A Project Cars 2015-ös megjelenésekor komoly hullámokat kavart a szimulátor versenyjátékok piacán. Grafikájával, realizmusra törekvő fizikájával és széles autó- és pályaválasztékával sokak szívébe belopta magát. Azonban az idő múlásával, és az utódok (Project Cars 2, Project Cars 3) megjelenésével felmerül a kérdés: vajon a mai napig megéri-e a Project Cars a PC-re?
Mi tette különlegessé a Project Cars-t?
A Project Cars egyik legnagyobb erőssége a megjelenésekor a lenyűgöző grafikája volt. A részletes autók, a valósághű pályák és a dinamikus időjárás-változás mind hozzájárultak az immerzív élményhez. A játék fizikája is a szimuláció felé hajlott, ami azt jelentette, hogy a kocsik viselkedése a valósághoz hasonlóan reagált a különböző körülményekre, mint például a tapadás, a gumihőmérséklet és a beállítások.
Ráadásul a játék a versenyjátékokhoz képest szokatlanul széles körű testreszabási lehetőségeket kínált. Beállíthattuk a segédleteket, a nehézségi szintet, és ami a legfontosabb, az autó beállításait is finomhangolhattuk a saját vezetési stílusunkhoz és a pálya igényeihez igazítva. Ez a mélység vonzó volt a hardcore szimulátor rajongók számára.
A játék negatívumai
Persze, a Project Cars sem volt tökéletes. A megjelenéskor a játéknak voltak optimalizációs problémái, ami azt jelentette, hogy még erős konfigurációkon is előfordultak akadozások. Emellett a mesterséges intelligencia (MI) viselkedése sem volt mindig következetes, néha agresszívan viselkedtek a versenyzők, máskor pedig túlságosan passzívak voltak.
A játék irányítása is megosztotta a játékosokat. Bár a fizika a szimulációra törekedett, sokak szerint az alapbeállításokkal nehéz volt uralni az autókat, különösen a gamepad használóknak. A kormánykerék (wheel) használata szinte kötelezőnek számított a valódi élményhez.
A Project Cars a mai napig
Manapság a Project Cars grafikája már nem annyira kiemelkedő, mint megjelenésekor, de még mindig szépnek mondható. Az optimalizációs problémák nagyrészt javításra kerültek a későbbi frissítésekkel. Azonban a MI és az irányítás továbbra is megosztó tényezők maradtak.
Ami a tartalmat illeti, a Project Cars még mindig bőségesen kínál autókat és pályákat. A karriermód izgalmas, és a online multiplayer mód is aktív maradt, bár valószínűleg kevesebb játékossal, mint a premier idején.
Megéri az árát?
A válasz függ attól, hogy mit keresel egy versenyjátékban. Ha egy reális szimulációra vágysz, ahol a vezetés élménye és a finomhangolás a lényeg, és rendelkezel egy jó kormánnyal, akkor a Project Cars még mindig megéri egy próbát, főleg, ha akciós áron tudod beszerezni.
Viszont, ha egy könnyebben kezelhető, arcade stílusú versenyjátékra vágysz, vagy nem rendelkezel kormánnyal, akkor érdemesebb más címek felé nézelődni, mint például az Assetto Corsa, a Gran Turismo vagy a Forza Motorsport. A Project Cars 2 és Project Cars 3 is alternatívát jelenthetnek, bár a harmadik rész irányvonala sok rajongót elidegenített.
Összességében a Project Cars egy jó játék, de az idő vasfoga már meglátszik rajta. Ha reális áron tudod megvásárolni, és tudsz kompromisszumot kötni a kisebb hibáival, akkor egy izgalmas és kihívást jelentő versenyélményben lehet részed.
Végső Szó
A Project Cars egy korszakalkotó játék volt, amely megmutatta, hogy mire képes a PC-s hardver a versenyjátékok terén. Bár már nem a legjobb a piacon, még mindig élvezetes lehet, főleg a szimulátorokra kihegyezett játékosok számára. Érdemes alaposan átgondolni a vásárlást, és figyelembe venni a játék erősségeit és gyengeségeit, valamint a saját elvárásaidat is.