A Windows 7, bár már nem a legfrissebb operációs rendszer, még mindig sokak számára megbízható és kedvelt választás. Ha szeretnéd újratelepíteni, vagy egy régebbi gépre telepíteni, a legegyszerűbb módja ennek egy telepítő pendrive használata. De mennyire bonyolult is valójában egy ilyen pendrive elkészítése? Ebben a cikkben részletesen végigvezetünk a folyamaton, eloszlatva minden aggodalmadat!
Miért érdemes pendrive-ról telepíteni?
Régebben a DVD lemezek voltak a leggyakoribbak az operációs rendszerek telepítéséhez. Ma már azonban a telepítő pendrive számos előnnyel rendelkezik:
- Sebesség: A pendrive-ok sokkal gyorsabban olvasnak és írnak adatokat, mint a DVD lemezek, így a telepítési idő jelentősen csökken.
- Megbízhatóság: A pendrive-ok kevésbé hajlamosak a karcolódásra és sérülésre, mint a DVD lemezek.
- Hordozhatóság: Egy pendrive sokkal könnyebben hordozható, mint egy DVD lemez tokkal.
- Kompatibilitás: A legtöbb modern számítógép már nem rendelkezik DVD olvasóval, de USB porttal igen.
Mi kell egy Windows 7 telepítő pendrive elkészítéséhez?
A következőkkel kell rendelkezned a telepítő pendrive elkészítéséhez:
- Egy legalább 4 GB-os pendrive: Fontos, hogy a pendrive üres legyen, vagy legalábbis ne tartalmazzon fontos adatokat, mert a folyamat során minden adat törlődik róla.
- Windows 7 ISO fájl: Ezt a fájlt az internetről töltheted le. Ügyelj arra, hogy megbízható forrásból származzon!
- Egy szoftver a pendrive elkészítéséhez: Számos ingyenes és fizetős szoftver létezik erre a célra. Néhány népszerű választás:
- Rufus: Egy ingyenes, egyszerűen használható és rendkívül gyors eszköz.
- Windows USB/DVD Download Tool: A Microsoft saját eszköze, ami szintén egyszerűen használható.
- PowerISO: Egy fizetős szoftver, ami számos extra funkcióval rendelkezik, de a pendrive készítésre is alkalmas.
- Egy működő számítógép: A telepítő pendrive elkészítéséhez szükséged lesz egy működő számítógépre, ami rendelkezik USB porttal.
A telepítő pendrive elkészítése lépésről lépésre (Rufus használatával)
Most nézzük meg, hogyan készíthetsz Windows 7 telepítő pendrive-ot a Rufus segítségével:
- Töltsd le és telepítsd a Rufust: A Rufus ingyenesen letölthető a hivatalos weboldaláról (rufus.ie).
- Csatlakoztasd a pendrive-ot a számítógéphez: Győződj meg róla, hogy a pendrive-ot felismeri a számítógép.
- Indítsd el a Rufust: Az indítás után a Rufus ablakában a következőket kell beállítanod:
- Eszköz: Válaszd ki a pendrive-ot, amire a telepítőt szeretnéd másolni.
- Boot kiválasztása: Válaszd ki a „Lemezkép (ISO)” lehetőséget, majd kattints a mellette lévő „KIVÁLASZTÁS” gombra, és tallózd be a Windows 7 ISO fájlt.
- Séma particionálása: Általában az „MBR” a legmegfelelőbb választás régebbi gépekhez, míg a „GPT” az újabbakhoz. Ha nem vagy biztos, válaszd az „MBR”-t.
- Cél rendszer: Ha „MBR”-t választottál, akkor itt a „BIOS vagy UEFI” fog szerepelni. Ha „GPT”-t választottál, akkor az „UEFI (nem CSM)” fog szerepelni.
- Fájlrendszer: Általában az „NTFS” a legjobb választás.
- Csoportméret: Hagyd az alapértelmezett értéken.
- Új hangerő címkéje: Itt adhatsz nevet a pendrive-nak.
- Indítsd el a folyamatot: Kattints a „START” gombra. A Rufus figyelmeztetni fog, hogy minden adat törlődik a pendrive-ról. Erősítsd meg a figyelmeztetést.
- Várj, amíg a folyamat befejeződik: A folyamat eltarthat néhány percig, attól függően, hogy milyen gyors a számítógéped és a pendrive-od.
- Kész: Amikor a folyamat befejeződött, a Rufus kiírja, hogy „KÉSZ”. Ekkor bezárhatod a Rufust, és biztonságosan eltávolíthatod a pendrive-ot.
Problémák és megoldások
Néha előfordulhatnak problémák a telepítő pendrive elkészítése során. Íme néhány gyakori probléma és a lehetséges megoldások:
- A számítógép nem ismeri fel a pendrive-ot: Próbáld ki egy másik USB portban, vagy próbáld meg egy másik számítógépen. Ha továbbra sem működik, lehet, hogy a pendrive hibás.
- A Rufus hibaüzenetet ad: Ellenőrizd, hogy a Windows 7 ISO fájl nem sérült-e. Próbáld meg újra letölteni. Emellett ellenőrizd, hogy a Rufus legfrissebb verzióját használod-e.
- A számítógép nem indul el a pendrive-ról: A BIOS-ban vagy UEFI-ben be kell állítanod a boot sorrendet, hogy a számítógép a pendrive-ról induljon. Ez a beállítás a számítógép gyártójától függően változhat. Általában a BIOS/UEFI-be a számítógép bekapcsolásakor a Del, F2, F10 vagy F12 gombok valamelyikének nyomkodásával lehet belépni.
Összegzés
A Windows 7 telepítő pendrive elkészítése tehát nem ördöngösség. A megfelelő eszközökkel és egy kis odafigyeléssel bárki könnyedén elvégezheti. Reméljük, ez a cikk segített eloszlatni a félelmeidet, és most már bátran nekiláthatsz a telepítő pendrive elkészítésének!