Sokan emlékeznek a Windows 8-ra, a Microsoft operációs rendszerére, ami sokak számára nem igazán lopta be magát a szívébe. Az érintőképernyős használatra optimalizált felület, a Start menü hiánya, és az általános felhasználói élmény sok kívánnivalót hagyott maga után. Éppen ezért sokan szeretnének megszabadulni tőle és áttérni a népszerűbb Windows 10-re. De vajon lehetséges ez ingyenesen, és ha igen, hogyan?
A Windows 10 ingyenes frissítésének története
A Windows 10 2015-ös megjelenésekor a Microsoft egy nagylelkű ajánlattal állt elő: a Windows 7 és Windows 8/8.1 felhasználók egy évig ingyenesen frissíthettek a legújabb operációs rendszerre. Ez az akció hivatalosan 2016 júliusában véget ért. Azonban, ahogy az lenni szokott, a történet itt nem ér véget.
Lehet-e ma is ingyenesen frissíteni?
A jó hír az, hogy bizonyos esetekben még mindig lehetséges ingyenesen frissíteni Windows 8-ról Windows 10-re. Persze, nem a hivatalos, támogatott úton, de vannak kerülőutak.
A Kisegítő lehetőségeket használók trükkje
A Microsoft eredetileg kínált egy frissítési lehetőséget azok számára, akik valamilyen kisegítő lehetőséget használnak (pl. képernyőolvasó). Bár ez a program is hivatalosan megszűnt, egyes felhasználók arról számolnak be, hogy ez a módszer még ma is működik. A lényeg, hogy letöltsd a Windows 10 telepítőeszközét a Microsoft weboldaláról, majd a frissítés során jelezd, hogy kisegítő technológiát használsz. Ez a lépés nem ellenőrzött, így elvileg bárki használhatja, de etikai kérdéseket is felvet.
A Windows 7/8 termékkulcs használata
Egy másik lehetőség a Windows 7 vagy 8 termékkulcs használata a Windows 10 telepítésekor. Sokan arról számolnak be, hogy ez a módszer is működik, bár nem garantált. A lényeg, hogy tiszta telepítést végezz a Windows 10-ből (letöltve a Microsoft oldaláról a telepítőeszközt), és a telepítés során add meg a régi Windows 7 vagy 8 termékkulcsodat. Ha a szerver elfogadja, a Windows 10 aktiválva lesz.
A próbaverzió kérdése
Fontos megérteni, hogy a Windows 10 próbaverzió nem létezik a szó szoros értelmében. Ha aktiválás nélkül használod a Windows 10-et, akkor az bizonyos funkciókban korlátozva lesz, és idővel aktiválásra fog felszólítani. A személyre szabási lehetőségek korlátozottak lesznek (pl. nem tudod megváltoztatni a háttérképet), és időnként megjelennek aktiválásra figyelmeztető üzenetek.
Fontos szempontok a frissítés előtt
- Készíts biztonsági másolatot: Mindig készíts biztonsági másolatot a fontos adataidról, mielőtt bármilyen frissítést elkezdesz.
- Ellenőrizd a kompatibilitást: Ellenőrizd, hogy a hardvered kompatibilis-e a Windows 10-zel. A Microsoft weboldalán találsz információt a rendszerkövetelményekről.
- Töltsd le a telepítőeszközt a Microsofttól: Ne tölts le telepítőeszközt ismeretlen forrásból, mert az vírusokat tartalmazhat.
- Légy türelmes: A frissítési folyamat időigényes lehet, ezért légy türelmes.
A legális út: Windows 10 vásárlása
Ha biztosra szeretnél menni, és elkerülni a nem hivatalos módszereket, akkor a legtisztább megoldás a Windows 10 megvásárlása. A Microsoft weboldalán vagy más megbízható forrásból beszerezheted a licencet. Ez a legbiztosabb módja annak, hogy legális, teljes értékű Windows 10-zel rendelkezz.
Összegzés
Bár a hivatalos ingyenes frissítési időszak lejárt, még mindig vannak lehetőségek a Windows 8-ról Windows 10-re való ingyenes frissítésre, de ezek nem garantáltak. Ha a legbiztonságosabb és legálisabb utat választod, akkor a Windows 10 megvásárlása a legjobb megoldás. Bármelyik utat is választod, ne felejts el biztonsági másolatot készíteni a fontos adataidról!