A digitális korban, ahol a legtöbb szoftvert letöltjük és azonnal telepítjük, talán már sokaknak eszébe sem jut, hogy valaha egy fizikai lemezről, például egy DVD-ről futtattuk a telepítőket. Pedig a programok DVD-re írása ma is rendkívül hasznos gyakorlat lehet, különösen, ha egy tiszta Windows telepítés előtt állunk, vagy egyszerűen csak szeretnénk egy megbízható offline szoftverarchívumot magunknál tudni. Ebben az átfogó útmutatóban lépésről lépésre végigvezetjük Önt azon, hogyan készíthet egy ilyen értékes lemezgyűjteményt, ami nem csak a vészhelyzetekben jöhet jól, de a mindennapokban is felgyorsíthatja a munkáját.
Miért érdemes programokat DVD-re írni?
Felmerülhet a kérdés: miért vesződjünk DVD-vel, amikor ott van a gyorsabb USB pendrive, vagy a felhőalapú tárhely? Nos, több meggyőző érv szól a DVD-alapú programgyűjtemény mellett:
- Offline hozzáférés: Ha nincs internetkapcsolatunk, vagy csak nagyon lassú, egy DVD-ről történő telepítés életmentő lehet. Gondoljon csak egy frissen telepített Windowsra, aminek még nincsenek feltelepítve a hálózati illesztőprogramjai – ilyenkor a DVD a legkézenfekvőbb megoldás.
- Biztonsági mentés: A letöltött telepítőfájlok könnyen elveszhetnek egy merevlemez meghibásodása esetén. Egy DVD-re kiírt gyűjtemény fizikai biztonsági másolatot nyújt, amit elzárva tárolhatunk.
- Rendszer-újratelepítés: A Windows újratelepítésekor az egyik legidőigényesebb feladat a szükséges programok újbóli letöltése és telepítése. Egy előre összeállított DVD-n lévő gyűjteménnyel perceken belül elindíthatjuk az alapvető alkalmazások telepítését.
- Hordozhatóság és megoszthatóság: Könnyen vihetjük magunkkal, és megoszthatjuk barátokkal, családtagokkal, ha segíteni szeretnénk nekik a gépük beállításában.
- Verziók rögzítése: Néha szükség lehet egy régebbi programverzióra, ami már nem érhető el a fejlesztő weboldalán. Egy DVD-re kiírva ez a verzió örökre a rendelkezésünkre áll.
Milyen programokat érdemes DVD-re menteni?
Mielőtt nekilátnánk az írásnak, érdemes átgondolni, mely programokra lesz a leggyakrabban szükségünk egy frissen telepített rendszeren, vagy vészhelyzet esetén. Íme néhány kategória és javaslat:
- Alapvető illesztőprogramok (driverek): Különösen fontosak a hálózati kártya (vezetékes és Wi-Fi), a grafikus kártya és a chipset driverei. Ezek nélkül akár internet sem lesz, vagy rossz a kép. Töltse le a gyártó honlapjáról a Windows verziójának megfelelő telepítőket!
- Archiváló programok: Szinte minden letöltött fájl tömörített formában érkezik. A WinRAR, 7-Zip vagy WinZip elengedhetetlen. A 7-Zip ingyenes és nyílt forráskódú, remek választás.
- Webböngészők: A Windows Edge-et tartalmaz, de sokan a Google Chrome-ot vagy a Mozilla Firefox-ot preferálják. Töltse le az offline telepítőket!
- Multimédia lejátszók: Egy jó videólejátszó, mint a VLC Media Player, szinte kötelező.
- Irodai szoftverek: Ha nem szeretne azonnal az Office 365-re előfizetni, az ingyenes LibreOffice vagy OpenOffice kiváló alternatíva.
- PDF olvasó: Az Adobe Acrobat Reader vagy a könnyebb Foxit Reader hasznos lehet.
- Biztonsági programok: Egy ingyenes vírusirtó (pl. Avast Free, AVG Free) vagy egy malware eltávolító (Malwarebytes Free) jól jöhet.
- Lemezkarbantartó és rendszeroptimalizáló eszközök: A CCleaner például.
