Az internetes böngészés elengedhetetlen részévé vált a mindennapjainknak, és bár a technológia rohamosan fejlődik, néha érdemes visszatekinteni a múltba, különösen, ha egy olyan ikonikus böngészőről van szó, mint az Internet Explorer. Bár ma már a Microsoft Edge vette át a helyét, és az IE hivatalosan nyugdíjba vonult, sokan emlékezhetünk még a vele töltött időkre, és arra, hogy a reklámok elleni küzdelem már akkor is aktuális téma volt. Sőt, ritka esetekben még ma is előfordulhat, hogy valakinek régebbi rendszereken vagy speciális üzleti környezetben szüksége van az Internet Explorerre. De vajon hogyan lehetett vagy lehetne ma is hatékonyan védekezni a tolakodó hirdetések ellen az IE-ben, akár a népszerű Startlap oldalán is?
Miért van szükség reklámblokkolásra?
A reklámok az internet szerves részét képezik, hiszen sok weboldal ebből finanszírozza működését. Azonban a túlzott, felugró, hangos vagy éppen félrevezető hirdetések jelentősen rontják a felhasználói élményt. Lassítják az oldalbetöltést, elterelik a figyelmet, és rosszabb esetben akár rosszindulatú szoftverek (malware) terjedésének is táptalajt adhatnak. Ezért a reklámblokkolás nem csupán kényelmi, hanem biztonsági kérdés is lehet. A tiszta, gyors és biztonságos böngészés elérésének vágya időtlen, függetlenül attól, hogy milyen böngészőt használunk.
Az Internet Explorer kihívásai a reklámblokkolás terén
Az Internet Explorer, különösen régebbi verziói, sosem voltak arról híresek, hogy robusztus kiterjesztés-ökoszisztémával rendelkeztek volna, mint a modern Chrome, Firefox vagy Edge. Ez komoly kihívást jelentett a hatékony reklámblokkolás megvalósításában. Míg a mai böngészők tízezrével kínálnak beépülő modulokat és kiterjesztéseket, az IE esetében a választék sokkal szűkösebb volt. Ráadásul az IE biztonsági modellje és a webes technológiák fejlődése sem kedvezett mindig a külső fejlesztőknek, akik komplex reklámblokkoló algoritmusokat akartak implementálni.
Milyen reklámblokkoló megoldások léteztek az IE számára?
1. Böngésző Bővítmények (Add-ons)
Bár korlátozott számban, de léteztek kísérletek reklámblokkoló bővítmények fejlesztésére az Internet Explorerhez. A legismertebb talán az Adblock Plus volt, amely egy ideig kínált IE-kompatibilis verziót. Ezek a bővítmények általában a weboldalak tartalmát vizsgálták, és megpróbálták elrejteni vagy megakadályozni a reklámok megjelenését a CSS szabályok módosításával vagy a hirdetési domainek blokkolásával. Fontos megjegyezni, hogy az IE belső architektúrája miatt ezek a bővítmények gyakran kevésbé voltak hatékonyak, mint a modern böngészők hasonló eszközei, és előfordulhatott, hogy egyes oldalakat, például a sokféle reklámot tartalmazó Startlapot sem tudták tökéletesen megtisztítani. Gyakran lassították is a böngésző működését.
2. Host Fájl Blokkolás
Ez egy elegáns és böngészőfüggetlen megoldás, amely kiválóan működött (és működik ma is) bármely böngészővel, beleértve az Internet Explorert is. A host fájl (Windows rendszereken általában C:WindowsSystem32driversetchosts
) egy egyszerű szöveges fájl, amely az IP-címeket domainnevekhez rendeli. Ha egy reklámszerver domain nevét (pl. googleads.g.doubleclick.net
) a helyi hurok-IP-címhez (127.0.0.1
) rendeljük, akkor a böngésző – mielőtt megpróbálná elérni a reklámszervert az interneten keresztül – a saját gépére fogja irányítani a kérést. Mivel ezen az IP-címen nincs reklámszerver, a hirdetések egyszerűen nem töltődnek be. Számos online forrásból letölthetők frissített host fájlok, amelyek több ezer ismert reklám- és nyomkövető domain nevet tartalmaznak. Ez a módszer rendkívül hatékony volt a Startlap és más oldalak reklámjainak blokkolására, mivel a blokkolás már a hálózati szinten megtörtént, még mielőtt a böngésző egyáltalán kapcsolatba lépett volna a reklámszerverrel.
