Szereted a filmeket eredeti nyelven nézni, de szükséged van feliratra? Akkor már biztosan találkoztál IDX és SUB fájlokkal. Ezek a formátumok néha fejtörést okozhatnak, de ne aggódj, ebben a cikkben elmagyarázunk mindent, amire szükséged van ahhoz, hogy profi módon kezeld őket!
Mi az az IDX és SUB fájl?
Az IDX és SUB egy elterjedt formátum a DVD-ken használt feliratok tárolására. Az IDX fájl egy indexfájl, amely tartalmazza a feliratok időzítési információit és egyéb metaadatokat, mint például a karakterkódolás. A SUB fájl pedig magukat a felirat szövegeit tartalmazza, sokszor képi formátumban (bitmap).
Gyakran egy filmhez tartozik egy .idx és egy .sub fájl. Ezek együttműködve biztosítják a helyes időben megjelenő feliratot.
Miért pont IDX és SUB?
Bár léteznek modernebb feliratformátumok, mint az SRT vagy ASS, az IDX/SUB még mindig sok helyen felbukkan, különösen régebbi DVD rippeknél vagy bizonyos streaming platformokon. Ennek oka, hogy a DVD-kre eredetileg ezeket a formátumokat tervezték, és bizonyos szoftverek, lejátszók még mindig jobban támogatják őket.
Hogyan nyitható meg egy IDX/SUB fájl?
Több módszer is létezik az IDX és SUB fájlok megnyitására és használatára. Nézzünk néhányat a legnépszerűbbek közül:
1. VLC Media Player
A VLC Media Player egy ingyenes és sokoldalú médialejátszó, amely szinte minden formátumot támogat, beleértve az IDX/SUB feliratokat is. A használata egyszerű:
- Nyisd meg a VLC Media Player-t.
- Nyisd meg a filmfájlt.
- Ha az IDX és SUB fájlok ugyanabban a mappában vannak, és a nevük megegyezik a filmfájl nevével, a VLC automatikusan felismeri és megjeleníti a feliratot.
- Ha nem, akkor manuálisan is betöltheted a feliratot: Felirat -> Feliratfájl hozzáadása…
2. PotPlayer
A PotPlayer egy másik kiváló, ingyenes médialejátszó, amely szintén támogatja az IDX/SUB feliratokat. Hasonlóan a VLC-hez, automatikusan felismeri a feliratot, ha az megfelelően van elnevezve és a filmfájllal azonos helyen található. Ha nem, akkor:
- Nyisd meg a PotPlayer-t.
- Nyisd meg a filmfájlt.
- Kattints jobb gombbal a lejátszóablakra.
- Válaszd a Feliratok -> Felirat betöltése… lehetőséget.
3. Egyéb médialejátszók
Számos más médialejátszó is támogatja az IDX/SUB formátumot, például a MPC-HC (Media Player Classic – Home Cinema). Az eljárás általában hasonló: a filmfájl megnyitása után vagy automatikusan betöltődik a felirat, vagy manuálisan kell betölteni a beállítások között.
Mi a teendő, ha a felirat nem jelenik meg helyesen?
Néha előfordulhat, hogy a felirat nem jelenik meg helyesen, például hibás karakterkódolás vagy elcsúszott időzítés miatt.
Karakterkódolási problémák
Ha a feliratban furcsa karakterek, például kérdőjelek vagy értelmetlen szimbólumok jelennek meg, valószínűleg karakterkódolási probléma van. A legtöbb médialejátszóban beállíthatod a megfelelő karakterkódolást a felirat beállításai között. A leggyakoribb karakterkódolások a UTF-8, Windows-1250 (Kelet-Európai nyelvekhez) és ISO-8859-2.
Időzítési problémák
Ha a felirat túl korán vagy túl későn jelenik meg a filmhez képest, akkor az időzítéssel van probléma. A legtöbb médialejátszóban van lehetőség a felirat időzítésének beállítására. A VLC Media Player-ben például a J és K billentyűkkel finomhangolhatod az időzítést.
IDX/SUB konvertálása más formátumba
Ha mindenképpen el akarod kerülni az IDX/SUB fájlokkal való bajlódást, konvertálhatod őket egy modernebb formátumba, például SRT-be. Ehhez használhatsz online konvertálókat, vagy dedikált feliratkonvertáló szoftvereket, mint például a Subtitle Edit. A konvertálás után könnyebben szerkesztheted és használhatod a feliratot más programokban is.
Összegzés
Az IDX és SUB feliratok régi formátumok lehetnek, de még mindig fontos tudni, hogyan kell kezelni őket. A megfelelő médialejátszóval és egy kis türelemmel könnyedén megoldhatod a felmerülő problémákat, és élvezheted a filmeket eredeti nyelven!