A Batman: Arkham Asylum a videojáték-történelem egyik mérföldköve. Amikor 2009-ben megjelent, nemcsak a képregényes játékok mércéjét emelte magasra, hanem egyáltalán a szuperhősös játékok terén is. A játékmenet, a hangulat és a történet olyan elegyet alkotott, ami addig nem volt tapasztalható. Azonban, ahogy az idő múlik, érdemes kritikus szemmel is megvizsgálni a játékot. Vajon tényleg hibátlan alkotásról van szó, vagy vannak olyan problémák, amik kevésbé kerültek a reflektorfénybe?
A kényelmes nosztalgia szemüvegén túl
Az első, amit figyelembe kell vennünk, az a nosztalgia ereje. Sok játékos számára az Arkham Asylum az első igazi Batman élményt jelentette a videojátékok terén. Ez a pozitív emlék befolyásolhatja a játék megítélését. Ahhoz, hogy reálisan lássuk a hibákat, el kell szakadnunk ettől a nosztalgikus ködtől.
Ismétlődő harcrendszer és a kihívás hiánya
A harcrendszer kétségtelenül innovatív volt a maga idejében. A „Freeflow Combat” rendszer lehetővé tette a játékosok számára, hogy zökkenőmentesen váltsanak az ellenfelek között, elegáns kombókat létrehozva. Azonban a játék előrehaladtával a harcok hajlamosak ismétlődni. Az ellenfelek variációi korlátozottak, és a stratégia a legtöbb esetben ugyanaz marad: ütni, védekezni, majd ütni újra. A játék nehézségi szintje sem éri el azt a szintet, ami valódi kihívást jelentene a tapasztaltabb játékosok számára. A legtöbb harc könnyedén megnyerhető, ha a játékos elsajátítja az alapvető mechanikákat.
Lineáris pályatervezés
Bár a Arkham Asylum egy zárt környezetben játszódik, a pályatervezés meglehetősen lineáris. A játékosokat egy előre meghatározott útvonalon vezetik végig, ami korlátozza a felfedezés szabadságát. A mellékküldetések és a gyűjthető tárgyak jelen vannak, de ezek inkább a játékidő meghosszabbítását szolgálják, mintsem hogy valódi mélységet adnának a játéknak. Összehasonlítva a későbbi Arkham játékokkal, ahol a nyitott világ sokkal több lehetőséget kínált a felfedezésre, az Asylum ezen a téren elmarad.
A főellenfelek problematikája
A Batman univerzum tele van ikonikus gonosztevőkkel, és az Arkham Asylum igyekszik is bemutatni néhányat közülük. Sajnos, a főellenfelek elleni harcok nem mindig sikerültek a legjobban. Sok esetben a harcok túlságosan egyszerűek és nem innovatívak. Például, Poison Ivy harca nagyrészt arra korlátozódik, hogy Batarangokat dobáljunk rá, míg Killer Croc inkább egy ijesztő jelenet, mint egy valódi főellenfél elleni küzdelem. A potenciál megvolt arra, hogy a harcok kreatívabbak és emlékezetesebbek legyenek, de a fejlesztők ezen a téren nem mertek igazán nagyot álmodni.
Grafikai hibák és a textúrák minősége
Bár 2009-ben a játék grafikája lenyűgöző volt, ma már látszanak rajta az idő nyomai. A textúrák sok esetben elmosódottak, és a karaktermodellek sem érik el a mai játékok színvonalát. Ez persze nem meglepő, hiszen a technológia sokat fejlődött azóta, de érdemes ezt is figyelembe venni a játék újbóli végigjátszásakor. A PC-s verzió is szenvedett a megjelenéskor bizonyos optimalizációs problémáktól, amik rontottak az élményen.
A történet repetitív elemei
A történet alapvetően izgalmas és lebilincselő, de akadnak benne ismétlődő elemek. Batman folyamatosan egy lépéssel Joker előtt jár, de valahogy mindig beleesik annak csapdáiba. Ez a repetitív minta idővel unalmassá válhat, és csökkenti a történet feszültségét. A karakterek motivációi sem mindig teljesen érthetőek, ami szintén ront az összhatáson.
Összegzés: Nem tökéletes, de továbbra is egy klasszikus
A Batman: Arkham Asylum kétségtelenül egy klasszikus játék, ami sokat tett a szuperhősös játékok népszerűsítéséért. Az innovatív harcrendszer, a hangulatos atmoszféra és a lebilincselő történet mind hozzájárultak a játék sikeréhez. Azonban, ahogy ebben a cikkben is láthattuk, akadnak olyan problémák, amik nem teszik tökéletessé a játékot. A lineáris pályatervezés, az ismétlődő harcok, a problematikus főellenfelek és a grafikai hiányosságok mind olyan tényezők, amik rontják az összképet. Mindezek ellenére az Arkham Asylum továbbra is egy nagyszerű játék, amit érdemes legalább egyszer végigjátszani.