Az Adobe InDesign a professzionális kiadványszerkesztés alapköve, melyet grafikusok, szerkesztők és marketingesek használnak szerte a világon magazinok, könyvek, plakátok, interaktív PDF-ek és e-könyvek létrehozására. A szoftver számos verzióját adta ki az Adobe az évek során, melyek közül kettő, az InDesign CS5 és az InDesign CS5.5, különösen érdekes a felhasználói kézikönyvek kompatibilitása szempontjából. Bár első pillantásra két különböző verzióról van szó, a valóság ennél sokkal árnyaltabb. Ez a cikk részletesen feltárja, hogy milyen mértékben használhatók a CS5-ös kézikönyvek a CS5.5-ös verzióval, és mire kell odafigyelniük azoknak, akik ezen verziók valamelyikével dolgoznak.
Az Adobe InDesign CS5 és CS5.5 Verziók Kontextusa
Az Adobe Creative Suite 5 (CS5) 2010 áprilisában jelent meg, és számos jelentős fejlesztést hozott magával, beleértve az InDesign CS5-öt is. Ez a verzió már támogatta az interaktív PDF-eket, bevezette a minialkalmazás-panelt, és továbbfejlesztette a szövegkezelést. Egy évvel később, 2011 áprilisában az Adobe kiadta a Creative Suite 5.5-öt (CS5.5). Fontos megérteni, hogy a CS5.5 nem egy teljes értékű „következő generációs” frissítés volt, mint például a CS5 után a CS6. Inkább egy „köztes” verzió, egyfajta „pont ötös” kiadás, amely az előfizetéses modellek (Adobe Creative Cloud) bevezetése felé mutató átmeneti időszakban jelent meg, és elsősorban a digitális kiadványszerkesztési képességek bővítésére fókuszált. Ez a tény kulcsfontosságú a kézikönyvek kompatibilitásának megértésében.
A Funkcionalitás Jelentős Átfedése
A legfontosabb megállapítás az, hogy az InDesign CS5 és CS5.5 között a szoftver alapvető funkciói tekintetében rendkívül magas a kompatibilitás. Ez azt jelenti, hogy minden olyan feladat, ami a hagyományos nyomdai kiadványszerkesztéshez kapcsolódik – mint például a szövegbevitel és formázás, a betűtípusok kezelése, bekezdés- és karakterstílusok létrehozása, képek importálása és elhelyezése, objektumok csoportosítása, rétegek kezelése, színek beállítása, táblázatok létrehozása, master oldalak használata, vagy éppen a nyomtatási beállítások –, szinte teljesen azonos módon működik mindkét verzióban. Ennek következtében egy CS5-höz íródott felhasználói kézikönyv a legtöbb esetben kiválóan használható az InDesign CS5.5 verzióval. A menük, panelek elrendezése, billentyűparancsok és a munkafolyamatok döntő többsége megegyezik, így a felhasználók könnyedén eligazodhatnak egy régebbi kézikönyv segítségével is.
Gondoljunk csak bele: ha egy fejezet a szövegkeretekkel, a karakterformázással vagy a képek körbefutásával foglalkozik a CS5 kézikönyvben, az információ 99%-ban releváns lesz a CS5.5-re is. Ez rendkívül költséghatékony és praktikus megoldás lehet azok számára, akiknek régebbi, de még mindig hasznos dokumentáció áll rendelkezésükre.
Az InDesign CS5.5 Újdonságai és a Kézikönyvek Hiányosságai
Azonban a „pont ötös” verziószám nem véletlen: az InDesign CS5.5 valóban hozott újdonságokat, bár ezek elsősorban a digitális kiadványszerkesztésre fókuszáltak. Ezek a fejlesztések nem voltak annyira radikálisak, hogy a teljes alaprendszert felforgatták volna, de elegendőek voltak ahhoz, hogy a CS5 kézikönyvek ne fedjenek le minden funkciót. A legfontosabb újdonságok a CS5.5-ben a következők voltak:
- Fejlettebb EPUB exportálás: A CS5.5 sokkal robusztusabb és testreszabhatóbb EPUB (reflowable) exportálási lehetőségeket kínált, amelyek javították az e-könyvek minőségét és kompatibilitását különböző olvasóeszközökön. Ez magában foglalta a szöveg-felolvasás támogatását, a jobb képméret-kezelést, és a fejlettebb CSS-vezérlést.
- Adobe Digital Publishing Suite (DPS) integráció: A CS5.5 volt az első verzió, amely mélyebb integrációt biztosított az Adobe Digital Publishing Suite-tel (ma már Adobe Experience Manager Mobile), lehetővé téve interaktív táblagépes magazinok és alkalmazások létrehozását Folio Producer eszközökkel. Ez egy teljesen új munkafolyamatot és eszközkészletet jelentett, mely természetesen nem szerepelt a CS5 kézikönyvekben.
- Tartalomgyűjtő eszközök: Az új tartalomgyűjtő és -elosztó (Content Collector/Placer) eszközök lehetővé tették az elemek egyszerűbb újrafelhasználását és mozgatását különböző dokumentumok, vagy akár azonos dokumentumon belüli, de távoli elhelyezkedésű oldalak között.
- Linkelt tartalmak: Hasonlóan a Photoshop és Illustrator funkcióihoz, a CS5.5 bevezette a linkelt tartalmak lehetőségét, ahol az elemek egy dokumentumon belül is frissíthetők voltak, ha az eredeti forrás megváltozott.
