Használtál már boot pendrive-ot operációs rendszer telepítésére, vagy valamilyen diagnosztikai feladatra? Akkor valószínűleg szembesültél már azzal a problémával, hogy a pendrive nem úgy viselkedik, mint korábban. Nem jelenik meg a teljes kapacitása, vagy éppen nem tudsz rá fájlokat másolni. Ebben a cikkben végigvezetünk a boot pendrive visszaállítás folyamatán, hogy újra teljes értékűen használhasd!
Miért van szükség a boot pendrive visszaállítására?
Amikor egy pendrive-ból boot eszközt készítünk, a folyamat során a formázás megváltozik. Gyakran több partíció jön létre, amiből csak az egyik látható a Windows Fájlkezelőben. Ezáltal a pendrive eredeti kapacitásának csak egy töredékét látjuk, a maradék hely pedig elérhetetlenné válik. A pendrive formázás tehát kulcsfontosságú a visszaállítás folyamatában.
Másik gyakori probléma, hogy a boot pendrive-ra valamilyen speciális fájlrendszer kerül (pl. FAT32 bootoláshoz), ami eltér a hagyományos NTFS-től. Emiatt a Windows nem tudja megfelelően kezelni, és előfordulhatnak írási/olvasási hibák.
A visszaállítás lépései: Részletes útmutató
Többféle módszer létezik a pendrive visszaállítása érdekében. Bemutatunk néhány népszerű és hatékony megoldást:
1. Windows Fájlkezelő használata (Alap módszer)
Ez a legegyszerűbb módszer, de nem mindig oldja meg a problémát, főleg ha több partíció van a pendrive-on. Ennek ellenére érdemes ezzel kezdeni:
- Dugjuk be a pendrive-ot a számítógépbe.
- Nyissuk meg a Fájlkezelőt (Windows billentyű + E).
- Kattintsunk jobb gombbal a pendrive meghajtójára.
- Válasszuk a „Formázás…” opciót.
- A fájlrendszernél válasszuk az „NTFS” vagy a „FAT32” opciót (az NTFS az ajánlott, ha 4GB-nál nagyobb fájlokat is szeretnénk tárolni).
- Hagyjuk bejelölve a „Gyorsformázás” opciót (ha problémák vannak, próbáljuk meg kikapcsolni).
- Kattintsunk a „Start” gombra.
Figyelem! A formázás törli a pendrive-on lévő összes adatot. Győződjünk meg róla, hogy lementettünk minden fontos fájlt!
2. Diskpart parancssor használata (Haladó módszer)
A Diskpart egy hatékony parancssori eszköz, amellyel részletesen kezelhetjük a lemezeket és partíciókat. Ez a módszer akkor is működik, ha a Fájlkezelő nem tudja helyreállítani a pendrive-ot.
- Nyissuk meg a parancssort rendszergazdaként (keressünk rá a „cmd”-re a Start menüben, kattintsunk rá jobb gombbal, és válasszuk a „Futtatás rendszergazdaként” opciót).
- Írjuk be a „diskpart” parancsot, és nyomjuk meg az Entert.
- Írjuk be a „list disk” parancsot, és nyomjuk meg az Entert. Jegyezzük meg a pendrive lemezszámát (pl. „Lemez 1”).
- Írjuk be a „select disk [lemezszám]” parancsot (pl. „select disk 1”), és nyomjuk meg az Entert. Győződjünk meg róla, hogy a megfelelő lemezt választottuk ki!
- Írjuk be a „clean” parancsot, és nyomjuk meg az Entert. Ez a parancs törli a pendrive teljes partíciós tábláját.
- Írjuk be a „create partition primary” parancsot, és nyomjuk meg az Entert. Ez létrehoz egy új, elsődleges partíciót.
- Írjuk be a „select partition 1” parancsot, és nyomjuk meg az Entert.
- Írjuk be az „active” parancsot, és nyomjuk meg az Entert (ez opcionális, csak akkor kell, ha bootolható pendrive-ot szeretnénk).
- Írjuk be a „format fs=ntfs quick” parancsot, és nyomjuk meg az Entert (vagy „format fs=fat32 quick”, ha FAT32-re szeretnénk formázni).
- Írjuk be az „assign” parancsot, és nyomjuk meg az Entert. Ez hozzárendel egy meghajtó betűjelet a pendrive-hoz.
- Írjuk be az „exit” parancsot, és nyomjuk meg az Entert a Diskpartból való kilépéshez.
- Írjuk be az „exit” parancsot a parancssorból való kilépéshez.
Ez a módszer alaposan megtisztítja a pendrive-ot, és visszaállítja az eredeti állapotába. Ügyeljünk a pontos parancsok bevitelére, mert a helytelen parancsok adatvesztést okozhatnak a merevlemezen!
3. Harmadik féltől származó partíciószerkesztő programok
Számos ingyenes és fizetős partíciószerkesztő program létezik, amelyek grafikus felületen teszik lehetővé a pendrive kezelését. Ilyen programok például a:
- MiniTool Partition Wizard Free
- EaseUS Partition Master Free
- AOMEI Partition Assistant Standard Edition
Ezek a programok általában intuitív módon használhatók, és könnyen elvégezhetők a pendrive formázás és partícionálás műveletei.
Hibaelhárítás
Ha a fenti módszerek egyike sem működik, akkor a pendrive hardveresen sérült lehet. Ebben az esetben sajnos nincs más megoldás, mint egy új pendrive vásárlása.
Gyakori hiba még, hogy a pendrive írásvédett. Ellenőrizzük, hogy van-e rajta fizikai írásvédelmi kapcsoló (régebbi pendrive-okon előfordul), és ha van, kapcsoljuk ki. Ha nincs kapcsoló, akkor a Windows beállításai akadályozhatják az írást. A Registry Editor segítségével is eltávolíthatjuk az írásvédelmet, de ez haladó felhasználóknak ajánlott.
Összegzés
A boot pendrive visszaállítása egy viszonylag egyszerű folyamat, amelyhez többféle eszközt is használhatunk. A Fájlkezelő az alapvető formázáshoz elegendő, a Diskpart pedig a mélyebb tisztításhoz és partícionáláshoz. A harmadik féltől származó programok grafikus felületen könnyítik meg a feladatot.
Reméljük, ez a cikk segített a pendrive visszaállításában! Sok sikert kívánunk!