Szeretnéd az Excel táblázatodban könnyedén kiválasztani egy dátumot egy legördülő listából, és automatikusan megjeleníteni a hozzá tartozó értékeket, programozás nélkül? Jó helyen jársz! Ebben a cikkben lépésről lépésre bemutatom, hogyan teheted meg ezt, egyszerű és hatékony módszerekkel, a képletek erejét kihasználva. Nincs szükség VBA kódolásra, csak néhány jól megválasztott Excel funkcióra!
1. Az adatok előkészítése
Az első és legfontosabb lépés az adatok megfelelő előkészítése. Győződj meg róla, hogy az adataid strukturáltak és könnyen elérhetőek. Készíts egy táblázatot, amelynek az első oszlopa a dátumokat tartalmazza, a többi oszlop pedig a dátumokhoz tartozó értékeket. Fontos, hogy a dátumok formátuma egységes legyen (pl. ÉÉÉÉ.HH.NN). Tegyük fel, hogy a táblázat az A1 cellától kezdődik.
Példa adatok:
Dátum | Érték 1 | Érték 2 |
---|---|---|
2023.01.01 | 10 | 20 |
2023.01.02 | 15 | 25 |
2023.01.03 | 12 | 22 |
2023.01.04 | 18 | 28 |
2. A legördülő lista létrehozása
A következő lépés a legördülő lista létrehozása, amelyből a felhasználó kiválaszthatja a kívánt dátumot. Ehhez használjuk az Excel Adatérvényesítés funkcióját.
- Válaszd ki azt a cellát, ahol a legördülő listát szeretnéd megjeleníteni (pl. D1).
- Kattints a „Adatok” fülre a menüszalagon.
- Kattints az „Adatérvényesítés” gombra.
- A „Beállítások” fülön a „Érvényesítési feltétel” résznél válaszd a „Lista” lehetőséget a „Engedélyezett” legördülő menüből.
- A „Forrás” mezőbe írd be a dátumok tartományát. Ha a dátumok az A2 cellától az A5 celláig vannak (az A1-ben a fejléccel), akkor írd be: „=A2:A5”. Vagy, ha szeretnéd dinamikusan a dátumokat, akkor Névkezelővel definiálhatsz egy nevet (pl. ‘Datumok’) a dátumok tartományának (A2:A(akárhány)), és a „Forrás” mezőbe írd be: „=Datumok”. Ez utóbbi megoldás előnye, hogy ha új dátumokat adsz hozzá a táblázathoz, automatikusan megjelennek a legördülő listában is.
- Ellenőrizd, hogy a „Legördülő lista” jelölőnégyzet be van-e jelölve.
- Kattints az „OK” gombra.
Most a D1 cellában egy legördülő lista fog megjelenni, amely tartalmazza a dátumokat az A2:A5 tartományból.
3. A hozzá tartozó értékek megjelenítése
Most, hogy van egy legördülő listánk a dátumokhoz, szükségünk van arra, hogy a kiválasztott dátumhoz tartozó értékek automatikusan megjelenjenek. Ehhez a VLOOKUP (FKERES) vagy az INDEX és MATCH (HOL.VAN) függvényeket fogjuk használni.
3.1. VLOOKUP (FKERES) használata
A VLOOKUP függvény megkeres egy értéket egy táblázat első oszlopában, és visszaad egy értéket ugyanazon sorból, egy megadott oszlopból. Ez egy nagyon egyszerű és széles körben használt módszer.
Tegyük fel, hogy az „Érték 1”-et a D2 cellában, az „Érték 2”-t pedig a D3 cellában szeretnénk megjeleníteni. Akkor a következő képleteket kell használnunk:
- D2 cellába:
=VLOOKUP(D1,A:C,2,FALSE)
- D3 cellába:
=VLOOKUP(D1,A:C,3,FALSE)
A képlet magyarázata:
D1
: A keresési érték (a legördülő listában kiválasztott dátum).A:C
: A táblázat tartománya, ahol a keresést végezzük (az A oszloptól a C oszlopig).2
: A visszaadandó érték oszlopszáma (az „Érték 1” a 2. oszlopban van).3
: A visszaadandó érték oszlopszáma (az „Érték 2” a 3. oszlopban van).FALSE
: Pontos egyezést keres (nagyon fontos, hogy a dátumok pontosan egyezzenek).
3.2. INDEX és MATCH (HOL.VAN) használata
Az INDEX és MATCH függvények kombinációja egy rugalmasabb és hatékonyabb megoldást kínál, mint a VLOOKUP. Ez a módszer kevésbé érzékeny az oszlopok sorrendjére.
Ugyanúgy, mint a VLOOKUP esetén, tegyük fel, hogy az „Érték 1”-et a D2 cellában, az „Érték 2”-t pedig a D3 cellában szeretnénk megjeleníteni. Akkor a következő képleteket kell használnunk:
- D2 cellába:
=INDEX(B:B,MATCH(D1,A:A,0))
- D3 cellába:
=INDEX(C:C,MATCH(D1,A:A,0))
A képlet magyarázata:
INDEX(B:B, ...)
: Visszaad egy értéket a B oszlopból (Érték 1), a MATCH függvény által meghatározott sorból.INDEX(C:C, ...)
: Visszaad egy értéket a C oszlopból (Érték 2), a MATCH függvény által meghatározott sorból.MATCH(D1,A:A,0)
: Megkeresi a D1 cellában lévő értéket (a kiválasztott dátumot) az A oszlopban, és visszaadja a sor számát, ahol az egyezés található.D1
: A keresési érték (a legördülő listában kiválasztott dátum).A:A
: A dátumokat tartalmazó oszlop.0
: Pontos egyezést keres.
4. Formázás és finomítás
Miután beállítottuk a képleteket, formázhatjuk a cellákat, hogy a táblázatunk átláthatóbb és felhasználóbarátabb legyen. Beállíthatjuk a cellák színét, a betűtípust, és a számformátumot is.
5. Összegzés
Ebben a cikkben bemutattuk, hogyan lehet Excelben létrehozni egy legördülő listát a dátumokhoz, és hogyan lehet automatikusan megjeleníteni a kiválasztott dátumhoz tartozó értékeket programozás nélkül. Használtuk az Adatérvényesítés funkciót, valamint a VLOOKUP (FKERES) és INDEX/MATCH (HOL.VAN) függvényeket. Reméljük, ez a cikk segít abban, hogy hatékonyabban használd az Excelt a mindennapi munkádban!