A Windows Fényképnézegető, sokak számára a nosztalgia és a funkcionalitás tökéletes egyvelege. Bár a Microsoft a Windows 10-ben és 11-ben lecserélte a Fényképek alkalmazásra, sok felhasználó még mindig a régi, jól megszokott programot részesíti előnyben. Egyszerű kezelhetőség, gyors betöltési idő és letisztult felület – ezek azok a tulajdonságok, amik miatt a Fényképnézegető még mindig népszerű.
Miért olyan népszerű a Windows Fényképnézegető?
A Fényképnézegető népszerűségének több oka is van:
- Egyszerűség: A program letisztult felülete könnyen átlátható és használható, még a kevésbé tapasztalt felhasználók számára is.
- Gyorsaság: A képek betöltése gyorsabb, mint a modernebb Fényképek alkalmazásban.
- Alacsony erőforrásigény: A Fényképnézegető kevesebb rendszererőforrást használ, ami különösen hasznos lehet régebbi vagy gyengébb konfigurációjú számítógépeken.
- Nincs „extra” funkció: Sokan nem igénylik a Fényképek alkalmazásban található képszerkesztési funkciókat, csak egy egyszerű képmegtekintőt.
A Windows 10 és 11: Miért nem alapértelmezett a Fényképnézegető?
A Microsoft a Windows 10-ben és 11-ben a Fényképek alkalmazást preferálja, ami egy univerzális alkalmazás, és a Windows Store-ból tölthető le. Azonban a Fényképnézegető valójában továbbra is megtalálható a rendszerben, csak nincs alapértelmezésként beállítva. Néhány egyszerű lépéssel azonban aktiválhatjuk és használhatjuk.
Hogyan aktiválhatod a Windows Fényképnézegetőt a Windows 10/11-ben?
Több módszer is létezik a Fényképnézegető aktiválására:
1. A Registry szerkesztése
Ez a módszer egy kis beavatkozást igényel a Windows Registry-ben. Légy óvatos, mert a helytelen módosítások a rendszer instabilitásához vezethetnek. Javasoljuk, hogy készíts biztonsági másolatot a Registry-ről, mielőtt bármit módosítanál.
- Nyomd meg a Windows billentyű + R billentyűkombinációt, írd be „regedit” és nyomd meg az Entert.
- Keresd meg a következő kulcsot:
HKEY_CLASSES_ROOT .jpg
- A jobb oldali panelen kattints duplán az „Alapértelmezett” értékre, és írd be: „PhotoViewer.FileAssoc.jpg”.
- Ismételd meg ugyanezt a
HKEY_CLASSES_ROOT .jpeg
,HKEY_CLASSES_ROOT .png
,HKEY_CLASSES_ROOT .bmp
és aHKEY_CLASSES_ROOT .gif
kulcsoknál is. - Zárd be a Registry szerkesztőt.
Ezután, kattints jobb gombbal egy képre, válaszd a „Megnyitás ezzel” opciót, majd a „Másik alkalmazás kiválasztása” lehetőséget. Jelöld ki a Windows Fényképnézegetőt, és pipáld be az „Mindig ezzel az alkalmazással nyissa meg” négyzetet. Ezzel alapértelmezetté tetted a Fényképnézegetőt az adott fájltípushoz.
2. Registry fájl letöltése és futtatása
Ha nem szeretnél a Registry szerkesztőben babrálni, letölthetsz egy előre elkészített Registry fájlt, ami automatikusan elvégzi a szükséges módosításokat. Fontos, hogy megbízható forrásból töltsd le a fájlt, hogy elkerüld a kártékony szoftvereket.
(Itt linkelhetsz egy megbízható forrásból származó Registry fájlra, de győződj meg róla, hogy a link biztonságos és megbízható.)
A letöltött fájlt futtasd rendszergazdaként (jobb gombbal kattints a fájlra, majd válaszd a „Futtatás rendszergazdaként” opciót). A Windows figyelmeztetést adhat, de nyugodtan engedélyezheted a futtatást.
3. Programok használata
Léteznek harmadik féltől származó programok is, amelyek segítenek a Windows Fényképnézegető aktiválásában. Ezek a programok általában grafikus felületen kínálják ugyanazokat a funkciókat, mint a Registry szerkesztés, de felhasználóbarátabb módon.
(Itt példákat említhetsz ilyen programokra, de győződj meg róla, hogy biztonságosak és megbízhatóak.)
Hol töltheted le magát a Fényképnézegetőt?
Fontos tudni, hogy a Windows Fényképnézegető nem tölthető le különállóan. Alapértelmezésként a Windows része, és az előzőekben leírt módszerekkel aktiválható. Nincs hivatalos letöltési link a Microsofttól. Ha olyan weboldalt találsz, ami letöltési linket kínál, légy óvatos, mert valószínűleg kártékony szoftvert tartalmaz.
Végső gondolatok
A Windows Fényképnézegető továbbra is egy nagyszerű választás azok számára, akik egy egyszerű, gyors és megbízható képmegtekintőt keresnek. Bár a Microsoft nem támogatja hivatalosan, a fent említett módszerekkel könnyen aktiválható a Windows 10-ben és 11-ben is. Ne feledkezz meg a biztonságról, és csak megbízható forrásból származó fájlokat használj a Registry szerkesztéshez vagy a harmadik féltől származó programok telepítéséhez.