- Egyéb hasznos segédprogramok: Pl. képnézegetők (IrfanView), képfeldolgozók (GIMP), vagy bármilyen specifikus program, amit rendszeresen használ (pl. böngésző jelszókezelője, FTP kliens, stb.).
Gyűjtse össze az összes szükséges telepítőt egy külön mappába a merevlemezén! Hozzon létre almappákat a rendszerezéshez (pl. „Driverek”, „Böngészők”, „Irodai programok”) – ez megkönnyíti a későbbi navigációt a lemezen.
A megfelelő íróprogram kiválasztása
Ahhoz, hogy a programokat DVD-re írjuk, szükségünk lesz egy erre alkalmas szoftverre. Szerencsére számos ingyenes és fizetős megoldás is létezik:
- Windows beépített funkciója: A Windows 7-től kezdve beépített lemezíró funkcióval rendelkezik, ami alapvető adatlemezek írására alkalmas. Egyszerű, de kevesebb funkciót nyújt.
- CDBurnerXP: Az egyik legnépszerűbb és legsokoldalúbb ingyenes lemezíró program. Támogatja CD-k, DVD-k és Blu-ray lemezek írását, ISO fájlok kezelését, audio CD-k készítését és még sok mást. Teljesen ingyenes és magyar nyelvű felülettel is rendelkezik. Erősen ajánlott!
- InfraRecorder: Egy másik remek, ingyenes és nyílt forráskódú választás, hasonló funkcionalitással, mint a CDBurnerXP.
- Ashampoo Burning Studio Free: Az Ashampoo fizetős programjának ingyenes, lebutított változata, de még így is sok hasznos funkciót kínál.
- Nero Burning ROM: Az „etalon” a lemezíró programok között, de fizetős. Ha komolyabb igényei vannak, vagy már rendelkezik vele, természetesen ez is tökéletes.
Jelen útmutatóban a CDBurnerXP-t vesszük alapul, mivel ingyenes, magyar nyelvű és rendkívül funkció-gazdag.
Lépésről lépésre: programok írása DVD-re a CDBurnerXP segítségével
1. A CDBurnerXP letöltése és telepítése:
Látogasson el a CDBurnerXP hivatalos weboldalára (cdburnerxp.se), és töltse le a legfrissebb stabil verziót. Ügyeljen arra, hogy a megfelelő, 32 bites vagy 64 bites verziót válassza ki a Windows rendszeréhez. Telepítse a programot a szokásos módon. A telepítés során figyeljen oda, hogy ne telepítsen fölösleges kiegészítő szoftvereket, ha felajánl ilyet.
2. A telepítőfájlok előkészítése:
Ahogy fentebb említettük, gyűjtse össze az összes program telepítőfájlját egyetlen mappába a merevlemezén (pl. „Szoftverek DVD-re”). Hozzon létre almappákat a rendszerezéshez (pl. „Driverek”, „Böngészők”, „Segédprogramok”). Ez nem csak a lemezen való eligazodást teszi könnyebbé, hanem az írási folyamatnál is átláthatóbb lesz.
3. Indítsa el a CDBurnerXP-t:
A program indításakor egy üdvözlőablak fogadja, ahol kiválaszthatja, milyen típusú lemezt szeretne írni. Válassza az „Adatlemez” lehetőséget, majd kattintson az „OK” gombra.
4. Fájlok hozzáadása a lemezhez:
A CDBurnerXP felülete két fő panelre oszlik: felül a számítógépe fájlrendszerét látja, alul pedig a lemezre írandó fájlokat. Navigáljon a felső panelen ahhoz a mappához, ahol a programtelepítőket tárolja. Jelölje ki az összes mappát és fájlt, amit a lemezre szeretne írni. Egyszerűen húzza át őket a felső panelről az alsó, „Lemez tartalma” nevű panelre. Alternatívaként használhatja a „Hozzáadás” gombot is. Figyelje az alsó sávban lévő méretjelzőt, hogy a lemez ne teljen meg túl, és válasszon megfelelő kapacitású DVD-t (általában 4.7 GB DVD-R).
