Az egyetem egy izgalmas, új fejezet az életben. Tele van lehetőségekkel, új barátokkal, bulikkal és persze, rengeteg tanulással. Azonban az új környezettel és a megváltozott életvitellel együtt gyakran megjelennek a bizonyos „egyetemista kilók” is. De vajon tényleg normális a hírhedt 17 kilós hízás az első évben? A válasz nem egyszerű, és számos tényezőtől függ.
Mi az az Egyetemista Kilo?
Az „egyetemista kilo” (angolul „Freshman 15”) egy kifejezés, ami az egyetem első évében bekövetkező súlygyarapodásra utal. Eredetileg 15 font (kb. 6,8 kg) súlygyarapodásra vonatkozott, de a valóságban ez az érték változó, és sokaknál jóval magasabb is lehet. A statisztikák azt mutatják, hogy az egyetemisták többsége az első évben átlagosan 1-6 kilót hízik, de a 17 kilós súlygyarapodás sem példátlan, bár nem nevezhető átlagosnak.
Miért Híznak Az Egyetemisták? A Leggyakoribb Okok
Számos oka van annak, hogy az egyetemisták híznak az első évben. Ezek az okok gyakran összekapcsolódnak és felerősítik egymás hatását.
- Megváltozott Étkezési Szokások: Otthonról elkerülve az egyetemisták gyakran saját maguk döntenek az étkezéseikről. A szülői kontroll hiánya, a gyorséttermek közelsége, a késői órákban való nassolás és a kalóriadús, de tápanyagban szegény ételek (pl. pizza, tészta) fogyasztása mind hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz. Az egyetemi menzák kínálata sem mindig ideális, gyakran a gyorsan elkészíthető és olcsóbb ételek kerülnek előtérbe.
- Alkohol Fogyasztás: A bulik, a társasági élet és a stressz levezetése gyakran az alkoholhoz köthető. Az alkohol magas kalóriatartalmú, ráadásul fokozza az étvágyat és csökkenti az önkontrollt, ami további kalóriabevitelhez vezethet.
- Mozgásszegény Életmód: A sűrű órarend, a tanulás és a társasági élet mellett sokan nem fordítanak elég időt a mozgásra. Az egyetemi kampuszok gyakran nagyok, de a napi séta nem elegendő a kalóriák elégetéséhez. A sportolási lehetőségek kihasználása sokszor elmarad.
- Stressz és Alváshiány: Az egyetemi élet tele van stresszel: vizsgák, beadandók, társasági nyomás, pénzügyi gondok. A stressz hatására a szervezet kortizolt termel, ami növeli az étvágyat és a hasi zsír lerakódását. Az alváshiány szintén befolyásolja az anyagcserét és az étvágyat, ami súlygyarapodáshoz vezethet.
- Pszichés Tényezők: Az új környezet, a honvágy, a barátok hiánya és a beilleszkedési nehézségek érzelmi evéshez vezethetnek. A komfortételek (édességek, sós rágcsálnivalók) átmenetileg enyhíthetik a negatív érzéseket, de hosszú távon súlygyarapodáshoz vezetnek.
- Genetikai Hajlam: A genetika is szerepet játszhat abban, hogy ki mennyire hajlamos a hízásra.
17 Kiló: Túl Sok? Mikor Kell Aggódni?
A 17 kilós súlygyarapodás egy év alatt jelentős változás, és mindenképpen érdemes odafigyelni rá. Bár nincs egyértelmű határ, ami felett „aggódni” kell, fontos figyelembe venni az egyéni tényezőket. Ha a súlygyarapodás mellett egyéb tünetek is jelentkeznek (pl. fáradtság, rossz közérzet, légzési nehézségek), mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Az elhízás növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és más egészségügyi problémák kockázatát.
Mit Tehetsz a Súlygyarapodás Elkerülése Érdekében?
Szerencsére számos dologgal tehetünk azért, hogy elkerüljük a túlzott súlygyarapodást az egyetemen:
- Tervezd Meg Az Étkezéseidet: Ne hagyd, hogy az éhség döntsön helyetted! Készíts heti étkezési tervet, és tartsd magad hozzá. Vásárolj egészséges alapanyagokat, és készíts magadnak ételt, ha teheted.
- Figyelj a Kalóriabevitelre: Ne ess túlzásba a kalóriákkal! Próbálj meg tudatosan étkezni, és olvasd el a termékek tápérték táblázatát.
- Válassz Egészséges Ételeket: Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, a gyorséttermeket és a cukros italokat. Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és fehérjét.
- Mozogj Rendszeresen: Találj olyan mozgásformát, amit élvezel, és építsd be a napirendedbe. Használd ki az egyetem által kínált sportolási lehetőségeket, vagy egyszerűen csak sétálj többet.
- Aludj Eleget: Próbálj meg 7-8 órát aludni éjszakánként. Az alváshiány befolyásolja az anyagcserét és az étvágyat.
- Kezeld a Stresszt: Tanulj meg hatékonyan kezelni a stresszt. Próbáld ki a jógát, a meditációt, a légzőgyakorlatokat vagy a természetben való tartózkodást.
- Kérj Segítséget: Ha úgy érzed, hogy egyedül nem tudsz megbirkózni a súlyproblémákkal, kérj segítséget egy dietetikustól, egy pszichológustól vagy az egyetemi egészségügyi szolgálattól.
Összegzés
A súlygyarapodás az egyetemen gyakori jelenség, de a 17 kilós hízás nem tekinthető általánosnak, és érdemes odafigyelni rá. A megváltozott életmód, a helytelen étkezési szokások, a mozgásszegény életmód és a stressz mind hozzájárulhatnak a súlygyarapodáshoz. Fontos, hogy tudatosan figyeljünk az étkezésünkre, mozogjunk rendszeresen, aludjunk eleget, és kezeljük a stresszt. Ha úgy érezzük, hogy egyedül nem tudunk megbirkózni a problémával, kérjünk segítséget szakemberektől.