Üdv mindenkinek! Új számítógépet vettél, vagy egyszerűen csak szeretnéd újratelepíteni a Windowst egy meglévő gépen? Esetleg egy teljesen üres gépre kell felraknod az operációs rendszert? Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk a Windows telepítésén pendrive-ról. Ne aggódj, nem kell informatikusnak lenned, a célunk, hogy bárki könnyedén elvégezhesse ezt a feladatot. Kezdjünk is bele!
Miért a pendrive?
Korábban a Windows telepítéséhez leginkább DVD-t használtunk. A pendrive azonban számos előnnyel bír: gyorsabb, megbízhatóbb és sokkal praktikusabb. Nem karcolódik, könnyebben tárolható és szinte mindenki talál otthon legalább egyet.
Amire szükséged lesz:
- Egy legalább 8 GB-os pendrive (minden adat törlődni fog róla!)
- Egy működő számítógép internetkapcsolattal
- A Windows telepítőfájl (ISO formátumban)
- Egy kis türelem és kitartás 😉
1. A Windows telepítőfájl (ISO) letöltése
Első lépésként le kell töltened a Windows telepítőfájlt a Microsoft weboldaláról. Fontos, hogy legális forrásból szerezd be, és győződj meg róla, hogy a megfelelő verziót választod (Windows 10 vagy Windows 11), illetve a gép architektúrájának megfelelő verziót (általában 64 bites). A Microsoft Media Creation Tool nevű programjával könnyedén letöltheted és elkészítheted a telepítő médiát.
A Microsoft Media Creation Tool letöltése és futtatása után válaszd a „Telepítőmédia létrehozása másik géphez” opciót. Ezután kövesd az utasításokat, válaszd ki a nyelvet, a Windows verzióját és az architektúrát. Végül válaszd az „ISO fájl” opciót, és mentsd el a gépedre.
2. A bootolható pendrive elkészítése
Miután letöltötted az ISO fájlt, bootolható pendrive-ot kell készítened. Erre több program is alkalmas, mi most a Rufus nevű ingyenes eszközt fogjuk használni. A Rufus könnyen kezelhető és gyorsan elkészíti a szükséges telepítőt.
Töltsd le a Rufust a hivatalos weboldaláról (rufus.ie). Csatlakoztasd a pendrive-ot a számítógéphez, majd indítsd el a Rufust. A program automatikusan felismeri a pendrive-ot. A „Boot kiválasztása” résznél válaszd ki a korábban letöltött ISO fájlt. A „Partíciós séma” és a „Célrendszer” beállításokat hagyd az alapértelmezett értékeken (általában GPT és UEFI). A „Fájlrendszer” legyen NTFS. Ne feledd, hogy a pendrive-on lévő minden adat törlődni fog, ezért mentsd el a fontos fájlokat máshova. Indítsd el a folyamatot a „Start” gombbal. A Rufus figyelmeztetni fog, hogy a pendrive adatai törlődnek, ezt erősítsd meg. A folyamat eltarthat néhány percig.
3. A BIOS/UEFI beállítása a pendrive-ról való indításhoz
Miután elkészült a bootolható pendrive, be kell állítanod a BIOS-t/UEFI-t, hogy a számítógép a pendrive-ról induljon el. Ehhez a számítógép bekapcsolásakor vagy újraindításakor meg kell nyomnod egy bizonyos billentyűt (pl. Delete, F2, F12, Esc). Ez a billentyű számítógép gyártójától függően változhat, általában a képernyőn megjelenik egy üzenet, ami mutatja, melyik billentyűt kell megnyomni a BIOS/UEFI beállítások eléréséhez. A leggyakoribb billentyűk: Delete, F2, F12, Esc, F1, F10.
A BIOS/UEFI menüben keresd meg a „Boot” vagy „Boot Order” (indítási sorrend) beállítást. Itt tudod beállítani, hogy a számítógép mely eszközökről próbáljon meg elindulni. Állítsd a pendrive-ot az első helyre a listában. Fontos, hogy a pendrive-ot „USB HDD” vagy „Removable Device” néven találod meg. Mentsd el a változtatásokat (általában F10 billentyűvel), és lépj ki a BIOS/UEFI menüből. A számítógép újraindul.
4. A Windows telepítése
Ha mindent jól csináltál, a számítógép a pendrive-ról fog elindulni, és megjelenik a Windows telepítő. Válaszd ki a nyelvet, az időformátumot és a billentyűzetkiosztást. Kattints a „Tovább” gombra, majd a „Telepítés most” gombra.
A következő lépésben meg kell adnod a termékkulcsot. Ha rendelkezel termékkulccsal, írd be. Ha nem, akkor válaszd a „Nincs termékkulcsom” opciót. Ebben az esetben a Windows a telepítés után aktiválatlan állapotban fog futni, és később kell megvásárolnod a licencet.
Ezután válaszd ki a telepíteni kívánt Windows verziót. Ha üres gépre telepíted, válaszd az „Egyéni: Csak a Windowst telepítse (haladó)” opciót. Ha már volt a gépen Windows, és szeretnéd megtartani a fájlokat, válaszd a „Frissítés: A Windows telepítése, a fájlok, beállítások és alkalmazások megőrzése” opciót. (Ez az üres gépes telepítésnél nem releváns.)
A következő képernyőn megjelennek a merevlemezek és partíciók. Ha üres gépre telepíted, valószínűleg csak egy üres merevlemezt fogsz látni. Válaszd ki a merevlemezt, és kattints a „Létrehozás” gombra egy új partíció létrehozásához. A Windows automatikusan létrehoz egy rendszertartalék partíciót és egy partíciót a Windows számára. Válaszd ki azt a partíciót, amire telepíteni szeretnéd a Windowst, és kattints a „Tovább” gombra. A telepítés megkezdődik. Ez eltarthat egy ideig, a számítógép többször újraindulhat.
5. Az első indítás és a beállítások
A telepítés befejezése után a számítógép automatikusan újraindul, és megjelenik a Windows első indítási képernyője. Itt be kell állítanod a nyelvet, a régiót, a billentyűzetkiosztást, a felhasználói fiókot, a jelszót és egyéb beállításokat. Kövesd az utasításokat a képernyőn, és állítsd be a Windowst a saját igényeid szerint. A Windows telepítése során a gép újraindulhat, ez teljesen normális.
Miután befejezted a beállításokat, megjelenik a Windows asztal. Gratulálok, sikeresen telepítetted a Windowst pendrive-ról egy üres gépre!
6. Driverek telepítése
A Windows telepítése után fontos, hogy telepítsd a drivereket (illesztőprogramokat) a hardvereszközök számára (pl. videokártya, hangkártya, hálózati kártya). A legtöbb driver automatikusan települ a Windows Update-en keresztül, de előfordulhat, hogy manuálisan kell letöltened és telepítened néhányat a gyártó weboldaláról.
Reméljük, hogy ez a cikk segített a Windows telepítésében pendrive-ról. Ha bármilyen kérdésed van, ne habozz feltenni a hozzászólások között! Sok sikert!