Képzeljük el magunkat a ’90-es évek elején. A Commodore 64 és az Amiga lassan a múlt ködébe vész, a jövő pedig a személyi számítógépeké, melyek MS-DOS-szal dübörögnek. Ekkoriban a Microsoft Windows még nem volt az a mindent uraló óriás, amit ma ismerünk. Egy kiegészítő volt a DOS felett, egy grafikus felület, ami megpróbálta emberibbé tenni a parancssor rideg világát. Ebben a korszakban, pontosabban 1993 novemberében, jelent meg egy operációs rendszer, ami sokak számára a hálózatépítés és a modern számítástechnika első igazi ízelítőjét adta: a Microsoft Windows for Workgroups 3.11. És ami különösen emlékezetessé tette, az a telepítési módja volt: egy tucatnyi, vagy akár még több floppy lemezről kellett installálni.
A kezdetek és a szükség
A Windows 3.0 és 3.1 már letette az alapokat, bemutatva a grafikus felhasználói felület (GUI) előnyeit a DOS-szal szemben. Azonban az irodai környezetben és a kisvállalatoknál egyre nagyobb igény mutatkozott a számítógépek közötti egyszerűbb kommunikációra. A fájlok és nyomtatók megosztása komoly fejtörést okozott, gyakran különálló hálózati kártyák és komplex, DOS-alapú hálózati szoftverek telepítését igényelte. Ebbe a résbe lépett be a Windows for Workgroups (WfW), amely a Windows 3.1 képességeit bővítette ki beépített hálózati funkciókkal.
A WfW 3.11 a 3.1-es verzió továbbfejlesztett változata volt, amely sokkal stabilabb és gyorsabb volt elődjénél, köszönhetően többek között a 32 bites fájlhozzáférésnek (VCACHE) és a 32 bites lemezhozzáférésnek (FastDisk). Ezek a fejlesztések jelentősen felgyorsították az adatmozgást és csökkentették a DOS-hoz való visszatérés szükségességét. De ami igazán különlegessé tette, az a beépített peer-to-peer hálózati képessége volt.
A floppyk szimfóniája: a telepítés rituáléja
A WfW 3.11 egyik legmeghatározóbb élménye maga a telepítés volt. Abban az időben a CD-ROM meghajtók még luxuscikknek számítottak, így a szoftverek túlnyomó többsége hajlékonylemezeken érkezett. A WfW 3.11 teljes verziója általában 11-13 darab 3,5 hüvelykes, 1,44 MB-os floppy lemezen terpeszkedett, de léteztek frissítési csomagok is, melyek kevesebb lemezről is telepíthetőek voltak. Képzeljük el a jelenetet: kibontjuk az operációs rendszert tartalmazó hatalmas dobozt, és szembesülünk egy kötegnyi, sorszámozott lemezzel.
A telepítés maga egy rituálé volt. Először is, DOS alól kellett elindítani a SETUP.EXE
parancsot. Ekkor megkezdődött a varázslat. A program kérte az első lemezt, majd miután befejezte annak beolvasását és a szükséges fájlok másolását, felhangzott a jellegzetes, kattogó, recsegő hang, ahogy a floppy meghajtó feje dolgozott. A képernyőn megjelent a felirat: „Kérjük, helyezze be a 2. lemezt”. Majd a 3.-at, a 4.-et, és így tovább, egészen a tizenvalahányadik lemezig. Minden lemezcseréhez fel kellett állni, kihúzni az előzőt, behelyezni a következőt, és megvárni, amíg a gép „megrágja” azt. Egy-egy ilyen telepítés akár 30-60 percig is eltarthatott, attól függően, mennyire volt gyors a gépünk és mennyire voltunk ügyesek a lemezcserében. Egy hibás vagy karcos lemez pedig az egész folyamat végét jelenthette.
Funkciók, amelyek megváltoztatták a játékot
A WfW 3.11 nem csupán egy telepítési élmény volt, hanem egy valóban innovatív szoftver a maga korában. Lássuk, mik voltak a legfontosabb funkciói:
- Beépített hálózatkezelés: Ez volt a legnagyobb ütőkártyája. Lehetővé tette a számítógépek közötti fájlmegosztást és nyomtatómegosztást anélkül, hogy drága szerverekre vagy bonyolult, harmadik féltől származó szoftverekre lett volna szükség. Kisméretű irodák és otthoni hálózatok számára ez forradalmi volt.
