Sokan a pubertást egy kamaszkori életszakaszként élik meg, de mi történik akkor, ha a pubertás jelei elmaradnak, vagy sosem jelentkeztek? Bár ritkább, felnőttkorban is szembesülhetünk ezzel a problémával, ami komoly aggodalmat okozhat. Ez a cikk átfogó képet nyújt a felnőttkori pubertás késésének kivizsgálási lehetőségeiről, hogy jobban megérthesd a helyzetet és a rendelkezésre álló opciókat.
Mi is az a pubertás?
A pubertás egy komplex biológiai folyamat, melynek során a gyermek teste felkészül a szaporodásra. A folyamatot hormonok szabályozzák, elsősorban a gonadotropin-releasing hormon (GnRH), a luteinizáló hormon (LH) és a follikuluszstimuláló hormon (FSH). Nőknél a petefészkek ösztrogént termelnek, ami a női másodlagos nemi jellegek kialakulásáért felelős (például mellnövekedés, menstruáció). Férfiaknál a herék tesztoszteront termelnek, ami a férfi másodlagos nemi jellegek kialakulásához vezet (például szőrzet megjelenése, hangváltozás).
Mikor beszélünk pubertás késésről?
Általánosságban, a pubertás késéséről akkor beszélünk, ha a másodlagos nemi jellegek a következő időpontokig nem jelentkeznek:
- Lányoknál: 13 éves korig a mellnövekedés, vagy 16 éves korig a menstruáció elmaradása.
- Fiúknál: 14 éves korig a herék növekedésének elmaradása.
Felnőttkorban a probléma abban nyilvánul meg, hogy a korábban már kialakult másodlagos nemi jellegek visszafejlődnek, vagy a szexuális funkciók (például libidó) jelentősen csökkennek.
A pubertás késésének lehetséges okai
A pubertás elmaradásának vagy leállásának számos oka lehet, melyek két fő csoportra oszthatók:
- Hypergonadotrop hypogonadismus (elsődleges): Ebben az esetben a probléma a nemi mirigyekben (petefészkek, herék) keresendő. A mirigyek nem termelnek elegendő hormont, ezért a hipofízis (agyalapi mirigy) fokozottan termeli az LH-t és FSH-t, de a hormonhiány továbbra is fennáll. Lehetséges okok: genetikai rendellenességek (pl. Turner-szindróma nőknél, Klinefelter-szindróma férfiaknál), autoimmun betegségek, sugárkezelés, kemoterápia, fertőzések, sérülések.
- Hypogonadotrop hypogonadismus (másodlagos): Ebben az esetben a probléma az agyalapi mirigyben (hipofízis) vagy a hipotalamuszban van, amelyek nem termelnek elegendő GnRH-t, LH-t és FSH-t. Ennek következtében a nemi mirigyek nem kapnak elegendő stimulációt, és nem termelnek elegendő hormont. Lehetséges okok: genetikai rendellenességek (pl. Kallmann-szindróma), agyalapi mirigy daganatok, agyi sérülések, súlyos stressz, krónikus betegségek, táplálkozási zavarok (pl. anorexia nervosa), túlzott testmozgás.
Ritkább esetekben egyéb endokrin rendellenességek (pl. pajzsmirigy betegségek, mellékvese rendellenességek) is befolyásolhatják a pubertás normális menetét.
Kivizsgálási lehetőségek
A felnőttkori pubertás késésének vagy leállásának kivizsgálása komplex folyamat, mely több lépésből áll:
- Anamnézis (kórelőzmény felvétele): Az orvos részletes kérdéseket tesz fel a beteg korábbi betegségeiről, gyógyszereiről, családi kórelőzményéről, életmódjáról (táplálkozás, stressz, testmozgás). Fontos információt nyújthat a pubertás kezdetének időpontja és a menstruációs ciklus részletei (nőknél).
- Fizikális vizsgálat: Az orvos megvizsgálja a másodlagos nemi jellegeket (szőrzet, mellméret, herék mérete), illetve kizárja a lehetséges egyéb betegségekre utaló jeleket.
- Hormonvizsgálatok:
- LH és FSH: A hipofízis működését vizsgálják. Magas LH és FSH értékek elsődleges hypogonadismusra utalnak, míg alacsony értékek másodlagos hypogonadismusra.
- Tesztoszteron (férfiaknál) és ösztradiol (nőknél): A nemi hormonok szintjét mérik.
- Prolaktin: A prolaktin szintjének emelkedése agyalapi mirigy daganatra utalhat.
- Pajzsmirigy hormonok (TSH, FT4): A pajzsmirigy működését ellenőrzik.
- Egyéb hormonok: Szükség esetén egyéb hormonokat is vizsgálnak, például kortizolt, növekedési hormont.
- Képalkotó vizsgálatok:
- MRI (mágneses rezonancia): Az agyalapi mirigy és a hipotalamusz vizsgálatára használják, daganatok vagy egyéb rendellenességek kizárására.
- Ultrahang: A petefészkek (nőknél) vagy a herék (férfiaknál) vizsgálatára használják, a méretük és szerkezetük megítélésére.
- Csontsűrűség mérés (DEXA): A hormonhiány következtében kialakuló csontritkulás felmérésére.
- Genetikai vizsgálatok: Bizonyos esetekben genetikai vizsgálatokra is szükség lehet a háttérben álló genetikai rendellenesség azonosítására (pl. Turner-szindróma, Klinefelter-szindróma, Kallmann-szindróma).
- Lányoknál 13 éves korig nem kezdődik a mellnövekedés, vagy 16 éves korig nem jelentkezik a menstruáció.
- Fiúknál 14 éves korig nem kezdődik a herék növekedése.
- Felnőttkorban a korábban már kialakult másodlagos nemi jellegek visszafejlődnek.
- Csökken a libidó.
- Fáradtság, gyengeség, koncentrációs zavarok.
- Csontritkulás.
- Termékenységi problémák.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a következő tüneteket tapasztalod:
Összegzés
A felnőttkori pubertás elmaradása vagy leállása komoly probléma lehet, amely jelentős hatással van az életminőségre. Fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor mielőbb orvoshoz forduljunk, hogy a kivizsgálások elvégezhetők legyenek és a megfelelő kezelés elkezdődhessen. A korai diagnózis és a megfelelő terápia segíthet a hormonháztartás helyreállításában és a szövődmények megelőzésében. Ne feledd, a megfelelő orvosi segítséggel a helyzet kezelhető és javítható!