A nátha kellemetlen dolog. Orrfújás, torokfájás, köhögés, fejfájás – mindezek a tünetek alaposan megkeseríthetik a mindennapjainkat. Ha ehhez még hozzávesszük a cigarettafüggőséget is, a helyzet tovább bonyolódik. Sokan tapasztalják, hogy nátha alatt még erősebben kívánják a cigarettát. De miért van ez, és mit tehetünk ellene?
A megszokás hatalma
A cigarettázás gyakran rituálévá válik. Kávézás után, stresszes helyzetekben, unalomból – a cigaretta szinte automatikusan kerül a kezünkbe. Betegség idején ez a megszokás még erősebben jelentkezhet. A testünk gyengesége, a rossz közérzet arra késztet, hogy valami komfortosat, ismerőst keressünk. A cigaretta pedig sokak számára ezt jelenti: egy rövid, de intenzív pillanatnyi megkönnyebbülést.
A nikotin hatása a szervezetre
A nikotin egy erős pszichoaktív szer, ami serkenti az agy dopamin termelését. A dopamin egy neurotranszmitter, ami a jutalmazó rendszerben játszik szerepet. Amikor nikotint viszünk be a szervezetünkbe, az agyunk ezt jó érzésként éli meg, ami rövidtávú hangulatjavulást eredményez. Nátha alatt, amikor amúgy is rosszul érezzük magunkat, ez a dopaminlöket még vonzóbb lehet.
A nikotin emellett szűkíti az ereket, ami átmenetileg enyhítheti az orrdugulást. Ez azonban egy csapda, hiszen hosszútávon a cigarettázás rontja az immunrendszert és súlyosbíthatja a légúti problémákat. Tehát a rövid távú enyhülésért cserébe hosszú távú károkat okozunk.
Az ízlelés és szaglás elvesztése
A nátha egyik kellemetlen velejárója az ízlelés és szaglás elvesztése vagy csökkenése. Ilyenkor az ételek nem ízlenek, a környezetünk illatai nem érzékelhetőek. A cigaretta ebben az állapotban furcsa módon felerősítheti az érzéseket. Még ha nem is érezzük teljes mértékben az ízét, a füst égető érzése a tüdőben, a nikotin okozta bizsergés valamilyen módon „érzékelhetőbbé” válik, és ez az érzékelhetőség kielégítő lehet, pótolva a hiányzó ízeket és illatokat.
Stressz és szorongás
A betegség önmagában is stresszes helyzetet teremt. A fájdalom, a kellemetlenségek, a tehetetlenség érzése mind hozzájárulhatnak a stressz és a szorongás növekedéséhez. A cigarettázás sokak számára a stresszkezelés eszköze. A nikotin nyugtató hatása, a dohányzás rituáléja – mindezek átmenetileg csökkenthetik a szorongást. Nátha alatt tehát a stressz és szorongás miatt még inkább vágyhatunk a cigarettára.
Mit tehetünk ellene?
Ha nátha alatt még jobban kívánjuk a cigit, fontos, hogy tudatosítsuk magunkban, miért érezzük ezt. A következők segíthetnek:
- Tudatosítás: Észrevenni, mikor és miért kívánjuk a cigarettát. Jegyezzük fel ezeket az alkalmakat.
- Alternatív megoldások: Keressünk más, egészségesebb stresszkezelési módszereket. Például: légzőgyakorlatok, meditáció, séta a friss levegőn (ha az orvos engedi), zenehallgatás, olvasás.
- Nikotinpótló terápia: Ha a nikotinéhség nagyon erős, fontoljuk meg nikotinpótló termékek (tapasz, rágógumi, inhalátor) használatát. Konzultáljunk orvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel.
- Kerüljük a triggereket: Próbáljuk meg elkerülni azokat a helyzeteket, amelyek cigarettázásra késztetnek. Például: ne igyunk kávét, ne tartózkodjunk dohányzó társaságban.
- Türelem: Legyünk türelmesek magunkkal. A nikotinéhség idővel csökken. Ne ostorozzuk magunkat, ha néha elgyengülünk, hanem koncentráljunk a következő alkalomra.
- Szakember segítsége: Ha a leszokás egyedül nem megy, kérjünk segítséget szakembertől (dohányzás leszokást segítő tanácsadó, pszichológus).
Összegzés
A nátha és a cigarettafüggőség kombinációja komoly kihívást jelenthet. A megszokás, a nikotin hatása, az ízlelés és szaglás elvesztése, valamint a stressz és szorongás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy betegség idején még jobban kívánjuk a cigarettát. Fontos, hogy tudatosítsuk magunkban ezeket a tényezőket, és keressünk alternatív megoldásokat a nikotinéhség leküzdésére. Ne feledjük, a leszokás a legjobb dolog, amit a saját egészségünk érdekében tehetünk. Kívánunk mielőbbi gyógyulást és sikeres leszokást!