Üdvözlet minden játékosnak! Ha valaha is elgondolkodtál már azon, hogy vajon elég simán fut-e a kedvenc játékod, vagy szeretnéd pontosan tudni, mennyi képkocka sebességgel (FPS – Frames Per Second) dolgozik a rendszered, akkor a megfelelő helyen jársz. Az FPS számláló egy nélkülözhetetlen eszköz minden PC-s játékos számára, legyen szó akár egy alkalmi gameről, akár egy vérbeli e-sportolóról. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan kapcsolhatod be az FPS kijelzését két rendkívül népszerű játékban: a Grand Theft Auto V-ben (GTA 5) és a The Witcher 3: Wild Hunt-ban, valamint kitérünk az általános, mégis hatékony módszerekre is.
Miért lényeges az FPS monitorozása?
Az FPS számláló nem csupán egy digitális szám a képernyő sarkában; ez a mutató a játékélményed egyik legfontosabb fokmérője. A magas és stabil FPS egy zökkenőmentes, reszponzív játékmenetet garantál, míg az alacsony vagy ingadozó képkocka sebesség akadozáshoz, laghoz és frusztrációhoz vezethet. Az FPS monitorozása számos előnnyel jár:
- Teljesítménydiagnosztika: Segít azonosítani, hogy a hardvered (videokártya, processzor) képes-e megfelelő teljesítményt nyújtani a játék futtatásához az adott grafikai beállítások mellett.
- Beállítások optimalizálása: Látva a valós idejű FPS értékeket, pontosan tudhatod, mely grafikai beállítások csökkentése vagy növelése befolyásolja leginkább a teljesítményt, így megtalálhatod az arany középutat a látvány és a sebesség között.
- Hibakeresés: Ha hirtelen visszaesik az FPS egy korábban jól futó játéknál, az jelezheti illesztőprogram problémát, háttérben futó erőforrás-igényes alkalmazást, vagy akár hardveres hibát is.
- Versenyelőny: Az e-sportban minden képkocka számít. A stabilan magas FPS sok esetben döntő lehet a gyors reakcióidő szempontjából.
Általános módszerek az FPS kijelzésére
Mivel sem a GTA 5, sem a Witcher 3 nem rendelkezik beépített, azonnal elérhető FPS számlálóval, külső szoftverekre kell támaszkodnunk. Szerencsére számos kiváló és megbízható eszköz áll rendelkezésünkre:
Steam Overlay
A Steam Overlay a legegyszerűbb és leggyorsabb módja az FPS kijelzésének, amennyiben a játékot Steamen keresztül indítottad. Ez egy beépített funkció, amely nem igényel külön telepítést.
Beállítások:
- Indítsd el a Steam klienst.
- A bal felső sarokban kattints a „Steam” menüre, majd válaszd a „Beállítások” opciót.
- A felugró ablakban keresd meg a „Játékon belül” (In-Game) fület.
- Keresd meg a „Játékon belüli FPS számláló” (In-Game FPS counter) legördülő menüt.
- Válaszd ki, hogy a képernyő mely sarkában szeretnéd látni az FPS kijelzést (pl. „Jobb felső sarok”).
- Ha szeretnéd, bekapcsolhatod a „Magas kontrasztú színt” (High contrast color) opciót is, hogy jobban látható legyen.
- Kattints az „OK” gombra, és indítsd el a játékot. Az FPS szám azonnal megjelenik a választott helyen.
NVIDIA GeForce Experience
Ha NVIDIA videokártyával rendelkezel, a NVIDIA GeForce Experience szoftver egy rendkívül hasznos eszköz a játékok optimalizálására és az FPS számláló bekapcsolására a GeForce Overlay (ShadowPlay) segítségével.
Beállítások:
- Győződj meg róla, hogy a NVIDIA GeForce Experience telepítve van és naprakész.
- Nyisd meg a szoftvert.
- Kattints a jobb felső sarokban lévő „Beállítások” (fogaskerék ikon) gombra.
- A „Általános” (General) fülön keresd meg az „In-Game Overlay” kapcsolót, és győződj meg róla, hogy be van kapcsolva.
- Kattints az „Beállítások” (Settings) gombra az „In-Game Overlay” mellett.
- A bal oldali menüben válaszd az „Elrendezés” (HUD layout) opciót.
- Keresd meg az „FPS számláló” (FPS counter) szekciót, és válaszd ki, hogy hol szeretnéd látni az FPS kijelzést a képernyőn (pl. „Jobb felső”).
