Üdvözöllek, vasútbarát! A Microsoft Train Simulator (MSTS) hosszú évek óta töretlen népszerűségnek örvend a virtuális vasutasok körében, és nem véletlenül. Bár a játék alapjaiban már veteránnak számít, a hatalmas modding közösségnek köszönhetően a mai napig friss és izgalmas tartalmakkal bővíthető. A magyarországi vonatok és pályák mellett sokan vágynak arra, hogy nemzetközi járműparkkal is bővítsék gyűjteményüket. Azonban a külföldi mozdonyok és vagonok telepítése nem mindig zökkenőmentes. Ebben a cikkben lépésről lépésre átvezetlek azon a folyamaton, hogyan érheted el a hibamentes integrációt, és hogyan élvezheted a nemzetközi vasutak sokszínűségét a magyar MSTS-ben.
Miért érdemes külföldi járműveket telepíteni?
Az MSTS alapját képező tartalom remek kiindulópont, de a lehetőségek tárháza szinte végtelen. A külföldi járművek telepítése több okból is vonzó lehet:
- Sokszínűség: A magyar vasúti járműpark mellett számos más ország mozdonyai és vagonjai is lenyűgözőek lehetnek. Gondoljunk csak a német ICE-re, az amerikai dízelmonstrumokra, vagy a svájci hegyi vasutak különleges szerelvényeire. Ezek behozása teljesen új hangulatot adhat a szimulációnak.
- Realizmus: Ha külföldi pályákat is használsz, logikus, hogy azokon az adott országra jellemző járművekkel közlekedj. Ez növeli a szimuláció hitelességét és az élményt.
- Technikai kihívás: Néha bizonyos típusú vontatás vagy üzemeltetés csak speciális járművekkel érhető el, amelyek nem léteznek a magyar kínálatban.
A zökkenőmentes integráció fogalma
Mit is értünk pontosan zökkenőmentes integráció alatt? Nem csupán azt, hogy a járművek megjelennek a játékban, hanem azt is, hogy:
- Nincsenek összeomlások (crash-ek) a játék betöltésekor vagy a járművek kiválasztásakor.
- A modellek hibátlanul jelennek meg, nincsenek hiányzó textúrák vagy „piros dobozok”.
- A hangok és a fülkék (cabview-k) korrektek és működőképesek.
- A fizika és a menettulajdonságok reálisak és élvezhetők.
- A járművek kompatibilisek a meglévő magyar pályákkal és más járművekkel.
Ez a cél, és ehhez adunk most hasznos tippeket és útmutatót.
Felkészülés és szükséges eszközök
Mielőtt belevágnánk a telepítésbe, győződj meg róla, hogy a következőkre felkészültél:
- MSTS alapok: Legyen stabilan telepített MSTS-ed, ideális esetben a MSTS Bin kiegészítővel, amely számos hibajavítást és extrát tartalmaz.
- Tömörítő program: Szükséged lesz egy programra, mint például a WinRAR vagy a 7-Zip, a letöltött fájlok kicsomagolásához.
- Consist szerkesztő: A legfontosabb eszköz a ConBuilder. Ez egy elengedhetetlen segédprogram a szerelvények (consist-ek) létrehozásához és szerkesztéséhez. Enélkül szinte lehetetlen a hatékony telepítés.
- Alapvető mappaszerkezet ismerete: Tudnod kell, hol van az MSTS gyökérkönyvtára, és azon belül a
TRAINS
,ROUTES
ésGLOBAL
mappák. A járművek aTRAINSTRAINSET
mappába kerülnek. - Mentés! Mentés! Mentés!: Mindig készíts biztonsági másolatot a fontos fájlokról, mielőtt módosításokat hajtanál végre! Egy rossz lépés tönkreteheti a telepítést.
A telepítés lépésről lépésre: A hibamentes út
1. Megbízható forrásból tölts le!
Az első és legfontosabb lépés. Kerüld a kétes eredetű weboldalakat. A legnépszerűbb és legmegbízhatóbb források közé tartozik a train-sim.com, a MSTS forums, vagy a különféle nemzeti MSTS közösségi oldalak (pl. német, lengyel, cseh, szlovák). Ezeken a helyeken gyakran ellenőrzött, jól működő modelleket találsz.
