A Registry Editor, vagy röviden Regedit, egy erőteljes eszköz a Windows operációs rendszerben. Lehetővé teszi, hogy közvetlenül szerkesszük a rendszerleíró adatbázist (Registry-t), ami a Windows és a telepített programok beállításait tárolja. Bár rendkívül hasznos lehet a rendszer testreszabásában és problémák megoldásában, helytelen használata komoly károkat is okozhat. Ezért fontos, hogy óvatosan és körültekintően járjunk el.
Mi az a Registry és miért fontos?
A Windows Registry egy hierarchikus adatbázis, amely a számítógép összes hardverének, szoftverének és felhasználói beállításainak adatait tárolja. Olyan, mint egy központi irányítóközpont, ahol minden program és a Windows maga is információkat keres és tárol. A Registry szerkezete a könyvtárakhoz hasonló, de a könyvtárak helyett „kulcsokról” és „értékekről” beszélünk.
- Kulcsok: Ezek a Registry fő ágai, és tartalmazhatnak al-kulcsokat (mint a könyvtárak és almappák). Például:
HKEY_CURRENT_USER
,HKEY_LOCAL_MACHINE
. - Értékek: Ezek a kulcsokon belül találhatók, és tényleges adatokat tárolnak. Az értékeknek neve (Name), típusa (Type) és adata (Data) van. Például: egy program elérési útvonala, egy felhasználói beállítás értéke.
A Registry Editor elindítása
A Registry Editor elindításához a következő lépéseket kell követni:
- Nyomjuk meg a Windows billentyűt, vagy kattintsunk a Start menüre.
- Írjuk be: „regedit” (vagy „Registry Editor”).
- Kattintsunk a „Registry Editor” elemre a keresési eredmények között. Fontos: Lehet, hogy rendszergazdai jogosultságra van szükség a futtatáshoz.
A Registry Editor felülete
A Registry Editor felülete két fő részből áll:
- Bal oldali panel: Itt látható a Registry hierarchikus szerkezete, a kulcsok és al-kulcsok.
- Jobb oldali panel: Itt jelennek meg a kiválasztott kulcshoz tartozó értékek.
Biztonsági mentés készítése a Registry szerkesztése előtt
Mielőtt bármilyen módosítást végrehajtanánk a Registry Editor-ban, elengedhetetlen a biztonsági mentés készítése. Ez lehetővé teszi, hogy a Registry-t visszaállítsuk az eredeti állapotába, ha valami rosszul sül el. A biztonsági mentés elkészítéséhez kövessük az alábbi lépéseket:
- Nyissuk meg a Registry Editort.
- Kattintsunk a „File” (Fájl) menüre.
- Válasszuk a „Export” (Exportálás) lehetőséget.
- Adjunk nevet a mentési fájlnak, és válasszunk egy helyet a mentéshez (pl. az Asztalra).
- Győződjünk meg róla, hogy az „Export range” (Exportálási tartomány) beállítás „All” (Összes) értékre van állítva, ha a teljes Registry-t mentjük. Ha csak egy adott kulcsot mentünk, válasszuk a „Selected branch” (Kiválasztott ág) lehetőséget.
- Kattintsunk a „Save” (Mentés) gombra.
A Registry visszaállításához kattintsunk a „File” (Fájl) menüre, válasszuk az „Import” (Importálás) lehetőséget, és válasszuk ki a korábban mentett fájlt.
Gyakori Registry szerkesztési feladatok
A Registry Editor segítségével számos rendszerbeállítást módosíthatunk. Néhány gyakori példa:
- Programok automatikus indításának engedélyezése vagy letiltása: A
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun
és aHKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionRun
kulcsokban találhatók az automatikusan induló programok listái. - Fájltípusokhoz rendelt programok módosítása: A
HKEY_CLASSES_ROOT
kulcsban találhatók a fájltípusokhoz rendelt programok. - Jobb egérgomb menü elemeinek testreszabása: A
HKEY_CLASSES_ROOT*shell
és aHKEY_CLASSES_ROOTDirectoryshell
kulcsokban adhatunk hozzá vagy távolíthatunk el elemeket.
Kulcsok és értékek létrehozása, szerkesztése és törlése
A Registry Editorban a következő műveleteket végezhetjük el a kulcsokkal és értékekkel:
- Kulcs létrehozása: Kattintsunk jobb gombbal a kívánt helyre, válasszuk az „Új” (New) majd a „Kulcs” (Key) lehetőséget, és adjunk nevet az új kulcsnak.
- Érték létrehozása: Kattintsunk jobb gombbal a kívánt kulcsra, válasszuk az „Új” (New) lehetőséget, és válasszunk egy érték típust (pl. „String Value”, „DWORD (32-bit) Value”). Adjunk nevet az új értéknek.
- Érték szerkesztése: Kattintsunk duplán a szerkesztendő értékre, és módosítsuk az adatmezőt.
- Kulcs vagy érték törlése: Kattintsunk jobb gombbal a törlendő elemre, és válasszuk a „Törlés” (Delete) lehetőséget. Figyelem: A törlés visszafordíthatatlan, hacsak nem rendelkezünk biztonsági mentéssel!
Tippek és figyelmeztetések
- Legyünk óvatosak: A Registry Editor használata kockázatos lehet. Mindig készítsünk biztonsági mentést mielőtt bármit is módosítanánk.
- Kutatás: Mielőtt bármilyen módosítást végrehajtanánk, győződjünk meg róla, hogy pontosan tudjuk, mit csinálunk. Keressünk rá az adott beállításra online, és olvassunk el több forrást is.
- Ne kísérletezzünk: Ne módosítsunk olyan beállításokat, amelyekről nem tudjuk, hogy mit csinálnak.
- Rendszeresen ellenőrizzük a Registry-t: Használhatunk Registry tisztító programokat, de legyünk óvatosak, mert ezek is okozhatnak problémákat.
Összefoglalva, a Registry Editor egy hatékony eszköz, de körültekintő használatot igényel. A fent leírt lépések követésével és a figyelmeztetések betartásával biztonságosan testreszabhatjuk a Windows rendszerünket.