Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor tudjuk, hogy valami jót tenne nekünk – legyen az egy pihentető fürdő, egy kiadós alvás, egy régóta halogatott hobbi gyakorlása, vagy akár egy nehéz, de fontos döntés meghozatala –, mégis valami visszatart. Mintha egy láthatatlan erő húzna vissza, megakadályozva, hogy a saját érdekeinket helyezzük előtérbe. De miért olyan nehéz néha önmagunkért cselekedni? Mi áll a háttérben, és hogyan tudjuk ezt leküzdeni?
A bűntudat és az önzőség félelme
Az egyik leggyakoribb ok, amiért nehezen tesszük meg a saját érdekünkben lévő dolgokat, a bűntudat. Sokunkat arra neveltek, hogy mások igényeit helyezzük a sajátunk elé, és ha mégis magunkkal foglalkozunk, azonnal megjelenik a gondolat: „Én most önző vagyok.” Pedig az önmagunkról való gondoskodás nem önzőség, hanem önfenntartás. Ha nem törődünk magunkkal, előbb-utóbb kiégünk, és képtelenek leszünk másoknak is segíteni.
Érdemes feltenni magunknak a kérdést: Honnan ered ez a bűntudat? Ki tanította nekem, hogy önző dolog magamra gondolni? Gyakran ezek a hiedelmek a gyerekkorunkból származnak, amikor a szüleink vagy más fontos személyek valamilyen módon azt közvetítették, hogy a mi igényeink nem olyan fontosak, mint az övék.
Alacsony önbecsülés és önbizalomhiány
Az alacsony önbecsülés is komoly akadályt gördíthet elénk. Ha nem hiszünk abban, hogy megérdemeljük a jót, akkor nehezen fogunk tenni érte. Ha úgy érezzük, hogy nem vagyunk elég értékesek ahhoz, hogy pihenjünk, kikapcsolódjunk, vagy megvalósítsuk az álmainkat, akkor automatikusan háttérbe szorítjuk a saját igényeinket.
Az önbizalomhiány abban is megnyilvánulhat, hogy félünk a kudarctól. Ha attól tartunk, hogy nem leszünk sikeresek valamiben, akkor inkább bele sem kezdünk. Például, ha szeretnénk egy új hobbit kipróbálni, de félünk, hogy nem leszünk elég ügyesek, akkor inkább lemondunk róla. Fontos emlékeznünk arra, hogy a tanulás folyamatában a hibázás elkerülhetetlen, és minden egyes kudarcból tanulhatunk.
A félelem a változástól és a komfortzóna
Az ember természeténél fogva szereti a biztonságot és a kiszámíthatóságot. A változás pedig ijesztő lehet, hiszen a bizonytalanba vezet. Még akkor is nehéz kilépni a komfortzónánkból, ha tudjuk, hogy a változás a javunkra válna. Például, ha egy mérgező kapcsolatban élünk, akkor is nehéz lehet kilépni, mert félünk az egyedülléttől, vagy attól, hogy nem találunk valaki jobbat.
A komfortzóna egyfajta mentális börtön is lehet. Bár biztonságosnak érezzük, valójában korlátozza a fejlődésünket és a boldogságunkat. Ahhoz, hogy önmagunkért cselekedjünk, néha kockázatot kell vállalnunk, és kilépnünk a komfortzónánkból.
A perfekcionizmus bénító hatása
A perfekcionizmus is nagy ellensége lehet annak, hogy önmagunkért cselekedjünk. Ha azt gondoljuk, hogy mindennek tökéletesnek kell lennie, mielőtt belekezdünk, akkor örökké halogatni fogjuk. A perfekcionisták gyakran annyira félnek a hibázástól, hogy inkább bele sem fognak semmibe. Fontos elfogadni, hogy a tökéletesség nem létezik, és a jó is elég jó lehet.
A perfekcionizmus mögött gyakran a megfelelési vágy áll. Szeretnénk másoknak megfelelni, és félünk attól, hogy ha nem vagyunk elég jók, akkor nem fognak szeretni minket. Fontos emlékeznünk arra, hogy a mi értékünket nem az határozza meg, hogy mások mit gondolnak rólunk.
Hogyan tudunk változtatni?
A jó hír az, hogy bár nehéz lehet, de megtanulhatunk önmagunkért cselekedni. Íme néhány tipp:
- Ismerjük fel a negatív gondolatokat: Figyeljük meg, milyen gondolatok akadályoznak minket abban, hogy a saját érdekeinket helyezzük előtérbe. Próbáljuk meg ezeket a gondolatokat megkérdőjelezni.
- Legyünk kedvesek magunkhoz: Kezeljük magunkat ugyanúgy, mint egy jó barátot. Ne kritizáljuk magunkat, hanem támogassuk és bátorítsuk.
- Tűzzünk ki apró célokat: Ne próbáljunk meg mindent egyszerre megváltoztatni. Kezdjük apró lépésekkel, és fokozatosan haladjunk a nagyobb célok felé.
- Ünnepeljük a sikereket: Minden egyes elért eredményt ünnepeljünk meg, még akkor is, ha az apróságnak tűnik. Ez segít abban, hogy motiváltak maradjunk.
- Kérjünk segítséget: Ha egyedül nem megy, kérjünk segítséget egy szakembertől (pszichológus, coach).
- Gyakoroljuk az önszeretetet: Szánjunk időt olyan tevékenységekre, amelyek örömet okoznak nekünk. Gondoskodjunk a testi és lelki egészségünkről.
Az önmagunkért való cselekvés nem egy egyszeri dolog, hanem egy folyamat. Lesznek nehéz napok, amikor úgy érezzük, hogy nem sikerül, de ne adjuk fel. Legyünk türelmesek és kitartóak, és idővel egyre könnyebben fog menni.
Ne feledjük: a boldogságunk és a jóllétünk a mi felelősségünk. Ha nem tesszük meg a szükséges lépéseket, senki más nem fogja megtenni helyettünk. Kezdjük el még ma a változást!