Gratulálunk az új monitorodhoz! Egy szebb, élesebb kép mindenképp feldobja a játékélményt. Viszont néha előfordulhat, hogy a monitor csere után a kedvenc játékunkban, például a League of Legends-ben, váratlanul FPS esést tapasztalunk. Ne ess pánikba! Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy valami elromlott. Több oka is lehet a jelenségnek, és a legtöbb esetben könnyen orvosolható.
Miért eshet az FPS a monitor csere után?
Számos tényező befolyásolhatja a játék teljesítményét, és a monitor cseréje ezek közül többet is érinthet. Nézzük meg a leggyakoribb okokat:
1. Magasabb felbontás
Az egyik legkézenfekvőbb ok a magasabb felbontás. Ha az új monitorod nagyobb felbontású, mint a régi, a videokártyádnak több pixelt kell renderelnie. Ez jelentősen megnövelheti a terhelést, és FPS csökkenéshez vezethet. Például, ha korábban 1080p-ben (1920×1080) játszottál, és most 1440p-ben (2560×1440) vagy 4K-ban (3840×2160), a videokártyádnak lényegesen többet kell dolgoznia.
2. Magasabb képfrissítési ráta (Hz)
A képfrissítési ráta (Hz) azt mutatja meg, hogy a monitorod másodpercenként hányszor frissíti a képet. A magasabb érték simább, folyamatosabb képet eredményez, ami különösen előnyös gyors tempójú játékoknál. Ha a régi monitorod 60 Hz-es volt, az új pedig 144 Hz-es vagy annál magasabb, a játék elméletileg több FPS-t tud generálni. Viszont, ha a videokártyád nem elég erős ahhoz, hogy ezt a magasabb képfrissítést folyamatosan tartsa, FPS ingadozás és ezáltal észlelhető FPS esés jelentkezhet.
3. V-Sync bekapcsolva
A V-Sync (Vertical Synchronization) egy olyan technológia, ami a videokártya által generált FPS-t a monitor képfrissítési rátájához szinkronizálja. Célja, hogy megszüntesse a kép szakadását (tearing), ami akkor jelentkezik, ha a videokártya egy képfrissítési ciklus alatt több képkockát küld a monitorra. Bár a V-Sync sokat segíthet a kép minőségén, bekapcsolása FPS limitet is jelenthet. Például, ha a monitorod 60 Hz-es, a V-Sync bekapcsolva maximálisan 60 FPS-t engedélyez. Ráadásul, ha a videokártyád nem tudja stabilan tartani a képfrissítési rátát, a V-Sync bekapcsolása FPS esést okozhat, mivel a képfrissítés időnként a monitor frekvenciájának a felére eshet (pl. 60 Hz-ről 30 FPS-re).
4. Driver problémák
Előfordulhat, hogy az új monitor telepítése után a videokártyád drivere nem megfelelően működik. Régi vagy hibás driverek kompatibilitási problémákat okozhatnak, ami szintén FPS eséshez vezethet. A videokártya driver frissítése gyakran megoldja a problémát.
5. Csatlakozási probléma
A monitor és a számítógép közötti kapcsolat minősége is befolyásolhatja a teljesítményt. Ha a régi monitorod VGA kábellel volt csatlakoztatva, az új pedig HDMI-vel vagy DisplayPorttal, győződj meg róla, hogy a videokártyád támogatja a használt csatlakozót és a megfelelő szabványt (pl. HDMI 2.0 a 4K @ 60Hz-hez). A rossz minőségű vagy sérült kábel is okozhat problémákat.
Megoldások az FPS esésre
Most, hogy áttekintettük a lehetséges okokat, nézzük meg, hogyan orvosolhatjuk az FPS esést League of Legends-ben a monitor csere után:
1. Állítsd be a felbontást és a grafikai beállításokat
Ha az új monitorod nagyobb felbontású, próbáld meg csökkenteni a felbontást a játékban. Kezdd el 1080p-vel, és ha stabilan magas FPS-t érsz el, fokozatosan növeld a felbontást, amíg meg nem találod a legjobb egyensúlyt a képminőség és a teljesítmény között. Emellett a grafikai beállításokat is érdemes csökkenteni. Kapcsold ki az árnyékokat, csökkentsd a textúra minőségét, és vedd le az élsimítást, amíg a játék nem fut zökkenőmentesen.
2. Frissítsd a videokártya driverét
Látogass el a videokártyád gyártójának (NVIDIA vagy AMD) weboldalára, és töltsd le a legújabb drivert. A telepítés során válaszd a „tiszta telepítés” (clean install) opciót, hogy a régi driver teljesen eltávolításra kerüljön. Ez biztosítja, hogy ne legyenek ütközések a régi és az új driver között.
3. V-Sync beállítások
Próbáld ki a V-Sync ki- és bekapcsolását a játékban és a videokártya vezérlőpultjában is. Néha a játékban bekapcsolt V-Sync okoz problémákat, de a vezérlőpultban bekapcsolva jobb eredményeket érhetsz el, és fordítva. A FreeSync (AMD) vagy G-Sync (NVIDIA) technológiák is segíthetnek a kép szakadásának megszüntetésében anélkül, hogy az FPS-t korlátoznák. Ehhez azonban a monitorodnak és a videokártyádnak is támogatnia kell ezeket a technológiákat.
4. Ellenőrizd a kapcsolatot
Győződj meg róla, hogy a monitor és a számítógép között megfelelő a kapcsolat. Használj jó minőségű HDMI vagy DisplayPort kábelt, és ellenőrizd, hogy a kábel megfelelően van-e csatlakoztatva mindkét oldalon. Ha a videokártyád több csatlakozóval is rendelkezik, próbáld ki mindegyiket.
5. Monitor beállítások
Néhány monitor rendelkezik játékos módokkal vagy egyéb speciális beállításokkal, amelyek befolyásolhatják a teljesítményt. Nézz utána a monitorod beállítási lehetőségeinek, és próbáld ki a különböző módokat, hogy megtaláld a legoptimálisabb beállításokat a League of Legends-hez.
6. Ellenőrizd a számítógép hőmérsékletét
Ha a számítógéped túlmelegszik, a teljesítménye csökkenhet. Használj egy szoftvert (pl. MSI Afterburner, HWMonitor), hogy ellenőrizd a CPU és a GPU hőmérsékletét játék közben. Ha a hőmérséklet magas, tisztítsd meg a gépedet a portól, és gondoskodj a megfelelő szellőzésről. Szükség esetén cseréld ki a hűtést egy hatékonyabbra.
7. Hardware korlátok
Sajnos az is előfordulhat, hogy a hardware-ed egyszerűen nem elég erős ahhoz, hogy az új monitorodon a kívánt felbontáson és képfrissítési rátán futtassa a League of Legends-et. Ebben az esetben a megoldás a videokártya vagy a CPU cseréje lehet. De mielőtt erre költenél, mindenképpen próbáld ki a fent említett megoldásokat.
Reméljük, hogy ez a cikk segített megoldani az FPS esés problémáját a League of Legends-ben a monitor csere után. Ne feledd, a türelem és a kísérletezés meghozhatja a gyümölcsét! Jó játékot!