A PlayStation 2, a világ legkelendőbb konzolja, évtizedekkel a megjelenése után is népszerű maradt a retro játékosok körében. Sokan vágyják, hogy a régi klasszikusokat ne csak lemezekről, hanem kényelmesebben, akár USB meghajtóról vagy hálózaton keresztül futtathassák. Ez a „modifikáció” vagy „okosítás” azonban nem mindig egyszerű feladat, különösen, ha az egyik utolsó, és talán legmegosztóbb modellről, az SCPH-90004-es sorozatról van szó. Ezen belül is a hírhedt 8D BIOS verzió tartogatja a legnagyobb kihívásokat. De vajon lehetséges-e ennek a „zárkózott” konzolnak a modifikálása? Merüljünk el a részletekben!
Miért érdemes modifikálni egy PS2-t?
Mielőtt belevágnánk a technikai részletekbe, tegyük fel a kérdést: miért akarná valaki egyáltalán módosítani a PlayStation 2-jét? Az okok sokrétűek és vonzóak:
- Lemezolvasó kímélése: A több évtizedes lemezolvasók érzékenyek, és a folyamatos használat során tönkremehetnek. A modifikációval a játékokat merevlemezről vagy USB-ről futtathatjuk, ezzel kímélve a mechanikát.
- Játékok mentése és futtatása: Régi, karcos lemezeink vagy ritka, drága játékaink biztonsági másolatait is futtathatjuk.
- Régiófüggetlenség: A PS2 alapvetően régiózáras. Egy modifikált konzol képes futtatni bármilyen régióból származó játékot.
- Homebrew alkalmazások: Házilag fejlesztett programok, emulátorok, média lejátszók telepítése, amelyek kibővítik a konzol funkcionalitását.
- Kényelem: Egyetlen USB meghajtón vagy hálózati megosztáson tarthatjuk az összes játékunkat, nem kell lemezeket cserélgetni.
Az SCPH-90004 8D BIOS: A Kihívás
Az SCPH-90004 (és a 9000X sorozat többi tagja, mint az 90001, 90002, 90006) a PS2 utolsó, „Slim” revíziója. Azonban nem minden 90004-es egyforma. A „8D” jelölés (amit a sorozatszám alapján, vagy a konzol hátsó címkéjén lévő dátumból lehet beazonosítani, jellemzően 2008 vége utáni gyártmányoknál) arra utal, hogy a konzol egy frissített BIOS-szal érkezett (gyakran a 2.30-as verzióval). Ez a BIOS komoly akadályokat gördít a hagyományos modifikációs módszerek elé. A Sony szándékosan vezette be ezeket a változtatásokat, hogy megnehezítse a kalózkodást és a chip-beépítést.
A legfőbb probléma az, hogy ez a BIOS frissítés blokkolja a Free McBoot (FMCB) indítását, ha az a konzol belső memóriájába van telepítve (ami régebbi modelleknél lehetséges volt). Emiatt a klasszikus szoftveres modifikáció, melynek során az FMCB-t a memóriakártyára telepítjük és onnan indítjuk, az SCPH-90004 8D esetében nem működik közvetlenül.
Hardveres „Chip” beépítés: Mítosz vagy valóság?
A PS2 modifikálásának egyik régi és elterjedt módja a hardveres chip, mint például a népszerű Modbo 4.0 vagy a Matrix Infinity beépítése. Ezek a chipek felülírják a konzol indítási protokollját, lehetővé téve a régiózáras vagy a biztonsági másolt lemezek futtatását.
Az SCPH-90004 8D modelleknél azonban a hardveres chip beépítése rendkívül bonyolult, és sok esetben nem is ajánlott. Ennek több oka van:
- Újabb alaplap: Az alaplap elrendezése más, mint a korábbi „Slim” modellek esetében, ami megnehezíti a forrasztási pontok megtalálását és a chip bekötését.