2. Kicsomagolás és a TRAINSET mappa
Miután letöltöttél egy járművet (ez általában egy ZIP, RAR vagy ACE kiterjesztésű fájl), bontsd ki azt egy ideiglenes mappába. A legtöbb letöltés tartalmaz egy mappát, amelynek neve általában a mozdony/vagon nevét viseli (pl. „DB_BR101”, „Freight_Wagon_Set”). Ezt a mappát kell bemásolnod az MSTS telepítési könyvtárán belül található TRAINSTRAINSET
mappába. Például: C:Program Files (x86)Microsoft GamesTrain SimulatorTRAINSTRAINSETDB_BR101
.
Fontos: Ellenőrizd a mappa tartalmát! A `TRAINSET` mappába közvetlenül az egyes járművek mappái kerülnek, nem egy újabb al-mappa, ami az egész letöltést tartalmazza. Az egyes járművek mappáiban kell lenniük az .eng
(mozdony) vagy .wag
(vagon) fájloknak, a .s
és .sd
modelleknek, a CABVIEW
és SOUND
mappáknak (ha vannak).
3. A Consist-ek létrehozása a ConBuilderrel
Ez a folyamat kritikus pontja. Az MSTS a CONSISTS
mappában található .con
fájlok alapján tudja, hogy milyen járműveket indíthatunk.
- Indítsd el a ConBuildert.
- A bal oldali panelen látni fogod a
TRAINSET
mappában lévő összes járművet. Keresd meg az imént bemásolt mozdonyodat vagy vagonodat. - Ha először használsz egy új járművet, lehet, hogy meg kell erősítened a ConBuildernek, hogy hol találja az
.eng
vagy.wag
fájlt (ez általában automatikus). - Húzd át a kívánt mozdonyt a bal panelről a jobb oldali, „Train” (szerelvény) részbe.
- Adj hozzá vagonokat is, ha szerelvényt akarsz létrehozni. Használhatsz már meglévő magyar vagonokat, vagy ha telepítettél, akkor új külföldieket is.
- Miután összeállítottad a szerelvényt, kattints a „Save As” gombra. Adj neki egy beszédes nevet (pl. „DB_ICE_TGV_Test”). A ConBuilder automatikusan a
TRAINSCONSISTS
mappába menti a.con
fájlt. - Nagyon fontos: A „Test” gomb a ConBuilderben! Ez elindítja az MSTS-t a szerelvényeddel egy üres pályán. Ha itt hibaüzenetet kapsz, könnyen beazonosítható a probléma.
4. Hangok és Fülkék (Cabview) kezelése
A leggyakoribb problémák közé tartoznak a hangok és a fülkék.
- Hiányzó hangok/fülkék: Ha a letöltött járműhöz nem tartozik
SOUND
vagyCABVIEW
mappa, vagy az nem a megfelelő formátumban van, akkor a ConBuilder figyelmeztetni fog, vagy a játékban csend lesz/alapértelmezett fülke jelenik meg. Ebben az esetben két lehetőséged van:- Keress kompatibilis hangcsomagot vagy fülkét a neten (pl. az azonos típusú mozdonyokhoz).
- Másolj át hangfájlokat vagy fülkéket egy hasonló, már meglévő mozdonyból. Ehhez módosítanod kell a jármű
.eng
fájlját egy szövegszerkesztővel (pl. Jegyzettömb). Keresd meg aSound
ésCabView
sorokat, és írd át a hivatkozásokat a meglévő hang/fülke mappájának nevére.
- Hangformátum: Az MSTS az .wav fájlokat preferálja. Ha mp3 fájlok vannak a csomagban, az MSTS Bin képes kezelni azokat, de a régebbi MSTS verziók problémázhatnak.
- Textúra gondok: Ha a fülke vagy a külső modellen hiányzó textúrák (ez a „piros doboz” effektus) vannak, az általában azt jelenti, hogy az
.ace
fájlok (MSTS textúra formátum) hiányoznak, vagy rossz helyen vannak. Ellenőrizd, hogy aTEXTURES
mappa (ha van) a jármű mappájában van-e, és hogy az.ace
fájlok benne vannak-e.
5. Fizika és menettulajdonságok
A .eng
(mozdony) és .wag
(vagon) fájlok tartalmazzák a járművek fizikai tulajdonságait (tömeg, teljesítmény, fékerő, súrlódás stb.).