- Zárd be a beállításokat. A játék indításakor az overlay és az FPS számláló automatikusan megjelenik. Az overlayt alapértelmezetten az Alt + Z billentyűkombinációval hozhatod elő.
AMD Radeon Software
AMD videokártya tulajdonosok számára az AMD Radeon Software kínál hasonló funkciókat, beleértve az FPS számlálót is a Radeon Overlay segítségével.
Beállítások:
- Győződj meg róla, hogy az AMD Radeon Software telepítve van és naprakész.
- Nyisd meg a szoftvert (általában jobb gomb az asztalon -> AMD Radeon Software).
- Kattints a jobb felső sarokban lévő „Beállítások” (Settings) ikonra (fogaskerék).
- Válaszd a „Általános” (General) fület.
- Keresd meg a „In-Game Overlay” (Játékon belüli átfedés) szekciót, és győződj meg róla, hogy be van kapcsolva.
- Válaszd az „Előadás” (Performance) fület, majd a „Mérés” (Metrics) almenüt.
- Itt konfigurálhatod az overlay-t. Kapcsold be a „Mérőátfedés engedélyezése” (Enable Metrics Overlay) opciót.
- A „Kiválasztás” (Select Metrics) listában győződj meg róla, hogy az „FPS” be van pipálva.
- Válaszd ki az átfedés pozícióját a „Mérőátfedés helye” (Metrics Overlay Location) opcióval.
- A játék indításakor az FPS érték megjelenik. Az overlayt alapértelmezetten az Alt + R billentyűkombinációval hozhatod elő.
MSI Afterburner (RivaTuner Statistics Serverrel)
Az MSI Afterburner egy rendkívül sokoldalú és fejlett eszköz, amely nemcsak FPS számlálót biztosít, hanem lehetővé teszi a videokártya túlhajtását, a ventilátor sebességének szabályozását és rengeteg egyéb hardver adat valós idejű monitorozását. Ehhez a RivaTuner Statistics Server (RTSS) is szükséges, amelyet az Afterburner telepítésekor automatikusan felajánl telepítésre.
Beállítások:
- Töltsd le és telepítsd az MSI Afterburnert a hivatalos weboldalról (győződj meg róla, hogy az RTSS-t is telepíted!).
- Nyisd meg az MSI Afterburnert.
- Kattints a „Beállítások” (Settings, fogaskerék ikon).
- Válaszd a „Figyelés” (Monitoring) fület.
- A „Aktív hardverfigyelő grafikonok” (Active hardware monitoring graphs) listában keresd meg a „Képkocka sebesség” (Framerate) elemet. Pipáld be mellette a kis kockát.
- A lista alján pipáld be a „Megjelenítés a képernyőn” (Show in On-Screen Display) opciót az „Képkocka sebesség” sorban.
- Kattints az „OSD” (On-Screen Display) fülre. Itt beállíthatod a „Be/ki kapcsoló billentyűkombináció”-t az OSD-hez.
- Zárd be az Afterburner beállításait.
- Nyisd meg a RivaTuner Statistics Server (RTSS) alkalmazást (általában az értesítési területen található).
- Az RTSS felületén győződj meg róla, hogy az „On-Screen Display support” be van kapcsolva.
- Beállíthatod az „On-Screen Display Kooridnátákat” (On-Screen Display Coords) és az „On-Screen Display Zoomot” az OSD méretének és elhelyezkedésének finomhangolásához.
- Indítsd el a játékot. Az FPS szám, és amennyiben beállítottál más értékeket (pl. GPU hőmérséklet, CPU kihasználtság), azok is megjelennek.
GTA 5 FPS számláló bekapcsolása
A GTA 5 egy vizuálisan lenyűgöző, de hardverigényes játék, különösen, ha minden beállítást maximálisra húzunk. Nincs beépített FPS számláló a játékban, de a fent említett külső szoftverek tökéletesen működnek vele.
- Steam Overlay: Ha Steamen keresztül vásároltad és indítod a GTA 5-öt, ez a legegyszerűbb megoldás. Csak kövesd a „Steam Overlay” részben leírt lépéseket.
- NVIDIA GeForce Experience: Ideális választás NVIDIA kártyákhoz. Kapcsold be az „In-Game Overlay”-t, és állítsd be az FPS számláló megjelenítését.
- AMD Radeon Software: AMD kártyák esetén a Radeon Software nyújt hasonló funkcionalitást. Engedélyezd a „Mérőátfedés”-t a beállításokban.
