Sokan emlékeznek még a Windows 7-re, ami sokak szerint a Microsoft egyik legsikerültebb operációs rendszere volt. A Windows 7 Home Premium változat pedig különösen népszerű volt az otthoni felhasználók körében. De mi van akkor, ha szeretnénk több gépre is telepíteni? A licencelési feltételek sokakat elbizonytalanítanak, ezért ebben a cikkben igyekszünk tisztázni a kérdést.
A Windows 7 Home Premium licencelése: Egy gép, egy licenc
A legfontosabb, amit rögtön az elején le kell szögezni: a Windows 7 Home Premium licenc – ahogy a nevében is benne van – egyetlen gépre vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha megvásároltad ezt a verziót, akkor azt csak egyetlen számítógépen használhatod legálisan. A licencfeltételek ezt egyértelműen kimondják.
Sokan összekeverik a dolgot azzal, hogy korábban léteztek ún. „családi” licencek, amelyek lehetővé tették több gép használatát egyetlen kulccsal. Azonban a Windows 7 Home Premium esetében ilyenről nincs szó. Ha több géped van, akkor mindegyikhez külön licencet kell vásárolnod, ha legálisan szeretnéd használni az operációs rendszert.
Mi történik, ha megszegem a szabályokat?
A licenc megszegése jogi következményekkel járhat, bár a Microsoft a magánszemélyekkel szemben ritkán lép fel ilyen határozottan, a szoftverkalózkodás továbbra is illegális. A gyakorlatban azonban a leggyakoribb probléma, amivel szembesülhetsz, az az aktiválási hiba. Amikor a Windows 7-et telepíted, aktiválnod kell a Microsoft szerverein keresztül. Ha ugyanazt a termékkulcsot használod több gépen, akkor a szerver előbb-utóbb észleli a problémát, és blokkolhatja az aktiválást. Ez azt jelenti, hogy a Windows nem lesz hitelesítve, és bizonyos funkciók korlátozottan, vagy egyáltalán nem fognak működni.
Konkrétabban, a nem aktivált Windows esetén a következő problémákkal szembesülhetsz:
- Időszakos emlékeztetők az aktiválásra
- A háttérkép feketévé válik bizonyos időközönként
- Frissítések letöltésének korlátozása
- Egyes alkalmazások nem, vagy csak korlátozottan működnek
Alternatívák: Mit tehetsz, ha több géped van?
Ha több géped van, és legálisan szeretnéd használni a Windows-t, több lehetőséged is van:
- Minden gépre külön licencet vásárolsz: Ez a legtisztább és legbiztosabb megoldás. Bár költséges, garantálja a jogszerű használatot.
- Használt licencek vásárlása: Néha lehetőség van használt licenceket vásárolni, de itt nagyon körültekintőnek kell lenni, mert sok a csalás. Győződj meg róla, hogy a forrás megbízható, és a licenc érvényes.
- Ingyenes operációs rendszerek használata: Léteznek ingyenes, nyílt forráskódú operációs rendszerek, mint például a Linux különböző disztribúciói (Ubuntu, Mint, stb.). Ezek teljesen legálisak, és sok esetben hasonló funkcionalitást kínálnak, mint a Windows.
- Windows 10/11 használata (ha lehetséges): Bár a Windows 7 már nem támogatott, a Windows 10 vagy 11 modernebb és biztonságosabb alternatívát kínál, és vásárolhatók több gépre érvényes licencek is (például a Windows 10/11 Pro esetén).
A Windows 7 támogatásának vége
Fontos megjegyezni, hogy a Microsoft 2020 januárjában megszüntette a Windows 7 támogatását. Ez azt jelenti, hogy nem kap biztonsági frissítéseket, ami sebezhetővé teszi a számítógépedet a különböző vírusokkal és malware-ekkel szemben. Ez egy komoly biztonsági kockázat, ezért erősen ajánlott áttérni egy támogatott operációs rendszerre, mint például a Windows 10 vagy 11, vagy egy Linux disztribúcióra.
Összegzés
A Windows 7 Home Premium több gépre telepítése nem legális, mivel a licenc egyetlen gépre vonatkozik. A licenc megszegése aktiválási problémákhoz vezethet, és a rendszer biztonsági kockázatot is jelent, mivel nem kap frissítéseket. Ha több géped van, érdemes legális alternatívákat keresni, mint például külön licencek vásárlása, ingyenes operációs rendszerek használata, vagy a Windows 10/11-re való frissítés.