Kezdő vagy tapasztalt videószerkesztők számára egyaránt ismerős név lehet a Windows Live Movie Maker. Ez a Microsoft által fejlesztett, rendkívül felhasználóbarát program hosszú évekig sokak kedvence volt az alapvető videószerkesztési feladatok elvégzésére. Azonban amióta a Windows 10 megjelent, és a Microsoft hivatalosan megszüntette a szoftver támogatását, sokan szembesülnek azzal a frusztráló problémával, hogy a Movie Maker nem nyílik meg, összeomlik, vagy egyszerűen nem működik megfelelően az újabb operációs rendszeren. Ha Ön is ebben a cipőben jár, ne essen kétségbe! Ebben az átfogó cikkben részletesen bemutatjuk a probléma gyökerét, a leggyakoribb hibákat és a lehetséges javítási módokat, sőt, modern alternatívákat is ajánlunk.
Miért Jelent Gondot a Movie Maker Windows 10-en? A Kompatibilitási Problémák Gyökere
A legfontosabb ok, amiért a Movie Maker problémás lehet Windows 10 alatt, az a program státusza: a Microsoft 2017 januárjában hivatalosan megszüntette a Windows Essentials csomag, és ezzel együtt a Movie Maker támogatását is. Ez azt jelenti, hogy:
- Nincs több frissítés: A programot már nem frissítik, hogy kompatibilis legyen az újabb Windows verziókkal vagy hardverekkel.
- Elavult technológiák: A Movie Maker olyan régebbi technológiákra (például bizonyos DirectX verziókra, .NET Framework komponensekre) támaszkodik, amelyek a Windows 10-ben már másképp működnek, vagy hiányoznak.
- Biztonsági kockázat: Az inaktív letöltési linkek miatt sokan nem hivatalos forrásokból próbálják beszerezni, ami potenciálisan kártékony szoftvereket (vírusokat, malware-t) tartalmazhat.
Ezek miatt a program instabilan működhet, vagy egyáltalán nem hajlandó elindulni. Ne aggódjon, a következőkben bemutatjuk, hogyan próbálhatja meg orvosolni a helyzetet, mielőtt véglegesen búcsút intene régi kedvencének.
Gyakori Hibák és Hibaüzenetek
A Movie Maker nem nyílik meg probléma számos formában jelentkezhet:
- A program indításkor azonnal összeomlik, hibaüzenet nélkül.
- Egy „A program leállt” vagy „Movie Maker leállt” üzenet jelenik meg.
- Különböző hibaüzenetek, melyek DirectX, illesztőprogram vagy rendszerfájl problémákra utalnak.
- A program elindul, de képek vagy videók importálásakor lefagy.
- Exportáláskor jelentkeznek hibák.
Részletes Javítási Lépések
Mielőtt feladnánk a reményt, érdemes végigpróbálni az alábbi lépéseket. Fontos, hogy kövesse a javasolt sorrendet, és minden lépés után tesztelje, megoldódott-e a probléma!
1. Alapvető Ellenőrzések
Néha a legegyszerűbb megoldások is hatásosak lehetnek.
- Számítógép újraindítása: Mindig ez az első lépés. Egy egyszerű újraindítás sok ideiglenes hibát orvosolhat.
- Futtatás rendszergazdaként: Kattintson jobb gombbal a Movie Maker ikonjára, és válassza a „Futtatás rendszergazdaként” opciót. Ez biztosítja, hogy a program hozzáférjen a szükséges rendszererőforrásokhoz.
- Windows frissítések: Győződjön meg róla, hogy a Windows 10 teljesen naprakész. Bár ez közvetlenül nem oldja meg a Movie Maker problémáját, biztosítja, hogy az operációs rendszer alapjai stabilak legyenek. Lépjen a Beállítások > Frissítés és biztonság > Windows Update menüpontba.
2. Kompatibilitási Mód Beállítása
Ez az egyik leghatékonyabb módszer a régi programok Windows 10 kompatibilitásának javítására.
- Keresse meg a Movie Maker telepítőfájlját (általában a
C:Program Files (x86)Windows LivePhoto Gallery
mappában található aMovieMaker.exe
vagyWLMM.exe
). Ha asztali parancsikonja van, kattintson jobb gombbal rá, és válassza a „Fájl helyének megnyitása” opciót. - Kattintson jobb gombbal a
MovieMaker.exe
fájlra, majd válassza a „Tulajdonságok” menüpontot. - A megjelenő ablakban lépjen a „Kompatibilitás” fülre.
- Jelölje be a „Kompatibilitási mód futtatása a következőhöz” négyzetet.
