A COVID-19 pandémia mélyen átformálta az életünket, beleértve a munkához való hozzáállásunkat is. Bár a lezárások idején sokan otthonról dolgoztak, a vírus visszaszorulásával a munkába való visszatérés nem jelentett automatikusan egészségesebb munkakultúrát. Sőt, sokan a pandémia után is betegen mentek dolgozni. De miért?
A Betegség és a Munkahely: Egy Örök Dilemma
A „betegen dolgozás” jelensége, amit angolul „presenteeism”-nek neveznek, korántsem új. Ez azt jelenti, hogy valaki fizikailag jelen van a munkahelyén, de a betegsége miatt nem tud teljes mértékben produktív lenni. Az okok sokrétűek és mélyen gyökereznek a társadalmunkban és a munkakultúránkban.
A Főbb Okok, Amiért Betegen Mentünk Dolgozni
- Félelem a munkahely elvesztésétől: A gazdasági bizonytalanság, különösen a pandémia idején és az azt követő recessziós félelmek, sokakat arra késztet, hogy betegen is munkába álljanak, nehogy a teljesítményükkel kapcsolatos kétségeket ébresszenek a főnökükben. A munkahely elvesztésének félelme sokkal erősebb motiváció lehet, mint a pihenés igénye.
- A munkatársak terhelésének csökkentése: Sokan azért mennek betegen dolgozni, mert nem akarják a kollégáikat plusz feladatokkal terhelni. Ez a csapatszellem dicséretes megnyilvánulása lehet, azonban hosszú távon kontraproduktív, mivel a beteg kolléga lassabban gyógyul, és a betegségét is továbbadhatja.
- A főnök elvárásai: Néhány munkahelyen kimondatlan elvárás, hogy a munkavállalók mindig elérhetőek és produktívak legyenek, függetlenül az egészségi állapotuktól. Ez a teljesítményorientált kultúra a betegszabadságot gyengeségnek tekintheti.
- Betegszabadság hiánya vagy korlátozott volta: Egyes munkavállalóknak nincs fizetett betegszabadságuk, vagy csak nagyon kevés nap áll rendelkezésükre. Ebben az esetben a betegség miatti otthon maradás jelentős anyagi kiesést jelenthet, amit sokan nem engedhetnek meg maguknak. A betegszabadság hiánya a legszegényebbeket érinti leginkább.
- A „mindig elérhető” kultúra: Az okostelefonok és az e-mailek korában nehéz teljesen kikapcsolni a munkából. Még akkor is, ha valaki otthon van betegen, gyakran elvárják tőle, hogy válaszoljon az e-mailekre és részt vegyen online megbeszéléseken. Ez a folyamatos elérhetőség megakadályozza a teljes gyógyulást.
- A munkahelyi „hősködés”: Néhányan azt hiszik, hogy a betegen való munkába járás bizonyítja a munkájuk iránti elkötelezettségüket és hűségüket. Ez a „hős” hozzáállás azonban nemcsak a beteg munkavállalóra, hanem a munkatársakra is veszélyt jelent.
A Betegen Dolgozás Következményei
A betegen dolgozásnak számos negatív következménye van, mind a munkavállalókra, mind a munkahelyre nézve:
- Csökkenő termelékenység: A beteg munkavállaló kevésbé tud koncentrálni és hatékonyan dolgozni. Ez a termelékenység csökkenéséhez vezet.
- A hibák számának növekedése: A betegség befolyásolja a figyelmet és a koncentrációt, ami növeli a hibák valószínűségét.
- A betegség terjedése: A beteg munkavállaló megfertőzheti a kollégáit, ami további betegszabadságokhoz és a munkakörnyezet leromlásához vezethet.
- Hosszabb gyógyulási idő: Ha valaki nem piheni ki magát teljesen, a betegsége elhúzódhat, és akár szövődmények is kialakulhatnak.
- A kiégés kockázatának növekedése: A folyamatos stressz és a pihenés hiánya hozzájárulhat a kiégéshez.
Mit tehetünk a Változásért?
A betegen dolgozás kultúrájának megváltoztatásához kollektív erőfeszítésre van szükség, mind a munkavállalók, mind a munkáltatók részéről:
- A munkáltatók felelőssége: A munkáltatóknak ösztönözniük kell a betegszabadság igénybevételét, és biztosítaniuk kell a munkavállalók számára a szükséges támogatást és erőforrásokat a gyógyuláshoz. A támogató munkakörnyezet kialakítása elengedhetetlen.
- A munkavállalók felelőssége: A munkavállalóknak prioritást kell adniuk az egészségüknek, és nem szabad érezniük a nyomást, hogy betegen is dolgozniuk kell. A nyílt kommunikáció a munkáltatóval kulcsfontosságú.
- A társadalom felelőssége: A társadalomnak el kell ismernie a pihenés és a gyógyulás fontosságát, és el kell utasítania a „hősködő” hozzáállást.
- Több betegszabadság: Szorgalmazni kell, hogy a kormányzat jogszabályokkal garantálja a fizetett betegszabadságot minden munkavállaló számára.
A pandémia tanulságai rávilágítottak arra, hogy az egészségünk az első. Ha megváltoztatjuk a munkához való hozzáállásunkat, és prioritást adunk a jóllétünknek, akkor egészségesebb, produktívabb és boldogabb társadalmat építhetünk.