Szeretnél egy saját Minecraft 1.8 szervert a barátaiddal játszani? Akkor jó helyen jársz! Ez a részletes útmutató lépésről lépésre végigvezet a vanilla szerver beállításának folyamatán, így hamarosan birtokba vehetitek a saját Minecraft világotokat. A „vanilla” kifejezés azt jelenti, hogy a szerveren nincsenek módosítások vagy bővítmények (pluginek) telepítve, tehát a játék a gyári állapotában fut.
Miért érdemes Minecraft 1.8 szervert létrehozni?
Bár a Minecraft sok verziója elérhető már, az 1.8 egy nagyon stabil és népszerű kiadás maradt. Sokan kedvelik a játékmenet egyensúlya, a kevesebb bug és a széleskörű kompatibilitás miatt a régi gépekkel. Ráadásul a régebbi modok és pluginek nagy része is ehhez a verzióhoz készült.
Előkészületek
Mielőtt belevágnánk, győződj meg róla, hogy rendelkezel a következőkkel:
- Egy számítógép (lehet a sajátod, de ideális egy dedikált szerver)
- Stabil internetkapcsolat
- Java (lehetőleg a legújabb verzió, de az 1.8-hoz megfelelő Java 8 is lehet)
- Némi türelem és technikai érdeklődés
1. A szerverfájl letöltése
Először is, le kell töltened a Minecraft 1.8 szerverfájlt. Ezt a Minecraft hivatalos weboldalán találod meg: Minecraft szerver letöltés. Keressd meg a 1.8-as verzióhoz tartozó szerver.jar fájlt. A letöltött fájlt mentsd el egy új mappába, például „Minecraft_Server” néven.
2. A szerverfuttató fájl létrehozása
Egyszerűen lefuttatni a .jar fájlt nem elég, létre kell hoznod egy futtatófájlt is. Készíts egy új szöveges dokumentumot a „Minecraft_Server” mappába, és másold bele a következő kódot:
java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.1.8.jar nogui
Fontos:
- Cseréld le a „minecraft_server.1.8.jar” kifejezést a te szerverfájlod pontos nevére!
- Az „-Xmx1024M” és „-Xms1024M” beállítások a szerver által használható memória mennyiségét határozzák meg. A 1024M 1GB-ot jelent. Ha sok játékos játszik majd a szerveren, vagy nagyobb modokat szeretnél használni, növeld ezt az értéket (pl. -Xmx2048M a 2GB-hoz).
Mentsd el a fájlt „start.bat” néven (Windows esetén) vagy „start.sh” néven (Linux/macOS esetén). Ügyelj rá, hogy a fájl kiterjesztése helyes legyen.
3. A szerver futtatása és az EULA elfogadása
Windows-on kattints duplán a „start.bat” fájlra. Linuxon vagy macOS-en a fájl futtatásához terminálban navigálj a mappába és add ki a ./start.sh
parancsot. Az első futtatás során a szerver létrehozza a szükséges fájlokat, és leáll, mert el kell fogadnod az EULA-t (End User License Agreement). Nyisd meg az „eula.txt” fájlt, és módosítsd az „eula=false” sort „eula=true”-ra. Mentsd el a fájlt.
4. A szerver konfigurálása
A „server.properties” fájl tartalmazza a szerver alapvető beállításait. Nyisd meg ezt a fájlt egy szövegszerkesztővel. Itt beállíthatod:
- level-name: A világ neve
- allow-nether: Engedélyezi-e a Nether világot
- enable-command-block: Engedélyezi-e a parancsblokkokat
- difficulty: A játék nehézsége (0: peaceful, 1: easy, 2: normal, 3: hard)
- gamemode: A játék módja (0: survival, 1: creative, 2: adventure, 3: spectator)
- max-players: A maximális játékosszám
- motd: A szerver üzenete, ami a szerverlistában jelenik meg
- server-port: A szerver portja (alapértelmezett: 25565)
Mentsd el a fájlt a kívánt módosításokkal.
5. A szerver ismételt futtatása
Futtasd újra a „start.bat” (vagy „start.sh”) fájlt. A szerver most már el kell, hogy induljon, és a konzolban láthatod a folyamatot. Ha minden rendben van, a végén kiírja, hogy „Done (valamilyen idő)!”
6. A tűzfal konfigurálása (ha szükséges)
Ha a barátaid nem tudnak csatlakozni a szerverhez, valószínűleg a tűzfal blokkolja a kapcsolatot. Meg kell nyitnod a 25565-ös portot (vagy azt, amit a „server.properties” fájlban beállítottál) a bejövő kapcsolatok számára a tűzfalban. Ennek a módja a használt operációs rendszertől és tűzfaltól függ.
7. Port Forwarding (ha szükséges)
Ha a szervered a helyi hálózaton kívülről is el szeretnéd érni (tehát a barátaid az interneten keresztül csatlakoznának), be kell állítanod a port forwardingot a routereden. Ehhez be kell jelentkezned a routered webes felületére (általában egy böngészőben a 192.168.1.1 vagy 192.168.0.1 címen), és meg kell keresned a „Port Forwarding” vagy „Virtual Server” beállítást. Itt add meg a szerver portját (25565), a szerver IP-címét (ezt a számítógépeden az „ipconfig” parancs kiadásával tudod meg), és a protokollt (TCP és UDP is). Fontos, hogy a routereden fix IP címet állíts be a szervernek, hogy ne változzon meg a forwarding beállítás érvényessége.
8. Csatlakozás a szerverhez
Indítsd el a Minecraftot, válaszd a „Multiplayer” opciót, majd kattints a „Add Server” gombra. Add meg a szervered IP-címét (a sajátod, ha ugyanazon a gépen játszol, mint ahol a szerver fut, vagy a nyilvános IP-címet, ha távolról csatlakozol), és a szerver nevét. Kattints a „Done” gombra, és a szerverednek meg kell jelennie a szerverlistában. Kattints rá, és élvezzétek a játékot!
További tippek
- Backup: Rendszeresen készíts biztonsági másolatot a szerver fájljairól, hogy elkerüld az adatvesztést.
- Plugins: Ha később szeretnél bővítményeket telepíteni, szükséged lesz egy Bukkit vagy Spigot szerverre. Ez a vanilla szerver helyett használandó.
- Modok: A modok használatához speciális modpack launcherekre van szükség, pl. Technic Launcher, FTB Launcher. Ezek nem vanilla szerverekhez valók.
- Optimalizálás: Ha a szerver lagol, próbáld meg csökkenteni a látótávolságot („view-distance” a „server.properties” fájlban), vagy optimalizáld a számítógépedet.
Gratulálok! Sikeresen létrehoztad a saját Minecraft 1.8 vanilla szerveredet! Jó szórakozást!