- Anti-modchip intézkedések: A frissített BIOS aktívan keresi és blokkolja a hardveres modchip-eket, ami instabil működéshez vagy teljes sikertelenséghez vezethet. Még ha sikerül is beépíteni egy chipet, könnyen lehet, hogy nem működik megfelelően, vagy csak bizonyos funkciói érhetők el.
- Szakértelem: A beépítés precíz forrasztást és komoly elektronikai ismereteket igényel, ami a legtöbb felhasználó számára kivitelezhetetlen. Egy rosszul beépített chip véglegesen tönkreteheti a konzolt.
- Megbízhatóság: A kompatibilitási problémák miatt a chip-pel való futtatás kevésbé megbízható, mint régebbi PS2 modelleken.
Összességében elmondható, hogy bár elméletileg lehetséges egy hardveres chip beépítése az SCPH-90004 8D-be, ez a módszer rendkívül kockázatos, bonyolult, drága és gyakran megbízhatatlan. A mai napig a modchip-ek beszerzése és beépítése is nehézkes, mivel már ritka szakemberek foglalkoznak vele.
Szoftveres „Softmod” megoldások: A 90004 8D mentsvára?
Ha a hardveres chip nem járható út, akkor van-e remény a szoftveres modifikációra? A válasz: igen, van! Az SCPH-90004 8D modellek „okosítása” elsősorban szoftveres megoldásokkal történik, amelyek kihasználnak bizonyos biztonsági réseket vagy a konzol normál működését megkerülő eljárásokat.
A Free McBoot (FMCB) és korlátai 90004 8D-n
A Free McBoot (FMCB) egy olyan exploit, amely lehetővé teszi a PS2 számára, hogy alternatív szoftvereket, például az Open PS2 Loader (OPL)-t indítsa. Mint említettük, a 90004 8D BIOS-a megakadályozza, hogy az FMCB közvetlenül a memóriakártyára települjön úgy, hogy azt a konzol a bekapcsoláskor azonnal felismerje. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne futhatna rajta FMCB. A kulcs a „külső” indításban rejlik.
A „Fortuna” / „FunTuna” exploit: A kulcs a sikerhez
A Fortuna (vagy újabban a FunTuna) exploit az egyik legfontosabb megoldás az SCPH-90004 8D modellek szoftveres modifikálására. Ez egy okos trükk, amely kihasználja a PS2 operációs rendszerének egy hibáját, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy speciálisan elkészített USB meghajtó és memóriakártya segítségével elindítsanak egy FMCB-t.
Hogyan működik a Fortuna?
- Előkészület: Szükséged lesz egy USB meghajtóra, amelyre felmásolod a Fortuna exploit fájljait, valamint egy memóriakártyára.
- Az „üres” memóriakártya trükk: A Fortuna kihasználja, hogy a 9000X modellekben van egy rés, amikor a konzol még próbál betölteni adatokat a memóriakártyáról, mielőtt a BIOS teljesen blokkolná azt. A Fortuna egy speciálisan „üresnek” tűnő (valójában rejtett fájlokat tartalmazó) memóriakártyát használ.
- A folyamat:
- A konzolt bekapcsoljuk a Fortuna USB-vel és a memóriakártyával.
- A PS2 böngészőjében navigálunk a memóriakártyára, és megpróbáljuk megnyitni a „hibás” (valójában felkészített) memóriakártyát.
- Ez egy pillanatnyi „fagyást” okoz, ami alatt az exploit lefut az USB-ről, és elindítja az FMCB-t.
- Amint az FMCB elindult, telepíthető a memóriakártyára egy olyan formában, amelyet a Fortuna exploit képes elindítani minden alkalommal. Így gyakorlatilag egy FMCB-vel ellátott memóriakártyát kapunk, amit a 90004 8D is képes betölteni, de csak a Fortuna exploit-on keresztül.