- MSI Afterburner: Ez a legátfogóbb megoldás a GTA 5 monitorozására. Nemcsak az FPS-t mutatja, hanem a GPU és CPU kihasználtságot, hőmérsékleteket is, ami rendkívül hasznos a játék optimalizálásakor.
Witcher 3 FPS számláló bekapcsolása
A The Witcher 3: Wild Hunt továbbra is az egyik legszebb RPG a piacon, és a részletes grafika jelentős terhet ró a hardverre. Itt sincs natív FPS számláló, de a külső eszközök itt is remekül alkalmazhatók.
- Steam Overlay: Ha Steamen keresztül játszol a Witcher 3-mal, a Steam Overlay azonnali és egyszerű megoldást kínál az FPS kijelzésére.
- NVIDIA GeForce Experience: NVIDIA kártyákkal a GeForce Experience overlay tökéletesen működik a Witcher 3-ban. Kapcsold be az FPS számlálót a beállításokban.
- AMD Radeon Software: AMD felhasználók számára a Radeon Software overlay megbízhatóan kijelzi az FPS-t a Witcher 3-ban.
- MSI Afterburner: Az MSI Afterburner itt is a legátfogóbb választás, különösen ha mélyrehatóan szeretnéd monitorozni a rendszered teljesítményét a Witcher 3 futtatása közben. Fontos lehet a VRAM kihasználtság figyelése is, mivel a játék rendkívül VRAM-igényes lehet magas beállítások mellett.
Tippek az FPS növelésére és a játékélmény javítására
Miután bekapcsoltad az FPS számlálót, valószínűleg azonnal látni fogod, hol tart a rendszered. Ha az FPS alacsony vagy ingadozik, íme néhány általános tipp a GTA 5 és a Witcher 3 optimalizálásához:
- Illesztőprogramok frissítése: Mindig győződj meg róla, hogy a videokártyád illesztőprogramjai (NVIDIA Game Ready Driver, AMD Radeon Software) naprakészek. Ezek gyakran tartalmaznak teljesítményoptimalizációkat és hibajavításokat az újabb játékokhoz.
- Grafikai beállítások finomhangolása:
- Felbontás: A legjelentősebb hatással van az FPS-re. Csökkentése drasztikusan növelheti a képkocka sebességet.
- Árnyékminőség: A leginkább erőforrás-igényes beállítások közé tartozik. Alacsonyabb szintre állítása jelentős FPS növekedést eredményezhet.
- Anti-Aliasing (Élsimítás): FXAA, TAA, MSAA – ezek kisimítják az éles széleket, de jelentős teljesítménycsökkenéssel járhatnak. Próbáld meg kikapcsolni vagy alacsonyabbra venni.
- Textúra minőség: A VRAM mennyiségétől függ, de ha túl sok, az FPS ingadozást okozhat.
- Látótávolság / Objektum sűrűség: Különösen a GTA 5-ben nagy hatással van az FPS-re. Csökkentése javíthatja a teljesítményt.
- HairWorks (Witcher 3): Az NVIDIA technológiája gyönyörű szőrzetet és hajat biztosít, de rendkívül erőforrás-igényes. Kikapcsolása vagy alacsonyabbra vétele jelentős FPS ugrást eredményezhet.
- Háttérben futó programok bezárása: A böngészők, streaming szoftverek, vagy egyéb erőforrás-igényes alkalmazások jelentősen ronthatják a játék teljesítményét.
- Játékfájlok ellenőrzése (Steam/GOG): Ha hibákat vagy sérült fájlokat gyanítasz, a játékplatformokon van lehetőség a fájlok ellenőrzésére és javítására.
- Túlhúzás (Overclocking): Haladó felhasználók számára a CPU és GPU órajelének növelése extra teljesítményt hozhat, de óvatosan és körültekintően végezd!
Összegzés
Az FPS számláló bekapcsolása GTA 5-ben és Witcher 3-ban, vagy bármely más játékban, egy egyszerű, de rendkívül hatékony lépés a jobb játékélmény felé. Segítségével pontosan láthatod rendszered teljesítményét, és tudatosan optimalizálhatod a grafikai beállításokat a zökkenőmentes játékmenet érdekében. Akár a Steam Overlay egyszerűségét, akár az MSI Afterburner átfogó képességeit választod, a valós idejű visszajelzés felvértez téged a szükséges tudással, hogy maximalizáld a játékidődből származó élvezetet. Ne habozz hát, kapcsold be az FPS számlálót, és élvezd a fluid játékélményt!