5. Írási beállítások és a lemez megkezdése:
Miután az összes fájlt hozzáadta, kattintson az „Írás” gombra (vagy a „Fájl” menüben az „Írási folyamat elindítása” menüpontra). Ekkor egy új ablak jelenik meg az írási beállításokkal:
- Írási sebesség: Válasszon egy közepes, vagy lassabb sebességet (pl. 4x, 8x). Bár a gyorsabb sebesség hamarabb végez, a lassabb írás megbízhatóbb, kevesebb hibával járhat, különösen régebbi írók vagy gyengébb minőségű lemezek esetén.
- Lemez véglegesítése (Finalize disc): Ezt a lehetőséget jelölje be, ha nem szeretne később további fájlokat hozzáadni a lemezhez. Egy adatgyűjtemény DVD esetében szinte mindig ez a cél.
- Adatok ellenőrzése írás után (Verify data after burning): Ez a beállítás rendkívül fontos! Mindig jelölje be! Bár meghosszabbítja az írási időt, garantálja, hogy az adatok hibátlanul kerültek a lemezre, és az olvasható lesz.
- Lemez címe (Disc label): Adjon egy beszédes címet a lemeznek, pl. „Windows Programok 2023”, „Alap szoftverek” stb.
Ellenőrizze, hogy a megfelelő DVD írót választotta-e ki a „Célmeghajtó” legördülő menüben (ha több optikai meghajtója van).
6. Az írási folyamat:
Helyezzen be egy üres DVD-R (egyszer írható) vagy DVD-RW (újraírható) lemezt az optikai meghajtóba. Kattintson az „Írás” gombra. A CDBurnerXP elkezdi az adatokat a lemezre írni, majd a beállításoktól függően ellenőrizni azokat. Ez eltarthat egy ideig, függően a fájlok mennyiségétől és az írási sebességtől. Miután elkészült, a program értesíti Önt.
Gyakori hibák és tippek
- „Lemez tele” hiba: Ellenőrizze, hogy a lemezre írni kívánt adatok mérete nem haladja-e meg a DVD kapacitását (4.7 GB). Szükség esetén két lemezre ossza el a programokat.
- Lassú írási sebesség: Bár a lassabb sebesség megbízhatóbb, a túl lassú sebesség (pl. 1x) feleslegesen elnyújtja a folyamatot. Keresse meg az optimális sebességet (általában 4x-8x).
- Sérült lemez: Néha előfordul, hogy a lemez hibás, vagy rossz minőségű. Próbálkozzon másikkal!
- Rendszerterhelés: Lehetőleg ne futtasson erőforrás-igényes programokat az írási folyamat közben, hogy ne szakadjon meg a folyamat.
- Címkézés: A kész DVD-t mindig címkézze fel egy filctollal (soha ne öntapadó címkével, mert elmozdulhat és károsíthatja a meghajtót!). Írja rá a lemez tartalmát és az írás dátumát.
- Frissítés: Ne feledje, a szoftverek folyamatosan frissülnek. Időnként érdemes új lemezt készíteni a legfrissebb programverziókkal.
Alternatívák és a jövő
Bár a DVD-írás egyre inkább háttérbe szorul az USB meghajtók és a felhőalapú megoldások térnyerése miatt, a fenti okok miatt még mindig van létjogosultsága. Egy Windows programok DVD gyűjteménye egyfajta „mentőcsomagként” is funkcionálhat, ami akkor is bevethető, ha minden kötél szakad. Nagyobb adatmennyiség esetén ma már praktikusabb lehet egy bootolható USB meghajtót készíteni, ami akár a Windows telepítőt is tartalmazza, mellette a legfontosabb driverekkel és programokkal. Azonban az egyszerűség, a fizikai biztonság és az offline hozzáférés előnyeit a DVD továbbra is biztosítja.
Összefoglalás
Egy gondosan összeállított és kiírt programgyűjtemény DVD-n felbecsülhetetlen értékű lehet egy számítógép-felhasználó számára. Legyen szó vészhelyzetről, egy friss Windows telepítésről, vagy csak a rendszerezett szoftverarchívum igényéről, a DVD továbbra is remek választás. A CDBurnerXP segítségével a folyamat egyszerű és gyors, így perceken belül elkészítheti saját „digitális túlélőkészletét”. Ne hagyja, hogy egy lassú internetkapcsolat, vagy egy hiányzó illesztőprogram akadályozza meg a hatékony munkavégzést – legyen felkészült!