- A legördülő menüből válassza a „Windows 7” vagy „Windows 8” opciót. Kezdje a Windows 7-tel, ha nem működik, próbálja meg a Windows 8-at.
- Jelölje be az „Ez a program futtatása rendszergazdaként” négyzetet is (ha még nincs bejelölve).
- Kattintson az „Alkalmaz” és „OK” gombokra.
- Próbálja meg elindítani a Movie Maker-t.
3. Illesztőprogramok Frissítése (Különösen a Grafikus Kártya)
A videószerkesztő programok, mint a Movie Maker, erősen támaszkodnak a grafikus kártya illesztőprogramjaira. Egy elavult vagy hibás illesztőprogram súlyos problémákat okozhat.
- Grafikus illesztőprogram frissítése:
- Nyomja meg a
Windows + X
billentyűkombinációt, és válassza az „Eszközkezelő” menüpontot. - Bontsa ki a „Megjelenítő adapterek” kategóriát.
- Kattintson jobb gombbal a grafikus kártyájára (pl. Intel, NVIDIA, AMD), és válassza az „Illesztőprogram frissítése” opciót.
- Válassza az „Illesztőprogramok automatikus keresése” lehetőséget.
- Ha ez nem talál frissebbet, látogasson el a grafikus kártya gyártójának (NVIDIA, AMD, Intel) hivatalos weboldalára, és töltse le a legújabb illesztőprogramot a modelljéhez. Telepítse azt, majd indítsa újra a számítógépet.
- Nyomja meg a
- Egyéb illesztőprogramok: Bár ritkábban, de az elavult audió illesztőprogramok is okozhatnak problémákat. Ellenőrizze ezeket is az Eszközkezelőben.
4. DirectX Problémák Orvoslása
A Movie Maker erősen függ a DirectX API-tól. A Windows 10 a legújabb DirectX verziókat (pl. DirectX 12) tartalmazza, de a Movie Maker valószínűleg régebbi komponensekre (DirectX 9) támaszkodik.
Töltse le és telepítse a Microsoft DirectX End-User Runtime Web Installer programot a Microsoft hivatalos webhelyéről. Ez a telepítő ellenőrzi a hiányzó DirectX 9.0c komponenseket, és telepíti azokat anélkül, hogy befolyásolná a rendszeren lévő újabb DirectX verziókat. Ez gyakran megoldja a Movie Maker indítási problémáit.
5. .NET Framework Ellenőrzés
A .NET Framework is fontos szerepet játszik sok Windows alkalmazás futtatásában. Bár a Windows 10 már tartalmazza a legújabb verziókat, régebbi programok speciális, korábbi verziókat igényelhetnek (pl. .NET Framework 3.5).
A .NET Framework 3.5 (ami magában foglalja a 2.0 és 3.0 verziókat is) engedélyezéséhez lépjen a „Vezérlőpult” > „Programok és szolgáltatások” > „Windows-szolgáltatások be- és kikapcsolása” menüpontba. Itt jelölje be a „.NET Framework 3.5 (a .NET 2.0 és 3.0 tartalmazza)” opciót, majd kattintson az OK gombra. Szükség esetén a Windows letöltheti a szükséges fájlokat az internetről.
6. Rendszerfájlok Ellenőrzése és Javítása
Korrupt vagy hiányzó rendszerfájlok is okozhatják a problémát. A Windows beépített eszközei segíthetnek ebben.
- Rendszerfájl-ellenőrző (SFC):
- Nyomja meg a
Windows + S
billentyűkombinációt, írja be a „cmd” parancsot, kattintson jobb gombbal a „Parancssor” elemre, és válassza a „Futtatás rendszergazdaként” opciót. - Írja be a
sfc /scannow
parancsot, és nyomja meg az Entert. Ez a parancs átvizsgálja és megpróbálja helyreállítani a sérült rendszerfájlokat. Várja meg a folyamat végét.
- Nyomja meg a
- DISM eszköz: Ha az SFC nem oldja meg a problémát, használja a Deployment Image Servicing and Management (DISM) eszközt.
- Nyissa meg a Parancssort rendszergazdaként (ugyanúgy, mint az SFC-nél).
- Írja be a
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
parancsot, és nyomja meg az Entert. Ez a parancs a Windows Update-et használja a rendszerkép helyreállítására.
7. Tiszta Telepítés (Utolsó Eset)
Ha a fenti lépések egyike sem segít, és Ön ragaszkodik a Movie Makerhez, a legvégső megoldás lehet a program tiszta újratelepítése. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a Microsoft már nem biztosít hivatalos letöltési linkeket, ezért az interneten talált verziók gyanúsak lehetnek. Ha mégis rendelkezik egy korábbi, megbízható telepítővel:
- Távolítsa el teljesen a Movie Maker-t a Vezérlőpult > Programok és szolgáltatások menüpontból.
