Az álláskeresés önmagában is egy stresszes időszak, de ha valaki értelmileg sérült, akkor ez a kihívás hatványozottan nehezebb lehet. Az állásinterjú pedig a helyzet csúcspontja, ahol a jelöltnek a legjobb formáját kell mutatnia. De mi történik, ha az interjún a fogyatékosság okozta nehézségek felszínre kerülnek? Van egyáltalán esély a sikerre?
Az esélyek nem reménytelenek
A válasz röviden: igen, van esély. Bár a helyzet kétségtelenül összetett, a munkaerőpiac és a társadalom lassan, de biztosan nyitottabbá válik a fogyatékkal élők foglalkoztatására. Fontos azonban tisztában lenni a realitásokkal, és megfelelően felkészülni az álláskeresés és az interjúhelyzet nehézségeire.
A legfontosabb: a megfelelő pozíció kiválasztása
Nem minden munkakör felel meg minden embernek. Értelmileg sérültként kiemelten fontos olyan pozíciót választani, amely megfelel a képességeinknek és a korlátainknak. Érdemes olyan munkákat keresni, amelyek:
- Rutin jellegűek, jól bejáratott folyamatokkal
- Jól strukturáltak és egyértelmű feladatleírással rendelkeznek
- Minimális stresszel járnak
- Lehetőséget adnak a fejlődésre a saját tempóban
Sok szervezet kifejezetten programokat indít fogyatékkal élők foglalkoztatására. Ezek a programok gyakran segítséget nyújtanak a betanulásban, és támogató munkakörnyezetet biztosítanak.
A felkészülés kulcsfontosságú
Az állásinterjúra való felkészülés mindenki számára fontos, de értelmileg sérültként ez még nagyobb hangsúlyt kap. Érdemes előre átgondolni a potenciális kérdéseket, és begyakorolni a válaszokat. Fontos, hogy:
- Legyünk tisztában az erősségeinkkel és gyengeségeinkkel
- Tudjuk röviden és érthetően bemutatni magunkat
- Gyakoroljuk a kommunikációt, különösen a nonverbális jeleket (pl. szemkontaktus, testtartás)
- Kérjünk segítséget a felkészüléshez egy családtagtól, baráttól, vagy egy szakembertől
Nyílt kommunikáció a fogyatékosságról
Az egyik legnehezebb kérdés, hogy mikor és hogyan beszéljünk a fogyatékosságról az interjún. Nincs erre egyértelműen jó válasz, de néhány szempontot érdemes figyelembe venni:
- Ha a fogyatékosság látható, akkor valószínűleg érdemes már az elején szót ejteni róla.
- Ha a fogyatékosság nem látható, akkor mérlegelni kell, hogy befolyásolja-e a munkavégzést. Ha igen, akkor érdemes elmondani, mert így a munkáltató fel tud készülni a szükséges támogatásra.
- A kommunikáció legyen nyílt és őszinte, de ne részletezzük túlságosan a dolgokat. Koncentráljunk arra, hogy a fogyatékosság ellenére milyen értéket tudunk hozzáadni a céghez.
A munkáltató szemszögéből
A munkáltatóknak jogi és etikai kötelezettségeik vannak a fogyatékkal élők foglalkoztatásával kapcsolatban. A diszkrimináció tilos, és sok országban a munkáltatóknak pozitív diszkriminációra kell törekedniük, azaz előnyben kell részesíteniük a fogyatékkal élőket, ha a képességeik hasonlóak egy másik jelöltéhez.
Azonban a munkáltatók számára is fontos, hogy a jelölt alkalmas legyen a munkára, és be tudjon illeszkedni a csapatba. Ezért fontos, hogy a jelölt megfelelően felkészüljön az interjúra, és tudja bizonyítani a rátermettségét.
Tippek az interjúhoz
- Legyünk önmagunk, ne próbáljunk meg másnak mutatkozni.
- Kérdezzünk bátran, ha valamit nem értünk.
- Legyünk pozitívak és motiváltak.
- Készítsünk be egy rövid listát a kérdéseinkkel, hogy ne felejtsük el, amit meg akartunk kérdezni.
- Kérjünk visszajelzést az interjú után, hogy fejlődhessünk.
Ne adjuk fel!
Az álláskeresés nem könnyű, különösen fogyatékkal élőként. De ne adjuk fel! Higgyünk magunkban, és legyünk kitartóak. A megfelelő felkészüléssel és a pozitív hozzáállással megtalálhatjuk a számunkra ideális munkahelyet.
A lényeg, hogy a munkaadók egyre inkább nyitottak a sokszínűségre, és felismerik, hogy a fogyatékkal élők is értékes tagjai lehetnek a munkaerőpiacnak.