Sokan ismerjük azt az érzést, amikor kétszer is ellenőrizzük a lezárt ajtót, vagy megnézzük, kikapcsoltuk-e a vasalót. Ez teljesen normális, és a biztonság iránti vágyunkat tükrözi. Azonban, amikor ez a fajta ellenőrzési kényszer az életünk részévé válik, és jelentősen befolyásolja a mindennapjainkat, felmerülhet a kényszerbetegség (OCD) gyanúja.
Mi a kényszerbetegség (OCD)?
A kényszerbetegség egy szorongásos zavar, amelyet visszatérő, kellemetlen gondolatok (kényszergondolatok) és az ezek által kiváltott kényszercselekvések jellemeznek. A kényszergondolatok szorongást, félelmet, vagy undort okoznak, míg a kényszercselekvések célja, hogy ezt a szorongást csökkentsék, vagy valamilyen katasztrófát elkerüljenek. Fontos megjegyezni, hogy ezek a cselekvések általában nincsenek logikusan összefüggésben a félelmet kiváltó gondolattal, vagy túlzóak ahhoz képest.
Az iratok és bankkártya ellenőrzésének kényszere
Az iratok, bankkártyák, pénztárca állandó ellenőrzése egy gyakori tünete a kényszerbetegségnek. Ennek hátterében több félelem is állhat:
- Félelem a felelősségre vonástól: Attól való félelem, hogy elveszítjük a fontos iratainkat, és emiatt valamilyen bajba kerülünk. Például, ha elveszítjük a személyi igazolványunkat, attól tartunk, hogy nem tudunk majd azonosítani magunkat, vagy visszaélnek az adatainkkal.
- Félelem a pénzügyi problémáktól: Attól való félelem, hogy ellopják a bankkártyánkat, vagy elveszítjük a pénzünket. Ebben az esetben az ellenőrzés célja, hogy meggyőződjünk arról, hogy a kártyánk még mindig megvan, és nem történt-e illetéktelen tranzakció.
- Félelem a károkozástól: Attól való félelem, hogy valamilyen módon kárt okozunk magunknak, vagy másoknak. Például, ha nem fizetjük be időben a számláinkat, attól tartunk, hogy megbüntetnek minket, vagy lekapcsolják a szolgáltatásainkat.
Hogyan nyilvánul meg az ellenőrzési kényszer?
Az ellenőrzési kényszer sokféleképpen megnyilvánulhat. Néhány példa:
- Többszörös ellenőrzés: Többször egymás után ellenőrizzük, hogy a bankkártyánk a pénztárcánkban van-e, vagy hogy a fontos irataink a helyükön vannak-e.
- Időigényes ellenőrzés: Hosszas időt töltünk azzal, hogy átnézzük a bankszámlakivonatainkat, vagy a számláinkat, hogy biztosak legyünk abban, hogy minden rendben van.
- Biztonsági intézkedések túlzott alkalmazása: Túlzott óvatossággal kezeljük az iratainkat, például többszörösen lezárjuk, vagy különleges tárolókban helyezzük el őket.
- Nyugtalanság és szorongás: Ha nem tudjuk ellenőrizni az iratainkat, vagy a bankkártyánkat, erős szorongást, nyugtalanságot érzünk.
- Kényszergondolatok: Állandóan visszatérő, kellemetlen gondolataink vannak arról, hogy elveszítjük az iratainkat, vagy ellopják a bankkártyánkat.
Mikor válik aggasztóvá az ellenőrzés?
Fontos különbséget tenni a normális óvatosság és a kényszerbetegség között. Az ellenőrzés akkor válik aggasztóvá, ha:
- Az ellenőrzési cselekvések túlságosan sok időt vesznek el az életünkből (több mint 1 órát naponta).
- Az ellenőrzési cselekvések jelentősen befolyásolják a mindennapi tevékenységeinket, például nem tudunk dolgozni, tanulni, vagy szórakozni.
- Az ellenőrzési cselekvések szorongást, félelmet, vagy undort okoznak.
- Az ellenőrzési cselekvések nem logikusak, vagy túlzóak a helyzethez képest.
Mit tehetünk?
Ha úgy érzi, hogy az iratok, bankkártya ellenőrzésének kényszere befolyásolja az életét, fontos, hogy szakemberhez forduljon. A kényszerbetegség kezelhető pszichoterápiával (például kognitív viselkedésterápiával) és/vagy gyógyszeres kezeléssel.
Néhány dolog, amit otthon is megpróbálhat:
- Tudatosítsa a kényszergondolatokat: Amikor megjelenik egy kényszergondolat, ismerje fel, hogy ez csak egy gondolat, és ne engedje, hogy irányítsa a viselkedését.
- Késleltesse az ellenőrzést: Ha késztetést érez az ellenőrzésre, próbálja meg késleltetni azt 5-10 perccel. Ez segíthet abban, hogy megtanulja kontrollálni a kényszercselekvéseket.
- Kérjen segítséget a családjától, barátaitól: Beszéljen a szeretteivel a problémájáról, és kérje a támogatásukat.
- Keressen relaxációs technikákat: Tanuljon meg relaxációs technikákat, például mély légzést, meditációt, vagy jógát, amelyek segíthetnek csökkenteni a szorongást.
Ne feledje, hogy a kényszerbetegség egy kezelhető állapot. A megfelelő segítséggel visszaszerezheti az irányítást az élete felett.
Hol keressen segítséget?
Amennyiben úgy érzi, hogy segítségre van szüksége, keresse fel háziorvosát, aki beutalhatja Önt pszichiáterhez, vagy pszichológushoz. Számos online forrás is rendelkezésre áll, ahol információt találhat a kényszerbetegségről és a kezelési lehetőségekről. Ne habozzon segítséget kérni, ha úgy érzi, hogy egyedül nem tud megküzdeni a problémával.