- Használjon egy megbízható rendszeroptimalizáló szoftvert (pl. CCleaner) a maradék fájlok és registry bejegyzések eltávolítására.
- Indítsa újra a számítógépet.
- Telepítse újra a Movie Maker-t a megbízható forrásból, majd próbálja meg a Kompatibilitási mód beállítást.
Még egyszer, óva intjük a nem hivatalos forrásokból származó szoftverek telepítésétől a biztonsági kockázatok miatt.
Amikor Semmi Sem Segít: Modern Alternatívák a Movie Maker Helyett
Ha a fent említett javítási módok egyike sem vezetett eredményre, vagy egyszerűen belefáradt a régi szoftverrel való küzdelembe, itt az ideje, hogy modern alternatívák után nézzen. Szerencsére a Windows 10 és a harmadik felek is számos kiváló, gyakran ingyenes videószerkesztő programot kínálnak.
1. Beépített Windows 10 Megoldás: Videószerkesztő (Fényképek Alkalmazás)
A Windows 10 beépített Fényképek alkalmazása tartalmaz egy „Videószerkesztő” funkciót (korábbi nevén Story Remix), amely a Movie Maker hivatalos utódja. Bár nem olyan fejlett, mint a professzionális szoftverek, az alapvető feladatokra (vágás, szöveg hozzáadása, zene, effektek) kiválóan alkalmas, és teljesen integrálódik a rendszerbe.
- Előnyök: Ingyenes, előre telepített, könnyen használható, Windows 10-re optimalizált.
- Hátrányok: Korlátozott funkciókészlet a fejlettebb projektekhez.
2. Ingyenes Harmadik Fél Videószerkesztők
Számos kiváló, ingyenes alternatíva létezik, amelyek sokkal többet tudnak, mint a Movie Maker, és aktívan fejlesztik őket:
- DaVinci Resolve: Professzionális szintű szoftver, rendkívül gazdag funkciókészlettel (vágás, színkorrekció, vizuális effektek, hangkeverés). Van egy ingyenes verziója, amely a legtöbb felhasználó számára több mint elegendő. Ideális választás, ha komolyan gondolja a videószerkesztést, és hajlandó beletanulni.
- Shotcut: Nyílt forráskódú, platformfüggetlen videószerkesztő, amely rengeteg formátumot támogat. Funkciókban gazdag, de kezelőfelülete eleinte kicsit ijesztő lehet. Nagyszerű választás azoknak, akik Movie Maker-nél többet akarnak, de nem akarnak fizetni.
- Kdenlive: Szintén nyílt forráskódú, cross-platform videószerkesztő. Erőteljes, rugalmas, és folyamatosan fejlődik. Nagyon jó választás az átmenetre a Movie Maker-ről egy komolyabb programra.
- VLC Media Player: Bár elsősorban médialejátszó, a VLC képes alapvető videószerkesztési feladatokra is, például videók vágására vagy konvertálására. Nagyon egyszerű megoldás, ha csak gyorsan le kell vágni egy részt egy videóból.
3. Fizetős Alternatívák (Professzionális Igényekre)
Ha professzionálisabb felhasználásra keres szoftvert, az alábbiak jöhetnek szóba:
- Adobe Premiere Pro: Iparági standard, komplex és rendkívül erőteljes.
- CyberLink PowerDirector: Jó ár-érték arányú, sok funkcióval, felhasználóbarát felülettel.
- Filmora: Könnyen megtanulható, de mégis sok kreatív funkciót kínál, ideális vloggereknek, tartalomgyártóknak.
Összegzés
A Movie Maker nem nyílik meg Windows 10 alatt probléma sajnálatos, de érthető következménye a szoftver elavulásának és a támogatás megszűnésének. Bár léteznek trükkök és javítási módok, amelyekkel megpróbálhatja működésre bírni a régi programot (kompatibilitási mód, illesztőprogram-frissítés, DirectX telepítése), hosszú távon valószínűleg egy modern, támogatott videószerkesztő programra lesz szüksége. A beépített Windows 10 Videószerkesztő, vagy olyan ingyenes és erőteljes alternatívák, mint a DaVinci Resolve vagy a Shotcut, kiváló lehetőséget biztosítanak a továbblépésre. Ne ragaszkodjon egy elavult technológiához, fedezze fel a modern videószerkesztés lehetőségeit!