveszhettek. Ezért kritikus fontosságú, hogy a Windows frissítése vagy újratelepítése előtt mindig mentsd le a fontos mentett állásokat egy külső meghajtóra!
Összefoglalás és Tanácsok
Ne ess kétségbe, ha Windows 8.1-re frissítesz, és játékaid a másodlagos merevlemezen vannak! A legtöbb esetben egy kis konfigurációval, vagy a játékplatform szoftverének okos használatával elkerülhető az órákig tartó újratelepítés. A modern játékok és platformok szerencsére egyre felhasználóbarátabbak ilyen szempontból.
Legfontosabb tanácsok:
- Mindig készíts biztonsági másolatot a fontos adataidról, különösen a játékok mentéseiről, mielőtt jelentős operációs rendszer változást hajtanál végre!
- Először próbáld meg a platform (Steam, Origin stb.) beállításaiban a meglévő könyvtárak hozzáadását. Ez a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás.
- Ha a játék nem egy platformhoz tartozik, próbáld meg közvetlenül futtatni az .exe fájlt, futtasd rendszergazdaként, vagy próbálkozz kompatibilitási móddal.
- A hiányzó DirectX és Visual C++ Redistributable csomagok telepítése gyakran megoldja a problémákat.
- Csak akkor vedd fontolóra az újra telepítést, ha minden más próbálkozás kudarcot vall. Ez a legidőigényesebb, de garantáltan működő megoldás.
A technológia folyamatosan fejlődik, és a Windows 8.1, bár már nem a legújabb operációs rendszer, továbbra is stabil platformot biztosít a játékok futtatásához. A felhasználói élmény javítása érdekében a fejlesztők arra törekszenek, hogy a játékok minél rugalmasabban kezeljék a különböző rendszerkonfigurációkat és frissítéseket. Így a legtöbb esetben a rettegett újra telepítés elkerülhető, és rövid időn belül visszatérhetsz kedvenc virtuális világodba!