Miután a Fortuna/FMCB sikeresen beállt, hozzáférhetünk az Open PS2 Loader (OPL) programhoz, amely a játékok USB-ről, hálózatról (SMB) vagy akár belső merevlemezről (vastagabb modelleknél) történő futtatásának kulcsa.
Játékok futtatása modifikált 90004-en:
A leggyakoribb módok a szoftveresen modifikált SCPH-90004 8D konzolon:
- USB-ről (OPL): Ez a legkézenfekvőbb. Az OPL segítségével a játék ISO fájljait egy formázott USB meghajtóról futtathatjuk. Fontos megjegyezni, hogy a PS2 csak USB 1.1 sebességet támogat, ami bizonyos játékoknál (különösen a nagy adatfolyamú FMV-ket tartalmazóknál) akadozást vagy lassú betöltést okozhat.
- Hálózatról (SMB/OPL): Ez a stabilabb és gyakran gyorsabb módszer. A PS2-t ethernet kábellel egy routerhez csatlakoztatva, egy PC-ről megosztott hálózati mappából streamelhetjük a játékokat. Ez sokkal megbízhatóbb és gyorsabb, mint az USB.
- Belső HDD-ről (vastagabb modelleknél): Mivel az 90004-es Slim modellek nem rendelkeznek belső HDD foglalattal, ez a módszer nem alkalmazható ezen a konzolon.
- Lemezről (OPL): Bár a modifikáció célja a lemezolvasó kímélése, az OPL képes futtatni játékokat a CD/DVD meghajtóról is, akár biztonsági másolatokat is, amivel megkerülhető a régiózár.
Mire figyeljünk a modifikáció során?
A PS2 SCPH-90004 8D modifikálása nem teljesen kezdőbarát feladat, de a megfelelő útmutatókkal és némi türelemmel elvégezhető. Íme néhány tipp:
- Alapos kutatás: Mindenképpen keress megbízható, naprakész útmutatókat a Fortuna/FunTuna exploit-ról. Az információk változhatnak, és fontos, hogy a legújabb, legstabilabb módszert kövesd.
- Megfelelő fájlok: Győződj meg róla, hogy a Fortuna/FunTuna exploit legfrissebb és a konzolodhoz megfelelő verzióját használod.
- Türelem és kitartás: Lehet, hogy elsőre nem sikerül, különösen a Fortuna exploit elindítása igényelhet néhány próbálkozást. Ne add fel!
- Biztonsági mentés: Ha bármilyen fontos adat van a memóriakártyádon, mentsd le, mielőtt belekezdenél a modifikációba.
- Minőségi USB meghajtó: Néhány olcsó USB pendrive problémát okozhat. Használj megbízható márkát.
Konklúzió: Lehetséges és értelmes a modifikáció!
A kezdeti félelmekkel ellentétben, miszerint az SCPH-90004 8D modifikálása lehetetlen a beépített 8D BIOS miatt, a valóság az, hogy igenis lehetséges, és viszonylag egyszerűbb, mint a hardveres chipek beforrasztása. A kulcs a szoftveres exploitokban, különösen a Fortuna/FunTuna módszerben rejlik, amely lehetővé teszi a Free McBoot indítását és az Open PS2 Loader (OPL) használatát.
Ez az „okosítás” nem csak a játékok futtatásának kényelmét növeli, hanem meghosszabbítja a konzol élettartamát is, hiszen kíméli a lemezolvasót, ami a PS2 egyik leginkább hajlamos alkatrésze a meghibásodásra. Bár a folyamat igényel némi utánaolvasást és odafigyelést, a végeredmény egy rendkívül sokoldalú és kényelmes PlayStation 2 konzol, amely még évekig képes szórakozást nyújtani. Szóval, ha van egy SCPH-90004 8D konzolod, ne ess kétségbe! A modifikáció nem csak lehetséges, de kifejezetten ajánlott, és megnyitja a kaput a PS2 játékok új, kényelmesebb élvezetéhez.