- Túl erős/gyenge mozdony: Előfordulhat, hogy egy külföldi mozdony irreálisan erősnek vagy gyengének tűnik a magyar pályákon. Ezeket a paramétereket is módosíthatod a
.eng
fájl szerkesztésével, de légy óvatos, mert könnyen elronthatod az egyensúlyt. Csak akkor nyúlj hozzá, ha pontosan tudod, mit csinálsz. - Túl könnyű/nehéz vagonok: Ugyanez vonatkozik a vagonokra is a
.wag
fájlban.
A legtöbb jó minőségű letöltés esetén ezek a paraméterek már optimalizáltak, de ha valami furcsát tapasztalsz, itt a megoldás.
6. Világítás és egyéb részletek
Ellenőrizd a mozdony világítását is (első és hátsó fények, fülkevilágítás). Ezek beállításai szintén az .eng
fájlban találhatók.
Gyakori hibák és hibaelhárítás
A hibamentes integráció ellenére is előfordulhatnak problémák. Íme a leggyakoribbak és a megoldásaik:
- „Could not create D3D device” hiba: Ez nem közvetlenül a járműhöz kapcsolódik, hanem általában a videokártya illesztőprogramjával vagy az MSTS Bin beállításokkal. Győződj meg róla, hogy frissítetted az illesztőprogramokat, és hogy az MSTS Binben a megfelelő felbontás és renderelő van kiválasztva.
- „MSTS error” és crash a játék betöltésekor: A leggyakoribb ok a hiányzó modell (.s vagy .sd fájl), hiányzó hangfájl, vagy rossz elérési út az
.eng
vagy.wag
fájlban. Ellenőrizd aTRAINSET
mappában a jármű könyvtárát, hogy minden fájl a helyén van-e. - „Consist not found” hiba: A ConBuilder a barátod! Valószínűleg rossz a
.con
fájl, vagy a benne hivatkozott jármű nem található. Ellenőrizd a ConBuilderben a szerelvényt, és győződj meg róla, hogy minden jármű elérhető. - Piros dobozok/láthatatlan járművek: Hiányzó
.ace
textúrafájlok. Ellenőrizd aTEXTURES
mappát a jármű könyvtárában. Ha hiányoznak, megpróbálhatsz hasonló textúrákat másolni, de ez nem mindig megoldás. - Néma mozdony/vagon: Hiányzó vagy rossz hangfájlok. Lásd a 4. pontot.
- Fülke hiányzik/alapértelmezett: Hiányzó
CABVIEW
mappa vagy rossz beállítás az.eng
fájlban. Lásd a 4. pontot.
A legfontosabb tipp a hibaelhárításhoz: olvasd el a letöltött csomaghoz tartozó readme.txt
vagy olvassel.txt
fájlt! Gyakran tartalmaznak fontos telepítési utasításokat vagy előfeltételeket.
Tippek a profi integrációhoz
- Rendszeres mentés: Mindig készíts biztonsági másolatot a
TRAINSTRAINSET
ésTRAINSCONSISTS
mappádról, mielőtt nagyobb módosításokat végzel. - MSTS Bin használata: Ez a kiegészítő szinte elengedhetetlen a modern MSTS élményhez. Stabilitást, jobb grafikát és számos hibajavítást biztosít, ami megkönnyíti a külföldi tartalmak kezelését is.
- Közösségi támogatás: Ne habozz segítséget kérni a magyar MSTS fórumokon vagy nemzetközi MSTS közösségi csoportokban. Valószínűleg már találkozott valaki a problémáddal, és tud segíteni.
- Fokozatosság: Ne akarj egyszerre 50 új járművet telepíteni. Kezdj eggyel, ellenőrizd, hogy működik-e, majd haladj tovább.
Összegzés
A külföldi mozdonyok és vagonok telepítése a magyar MSTS-be elsőre bonyolultnak tűnhet, de a megfelelő eszközökkel és némi türelemmel a hibamentes integráció teljesen elérhető. A ConBuilder és az alapvető mappaismeret a kulcs a sikerhez. Ne félj kísérletezni, fedezz fel új járműveket, és bővítsd a virtuális vasútparkodat! Az erőfeszítés garantáltan megtérül, amikor a kedvenc külföldi mozdonytípusoddal száguldozhatsz a magyar pályákon, vagy éppen egy komplett nemzetközi szerelvénnyel tesztelheted a tudásodat. Jó szórakozást és balesetmentes kilométereket!