3. DNS Alapú Blokkolás (pl. Pi-hole, AdGuard DNS)
A DNS alapú blokkolás egy másik hálózatfüggetlen megoldás, amely hasonlóan a host fájlhoz, az összes hálózatra kapcsolt eszközre (beleértve a számítógépedet az IE-vel) kiterjedő reklámvédelmet biztosít. A DNS (Domain Name System) fordítja le az általad beírt webcímeket IP-címekké. A DNS alapú reklámblokkolók (legyenek azok otthoni szerverek, mint a Pi-hole, vagy nyilvános DNS szolgáltatók, mint az AdGuard DNS) feketelistákat használnak a reklámszerverek domainjeinek felismerésére. Amikor a böngésződ (például az Internet Explorer) megpróbál egy reklámot letölteni, és DNS lekérdezést indít a reklámszerver domainjére, a DNS blokkoló egyszerűen nem adja vissza a valódi IP-címet, vagy egy „üres” címet küld vissza. Ennek eredményeként a reklám nem töltődik be. Ez a megoldás rendkívül hatékony volt a Startlap reklámjaival szemben is, mivel szintén a hálózati rétegben avatkozik be, függetlenül a böngésző típusától.
4. Külső tűzfalak és internetbiztonsági szoftverek
Bizonyos internetbiztonsági csomagok és külső tűzfalak (például Norton, McAfee régebbi verziói) tartalmaztak beépített reklámblokkoló vagy webes szűrő funkciókat. Ezek a szoftverek gyakran ellenőrizték a böngésző és a szerver közötti adatforgalmat, és képesek voltak kiszűrni a ismert reklámforrásokat. Bár hatékonyságuk változó volt, kiegészítő védelmet nyújthattak az Internet Explorer felhasználóinak. Ezek a megoldások is általában jól működtek a különböző weboldalakon, így a Startlap esetében is, hiszen nem a böngésző saját képességeire, hanem a rendszer egészére támaszkodtak.
5. Proxy szerverek reklámblokkolással
Néhány proxy szolgáltató kínált beépített reklámblokkoló funkciót. A proxy szerverek közvetítőként működnek a felhasználó böngészője és a weboldalak között. Ha egy ilyen proxy be volt állítva az Internet Explorerben (az Eszközök -> Internetbeállítások -> Kapcsolatok -> LAN beállítások menüpont alatt), akkor a proxy szerver szűrhette a tartalmat, mielőtt az elérte volna a böngészőt. Ez a módszer is böngészőfüggetlen volt, és hatékonyan gátolta a reklámok megjelenését, így a Startlap oldalán is.
Startlap és a reklámok – különleges szempontok
A Startlap, mint egy népszerű magyar portál, sokféle reklámformát (banner, popup, in-feed) használt és használ ma is. Ezért a reklámblokkolás szempontjából kihívást jelentett. Míg a böngészőbővítmények néha elvéreztek a komplex scriptek és a változatos hirdetési felületek miatt, a hálózati szintű megoldások (host fájl, DNS blokkolás, proxy) általában sokkal stabilabb és megbízhatóbb védelmet nyújtottak. Ezek a módszerek már a kérés elindulásakor blokkolták a reklámot, így az IE-nek nem is kellett feldolgoznia azt, ami jelentősen javította a böngészési sebességet és a felhasználói élményt.
A jelen és a jövő: Miért érdemes modern böngészőre váltani?
Bár izgalmas visszatekinteni az Internet Explorer reklámblokkolási lehetőségeire, a legfontosabb ajánlás a mai napig: váltson modern böngészőre! Az olyan böngészők, mint a Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge vagy Brave sokkal fejlettebb reklámblokkoló kiterjesztéseket kínálnak (pl. uBlock Origin), amelyek rendkívül hatékonyak, folyamatosan frissülnek, és sokkal jobb teljesítményt nyújtanak. Emellett a modern böngészők a biztonság és a webes szabványok terén is fényévekkel az IE előtt járnak. A Startlap és más modern weboldalak is ezekre a böngészőkre vannak optimalizálva, így a legjobb felhasználói élményt velük érheti el.
Összefoglalás
Az Internet Explorer napjai lejártak, de a reklámok elleni küzdelem továbbra is aktuális. Láthattuk, hogy az IE idejében is léteztek módszerek a tolakodó hirdetések megfékezésére, bár ezek gyakran kívülről, a rendszer szintjén avatkoztak be (host fájl módosítás, DNS alapú blokkolás, proxyk), szemben a modern böngészők kifinomultabb bővítményeivel. A Startlap esetében is ezek a hálózati szintű megoldások bizonyultak a leghatékonyabbnak. Ma már szerencsére sokkal könnyebb dolgunk van a reklámblokkolással, hála a modern böngészők és kiterjesztések fejlődésének. A legfontosabb azonban a tudatosság és a megfelelő eszközök használata a biztonságos és élvezetes online élmény érdekében.