- Microsoft Mail: Egy egyszerű e-mail kliens volt, ami lehetővé tette a hálózaton belüli üzenetküldést. Bár kezdetleges volt, megteremtette az alapjait a későbbi, komplexebb üzenetküldő rendszereknek.
- Schedule+: Egy alapvető naptár- és csoportmunkaszervező alkalmazás, amellyel a felhasználók időpontokat és feladatokat oszthattak meg egymással a hálózaton keresztül.
- NetWare kompatibilitás: Bár a Microsoft a saját hálózati protokollját (NetBEUI) favorizálta, a WfW 3.11 képes volt NetWare hálózatokhoz is csatlakozni, ami kulcsfontosságú volt a már meglévő vállalati infrastruktúrákba való integráláshoz.
- 32 bites technológiák: Ahogy említettük, a VCACHE (32 bites fájlgyorsítótár) és a FastDisk (32 bites lemezhozzáférés) jelentősen javította a rendszer teljesítményét és stabilitását. Ez azt jelentette, hogy az alkalmazások gyorsabban töltődtek be és futottak, és a rendszer kevesebbszer fagyott le.
- Hálózati DDE (NetDDE): Ez lehetővé tette az alkalmazások közötti kommunikációt hálózaton keresztül, ami utat nyitott a fejlettebb elosztott alkalmazások számára.
A felhasználói élmény és az örökség
A Windows for Workgroups 3.11 egy olyan rendszert kínált, amely vizuálisan ugyan még a Windows 3.1-re épült a maga Program Managerével, File Managerével és Print Managerével, de a motorháztető alatt már sokkal többet tudott. A felhasználók számára ez a hálózatépítés demokratizálódását jelentette. Hirtelen egy otthoni vagy kisvállalati környezetben is könnyedén meg lehetett osztani a dokumentumokat, vagy akár egyetlen drága lézernyomtatót több számítógép között.
Bár a rendszer még mindig együttműködő multitaskingot használt (ami azt jelentette, hogy egy lefagyott alkalmazás az egész rendszert magával ránthatta), a 32 bites fejlesztéseknek köszönhetően érezhetően stabilabb és reszponzívabb volt, mint elődei. Sokan ekkor érezték először, hogy a Windows nem csak egy grafikus felület, hanem egy valódi operációs rendszer, amely komplex feladatokra is képes.
A WfW 3.11 hatalmas siker volt, és kritikus szerepet játszott abban, hogy a Microsoft pozíciója megerősödjön a vállalati piacon. Előkészítette a terepet a következő nagy ugrásnak, a Windows 95-nek, amely már teljes értékű, önálló operációs rendszerként érkezett, és a WfW által bevezetett hálózati funkciókat a rendszer szerves részévé tette. A WfW 3.11 volt az utolsó nagyobb, 16 bites Windows kiadás, amely még igényelt egy MS-DOS alapot, de már a 32 bites jövő felé mutató technológiákat is tartalmazott.
Konklúzió
A Microsoft Windows for Workgroups 3.11 floppy változata több volt, mint egy egyszerű szoftver. Egy korszak szimbóluma volt, amelyben a személyi számítógépek elkezdték maguk mögött hagyni a magányos entitás szerepét, és hálózatokba kapcsolódva kommunikáló eszközökké váltak. A telepítési rituáléja, a lemezek cseréje, a recsegő meghajtó hangja mind olyan emlék, ami sokakban élénken él. Ez a rendszer nem csupán megkönnyítette a munkát, hanem megismertette a felhasználókat a hálózatépítés fogalmával, és utat mutatott a modern, csatlakoztatott világ felé. Talán a technológia fejlődése ma már megmosolyogtatónak tűnik, de a Windows for Workgroups 3.11 kétségkívül egy felejthetetlen mérföldkő volt a számítástechnika történetében.