- Kisebb teljesítmény- és stabilitásbeli javítások: Mint minden pont frissítés, a CS5.5 is tartalmazott hibajavításokat és optimalizációkat.
Ezek az újdonságok egyetlen CS5 kézikönyvben sem találhatóak meg. Így ha a felhasználó kifejezetten ezekre a funkciókra kíváncsi, vagy ezeket szeretné elsajátítani, egy CS5 kézikönyv nem lesz elegendő. Ebben az esetben kiegészítő anyagokra, online oktatóanyagokra vagy specifikusan CS5.5-höz íródott dokumentációra lesz szüksége.
Mikor Jelent Kompromisszumot a Régi Kézikönyv?
A felhasználók számára a kézikönyv kompatibilitásának mértéke attól függ, hogy milyen feladatokra használják az InDesign-t. Ha valaki elsősorban nyomdai anyagokat, hagyományos, statikus elrendezéseket készít, és nem foglalkozik interaktív PDF-ekkel, EPUB exportálással vagy táblagépes magazinokkal, akkor egy CS5 kézikönyv szinte tökéletes lesz a CS5.5-höz. Ezen a területen a két verzió közötti különbségek minimálisak, vagy egyenesen nem léteznek.
Azonban ha a felhasználó a digitális publikálás felé fordul, és kihasználná a CS5.5 újdonságait, mint például a továbbfejlesztett EPUB exportot vagy a DPS integrációt, akkor a CS5 kézikönyv hiányosságai azonnal szembetűnővé válnak. Ekkor már nem csak arról van szó, hogy egy-két funkció hiányzik a leírásból, hanem komplett munkafolyamatok és panelek, melyek a CS5-ben még nem léteztek.
A Legjobb Megközelítés a Felhasználók Számára
Amennyiben InDesign CS5.5-tel dolgozunk, de csak CS5 kézikönyv áll rendelkezésünkre, a következő megközelítés javasolt:
- Alapvető funkciók elsajátítása: Használjuk a CS5 kézikönyvet az InDesign alapvető működésének, a nyomdai kiadványszerkesztési feladatoknak az elsajátításához. Ez a könyv kiválóan alkalmas lesz a program felületének, az eszközöknek, a paneleknek, a stílusoknak és az általános munkafolyamatoknak a megértéséhez.
- Online kiegészítő források: Az újonnan bevezetett funkciók (EPUB, DPS, Content Collector) megismeréséhez keressünk online forrásokat. Az Adobe hivatalos súgója (mely általában online hozzáférhető volt, vagy PDF-ként letölthető), a felhasználói fórumok, blogok és oktatóvideók számtalan információt tartalmaznak ezekről a specifikus újdonságokról. Sőt, mivel ezek a funkciók a CS6-ban és a későbbi Creative Cloud verziókban is megmaradtak, gyakran találhatunk releváns útmutatókat a későbbi verziókhoz is, amelyek visszafelé kompatibilisek a CS5.5-tel ezen a téren.
- Gyakorlati tapasztalat: A legjobb módszer a tanulásra a gyakorlat. Próbáljuk ki a programot, fedezzük fel az új menüpontokat, és kísérletezzünk azokkal a funkciókkal, amelyekről a kézikönyv nem ír.
Valódi kincs lehet egy jól megírt CS5 kézikönyv, még CS5.5 környezetben is. Gondoljunk rá úgy, mint egy szilárd alapra, amelyre az új tudást építhetjük. Nem fedi le a teljes épületet, de a falak és az alapok biztonságosan állnak.
Összegzés és Ajánlás
Összefoglalva, az Adobe InDesign CS5 és CS5.5 felhasználói kézikönyveinek kompatibilitása meglepően magas az alapvető, hagyományos kiadványszerkesztési funkciók tekintetében. Egy CS5 kézikönyv kiválóan alkalmas az InDesign működésének elsajátítására és a napi feladatok elvégzésére CS5.5 alatt is. A fő különbség a digitális publikálási funkciókban rejlik, mint például az EPUB export fejlesztései és az Adobe Digital Publishing Suite integrációja. Ezeket az újdonságokat egy CS5 kézikönyv természetesen nem tartalmazza, így ezen területeken kiegészítő online forrásokra, vagy kifejezetten CS5.5-höz íródott dokumentációra van szükség.
A felhasználóknak nem kell aggódniuk, ha csak régebbi kézikönyv áll rendelkezésükre – az InDesign tudásanyagának döntő többsége áthidalható a két verzió között. Csupán specifikus, digitális publikálásra fókuszáló feladatoknál kell körültekintőnek lenniük, és további információkat keresniük. Ez a megközelítés biztosítja a leghatékonyabb tanulási és munkafolyamatot, kihasználva mind a meglévő forrásokat, mind a modern technológia nyújtotta kiegészítő lehetőségeket.
Az InDesign továbbra is a szakma egyik vezető eszköze, és a CS5/5.5 verziók felhasználói még ma is produktívan dolgozhatnak vele, kellő tudásanyag birtokában. A kézikönyvek, bár néha kissé elavultak lehetnek bizonyos területeken, továbbra is felbecsülhetetlen értékű kiindulási pontot jelentenek a program elsajátításához és mesteri szintű használatához.