Emlékszel még az Asus Eee PC-re? A 2007-ben megjelent, olcsó és kompakt netbookok forradalmasították a mobil számítógépezést. Kis méretük, könnyű súlyuk és megfizethető áruk miatt milliók vették meg őket, főként internetezésre, e-mailezésre és alapvető irodai feladatokra. Azonban sokakban felmerült a kérdés: vajon lehet-e rajtuk játszani? A válasz igen, de fontosak a kompromisszumok és a reális elvárások. Ne egy modern AAA címre gondoljunk, hanem inkább a retro hangulatra és a kevésbé erőforrásigényes klasszikusokra. Merüljünk el hát, milyen játékok Asus Eee PC-re futnak el!
Az Asus Eee PC hardveres korlátai – Miért fontos ez?
Mielőtt belevágnánk a játékajánlókba, értsük meg, miért is korlátozott a netbookok játékos képessége. Az Asus Eee PC-k legtöbbjét Intel Atom processzorok hajtották (például N270, N450, N570), melyek alacsony fogyasztású, de viszonylag gyenge teljesítményű CPU-k voltak. Ezenkívül szinte kivétel nélkül integrált Intel grafikus vezérlőkkel (például Intel GMA 945, X3100, vagy későbbi generációknál GMA 3150) rendelkeztek, amelyek nem rendelkeztek saját dedikált memóriával, és alig támogatták a 3D gyorsítást. A RAM mennyisége gyakran 1 GB volt, de néhány modellnél akár 2 GB-ig is bővíthető volt (ami óriási különbséget jelentett), és a tárolás is gyakran lassabb, eMMC vagy kis HDD volt.
Ezek a specifikációk azt jelentik, hogy a gépek nem képesek futtatni modern, nagyfelbontású textúrákat, komplex shader effekteket vagy részletes 3D-s környezeteket igénylő játékokat. A hangsúly a CPU-ra kevésbé támaszkodó, egyszerűbb grafikájú és régebbi címeken van.
A retro gaming paradicsoma: Emuláció a netbookon
Az egyik legjobb módja az Asus Eee PC netbook játékra való használatának, az emuláció. A régebbi konzolok és számítógépek rendszerszükségletei elenyészőek a mai sztenderdekhez képest, így az Eee PC-k kiválóan alkalmasak erre a célra. Gondolj csak bele:
- NES (Nintendo Entertainment System): Bármelyik cím gond nélkül fut. Super Mario Bros., The Legend of Zelda, Metroid – mindez elfér a zsebedben.
- SNES (Super Nintendo Entertainment System): Super Mario World, Chrono Trigger, The Legend of Zelda: A Link to the Past – a 16-bites éra gyöngyszemei kifogástalanul futnak.
- Sega Genesis/Mega Drive: Sonic the Hedgehog, Streets of Rage, Mortal Kombat – a Sega klasszikusai is elérhetők.
- Game Boy / Game Boy Color / Game Boy Advance: Pokemon, Tetris, Castlevania – a kézi konzolok kedvencei tökéletesek a netbook kis kijelzőjéhez.
- PS1 (PlayStation 1): Itt már kicsit jobban oda kell figyelni, de sok PS1-es cím (pl. Crash Bandicoot, Spyro the Dragon, Tekken 3, Gran Turismo 2) is elfut, megfelelő beállításokkal és egy könnyű emulátorral, mint az ePSXe vagy a PCSX.
- Régi PC-k (DOSBox): A DOSBox segítségével rengeteg klasszikus DOS-os játékot játszhatunk, mint például a Doom, Quake, Warcraft II, Duke Nukem 3D, Commander Keen, vagy a legendás LucasArts kalandjátékok.
Az emulációhoz használt programok általában kis erőforrásigényűek, így a netbook korlátozott teljesítménye ellenére is zökkenőmentes játékélményt nyújtanak. A billentyűzet és a touchpad persze nem ideális mindenhez, de egy USB-s kontrollerrel a játékélmény azonnal javul.
Klasszikus PC játékok: A „régi, de arany” kategória
Az Asus Eee PC játékok másik nagy kategóriáját a régebbi, de még mindig élvezetes PC-s címek teszik ki. Ezek azok a játékok, amelyek a 2000-es évek elején, vagy még korábban jelentek meg, és nem igénylik a modern hardverek teljesítményét.
Stratégiai játékok:
- Age of Empires I/II: A stratégiai játékok koronázatlan királyai remekül futnak. Az AoE II különösen népszerű, és a netbookok szinte gond nélkül megbirkóznak vele.
- Civilization III / IV: A körökre osztott stratégia rajongóinak kötelező darabok. A Civ IV már kicsit terhelheti a gépet nagyobb térképeken, de még játszható.
- Heroes of Might and Magic III: Az egyik valaha készült legjobb körökre osztott stratégia, mely tökéletesen fut. A IV és V rész is próbálkozhatsz, de utóbbi már igencsak a határán van.
- Command & Conquer sorozat (Red Alert 2, Generals): A valós idejű stratégia kedvelői is megtalálják a számításukat ezekkel a klasszikusokkal.
- RollerCoaster Tycoon 1/2: Építsd meg álmaid vidámparkját, ezek a játékok is kiválóan futnak.
- SimCity 2000/3000/4: A városépítő szimulációk klasszikusai is élvezhetők a netbookon. A SimCity 4 már a határ, de alacsony beállításokkal megy.
Szerepjátékok (RPG):
- Diablo I / II: A hack-and-slash RPG-k legendái akadozásmentesen futnak. Ideálisak a gyors, repetitív játékmenethez.
- Fallout 1 / 2: A poszt-apokaliptikus világban játszódó, izometrikus nézetű RPG-k mély történetekkel és karakterekkel. Tökéletesek netbookra.
