Szeretnél egy régi gépre Windows 7-et telepíteni pendrive-ról, de valami nem stimmel? Frusztráló lehet, amikor az elkészített telepítő médium egyszerűen nem akar elindulni. Ne aggódj, sokan szembesülnek ezzel a problémával! Ebben a cikkben végigvesszük a leggyakoribb okokat, amiért a rendszer nem bootol a pendrive-ról, és részletes megoldásokat is kínálunk.
1. A Boot Sorrend Ellenőrzése a BIOS-ban (UEFI)
A leggyakoribb hiba, amit elkövetnek az emberek, hogy elfelejtik beállítani a BIOS-ban (vagy UEFI-ben) a boot sorrendet. Ez határozza meg, hogy a számítógép milyen eszközökről próbál meg indulni. Ahhoz, hogy a pendrive-ról induljon a telepítés, a pendrive-nak kell az első helyen szerepelnie a boot sorrendben.
Hogyan ellenőrizd a boot sorrendet?
- Kapcsold be a számítógépet.
- Közvetlenül bekapcsolás után nyomogasd a BIOS belépő billentyűjét. Ez a billentyű gyártótól függően változhat. Általában a Del, F2, F12, Esc billentyűk valamelyike szokott lenni. Figyeld a képernyőt bekapcsoláskor, ott általában kiírja, melyik gombbal lehet belépni a BIOS-ba.
- A BIOS-ban keresd meg a „Boot”, „Boot Order”, „Boot Sequence” vagy hasonló nevű menüpontot.
- Itt látni fogod az eszközök listáját, amikről a számítógép indulhat. A pendrive-ot (ami általában „USB” vagy „Removable Device” néven szerepel) helyezd az első helyre a listában.
- Mentsd el a változtatásokat (általában az F10 billentyűvel) és indítsd újra a számítógépet.
2. Helytelenül Elkészített Bootolható Pendrive
Fontos, hogy a pendrive megfelelően legyen elkészítve. Ha nem, akkor hiába állítod be a boot sorrendet, a gép egyszerűen nem fogja tudni elindítani a telepítést.
Hogyan készíts bootolható pendrive-ot?
- Windows USB/DVD Download Tool: A Microsoft saját eszköze, ami egyszerűen és megbízhatóan készít bootolható pendrive-ot.
- Rufus: Egy népszerű és hatékony program, ami számos beállítást kínál a pendrive elkészítéséhez. Győződj meg róla, hogy a megfelelő séma (MBR vagy GPT) és fájlrendszer (FAT32 vagy NTFS) van kiválasztva, a BIOS és az operációs rendszer (32 vagy 64 bit) függvényében.
- Media Creation Tool (Windows 10/11 esetén): Bár a Windows 7 telepítésére nem közvetlenül használható, egy trükkel általa is elkészítheted a telepítőt. Először készíts a Media Creation Tool-lal egy Windows 10/11 telepítőt, majd az ISO fájlt kicsomagolva a Windows 7 ISO tartalmát másold rá a pendrive-ra.
Fontos: A pendrive elkészítése előtt formázd meg a pendrive-ot. A formázás során válaszd a FAT32 fájlrendszert (MBR esetén) vagy az NTFS fájlrendszert (GPT esetén).
3. Kompatibilitási Problémák a BIOS és a Pendrive Között
Néha a BIOS egyszerűen nem kompatibilis a pendrive-oddal. Ez különösen régi gépeknél fordulhat elő. Ilyenkor próbálj meg másik pendrive-ot használni, vagy frissítsd a BIOS-t a legújabb verzióra. A BIOS frissítése kockázatos művelet, ezért csak akkor vágj bele, ha biztos vagy a dolgodban, és pontosan tudod, hogyan kell csinálni.
4. Sérült ISO Fájl
Ha a Windows 7 ISO fájl sérült, a telepítés nem fog elindulni. Ellenőrizd az ISO fájl sértetlenségét egy hash ellenőrző programmal (pl. MD5 checksum). Ha az ellenőrzés során hiba lép fel, töltsd le újra az ISO fájlt egy megbízható forrásból.
5. Hibás Pendrive
Elképzelhető, hogy a pendrive maga hibás. Próbáld ki a pendrive-ot egy másik számítógépen, hogy megbizonyosodj róla, hogy megfelelően működik-e. Ha másik gépen sem működik, akkor valószínűleg a pendrive a hibás, és egy új pendrive-ra lesz szükséged.
6. Legacy Boot vs. UEFI Boot
A modern számítógépek UEFI-vel (Unified Extensible Firmware Interface) rendelkeznek, míg a régebbi gépek BIOS-t használnak. Fontos, hogy a pendrive-ot a megfelelő boot módban (Legacy vagy UEFI) készítsd el. Ha UEFI rendszered van, akkor a pendrive-ot GPT particionálási sémával kell elkészítened. Ha BIOS rendszered van, akkor az MBR particionálási séma a megfelelő.
Hogyan tudom, hogy UEFI vagy BIOS rendszert használok?
- A legegyszerűbb módja, ha belépsz a BIOS-ba/UEFI-be. Ha grafikus felületet látsz, és egeret is tudsz használni, akkor nagy valószínűséggel UEFI rendszered van. Ha egy szöveges, kék háttér előtt vagy, akkor valószínűleg BIOS rendszered van.
- Windows alól is megnézheted: Nyomd le a Windows billentyűt + R-t, írd be, hogy „msinfo32” és nyomd meg az Entert. A „BIOS mód” sorban láthatod, hogy Legacy vagy UEFI rendszert használsz.
7. Secur Boot
Az UEFI rendszerekben gyakran megtalálható a „Secure Boot” funkció. Ez a funkció megakadályozza, hogy nem aláírt operációs rendszerek induljanak el. Ha Windows 7-et telepítesz, akkor valószínűleg le kell tiltanod a „Secure Boot” funkciót a BIOS-ban/UEFI-ben.
Összegzés
A Windows 7 telepítése pendrive-ról néha bonyolult lehet, de a fenti tippekkel és megoldásokkal nagy valószínűséggel sikerülni fog. Fontos a türelem és a lépések pontos követése. Ha továbbra is problémád van, keress fel egy szakembert, vagy kérj segítséget online fórumokon.