- Baldur’s Gate 1 / 2: Az Infinity Engine alapú klasszikusok is nagyszerű választásnak bizonyulnak.
- Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura: Egyedi Steampunk/Fantasy RPG, ami szintén jól fut a gyengébb hardveren.
- Morrowind (The Elder Scrolls III): Ez már a határ. Alacsony felbontáson, minimális grafikai beállításokkal, és rajongói modokkal (pl. „optimized distant land”) még éppen elindulhat, de a folyékony játékmenet nem garantált.
FPS (First-Person Shooter) és Akció játékok:
- Doom / Quake 1 / 2 / 3: A 3D-s FPS játékok úttörői. A Quake 3 Arena már igényesebb, de még játszható.
- Unreal Tournament ’99 / 2004: Gyors tempójú multiplayer FPS-ek, amelyek rendkívül optimalizáltak voltak a korukban. A 2004-es verzió alacsony beállításokkal működhet.
- Half-Life 1 / Counter-Strike 1.6: A Valve klasszikusai garantált szórakozást nyújtanak. A CS 1.6 legendásan alacsony gépigényű.
- Max Payne 1 / 2: A bullet-time effekttel megfűszerezett noir akciójátékok szintén játszhatók.
Kalandjátékok:
- Point & Click kalandjátékok: A Monkey Island sorozat, Broken Sword, Syberia, Grim Fandango – ezek a történetközpontú játékok minimális hardverigényűek, és kiválóan alkalmasak a netbookra.
Indie játékok és kevésbé ismert gyöngyszemek
Az utóbbi években rengeteg kiváló indie játék jelent meg, amelyek gyakran retro stílusúak vagy kevésbé erőforrásigényes 2D-s grafikával rendelkeznek. Ezek közül néhány (főleg a régebbiek) is elfuthat az Eee PC-n:
- FTL: Faster Than Light: Egy űrstratégiai roguelike, amely nagyszerűen futhat.
- Undertale: Egy egyedi RPG, amely szintén jól optimalizált.
- Terraria (régebbi verziók): A 2D-s Minecraft-hoz hasonló játék, a korábbi verziók elindulhatnak.
- Minecraft (Java, korai verziók): Extrém alacsony grafikai beállításokkal, nagyon régi verziókat esetleg elindíthatunk, de ne várjunk csodát. Inkább a 2D-s alternatívákra fókuszáljunk.
- Plants vs. Zombies: Az eredeti toronyvédő játék egyszerű grafikája miatt jól fut.
Érdemes utánanézni a 2010 előtti indie játékoknak, sok közöttük a gyöngyszem, ami alacsony gépigénnyel is élvezhető.
Optimalizációs tippek a jobb játékélményért
Még a megfelelő játékokkal is érdemes néhány beállítást optimalizálni, hogy a lehető legjobb élményt kapjuk:
- Alacsony felbontás: Állítsd a játék felbontását a netbook kijelzőjéhez legközelebb eső, de mégis alacsony értékre (pl. 800×600, 1024×600).
- Grafikai beállítások: Kapcsolj ki minden felesleges effektet: élsimítás (anti-aliasing), anizotróp szűrés (anisotropic filtering), árnyékok, tükröződések, részecskeeffektek. Állítsd a textúra minőséget „low” vagy „medium” értékre.
- Háttérprogramok bezárása: Minden futó alkalmazás (böngésző, médialejátszó, Skype) foglalja a memóriát és a CPU-t. Zárd be őket játék előtt.
- RAM bővítés: Ha teheted, bővítsd a RAM-ot 2 GB-ra. Ez a legköltséghatékonyabb fejlesztés, ami óriási különbséget jelenthet.
- Könnyű operációs rendszer: Ha bevállalós vagy, és nem ragaszkodsz a Windows-hoz, fontold meg egy könnyű Linux disztribúció (pl. Lubuntu, Xubuntu) telepítését. Ezek kevesebb erőforrást emésztenek fel, és a Wine segítségével sok Windows-os játékot is futtathatsz.
- Melegedés: A netbookok könnyen melegednek. Használj hűtőpadot, ha hosszan játszol, vagy tisztítsd meg a ventillátort a portól.
Hol találhatók ezek a játékok?
Számos forrásból szerezheted be a klasszikus játékokat:
- GOG.com (Good Old Games): Ez a platform specializálódott a régi játékok felújított, modern rendszereken is futó változataira. Sok itt felsorolt cím megtalálható náluk, és gyakran olcsón megvásárolhatóak.
- Steam: Bár főleg modern játékokat kínál, a Steam könyvtárában is megtalálhatók régebbi címek, melyek gyakran futnak netbookon (pl. Half-Life, Counter-Strike 1.6, Max Payne 1/2).
- Fizikai adathordozók: Ha van még régi CD-d vagy DVD-d a polcon, azok is szóba jöhetnek.
- Abandonware oldalak: Léteznek oldalak, amelyek „abandonware” kategóriába sorolt, már nem forgalmazott játékokat kínálnak letöltésre. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezeknek a játékoknak a jogi státusza gyakran vitatott, így saját felelősségre használd őket.
Összefoglalás
Az Asus Eee PC sosem volt igazi gamer gép, és valószínűleg nem is ez volt a célja. Azonban a megfelelő elvárásokkal és némi kreativitással (no meg egy jó adag nosztalgiával) kiválóan alkalmas lehet retro játékélményekre. Legyen szó a NES klasszikusairól, a DOS-os gyöngyszemekről, vagy a 2000-es évek elejének PC-s legendáiról, a „kis gépezet” még mindig képes órákig tartó szórakozást nyújtani. Szóval, ha porosodik valahol egy Eee PC a sarokban, ne habozz elővenni, és fedezd fel, milyen régi PC játékok futhatnak rajta!