Mindannyian éreztük már azt a furcsa, kellemetlen érzést, amikor azt látjuk, hogy valakinek jobban megy, mint nekünk. Talán a barátunk új autót vett, a kollégánk előléptetést kapott, vagy az ismerősünk álomutazásra ment. Ilyenkor sokszor megjelenik bennünk a panaszkodás, az irigység, vagy akár a keserűség. De miért is reagálunk így? Miért érezzük szükségét annak, hogy panaszkodjunk, amikor mások sikereit látjuk? A válaszok a pszichénk mélyén rejtőznek.
A társadalmi összehasonlítás csapdája
Az ember alapvetően társas lény, és folyamatosan értékeli önmagát a környezetéhez képest. Ezt hívjuk társadalmi összehasonlításnak. Gyerekkorunk óta kondicionálva vagyunk arra, hogy mérjük magunkat másokhoz. Ez önmagában nem feltétlenül rossz, hiszen motiválhat is bennünket a fejlődésre, a jobb teljesítményre. Azonban, ha a társadalmi összehasonlítás negatív irányba billen, könnyen frusztrációhoz és elégedetlenséghez vezethet.
Amikor azt látjuk, hogy valaki sikeresebb, okosabb, szebb, vagy egyszerűen csak „jobban él”, mint mi, az az énképünket érinti. Felmerülhetnek kérdések: „Én miért nem vagyok ilyen?”, „Mit csinálok rosszul?”, „Ez nem igazságos!”. Ezek a kérdések alááshatják az önbizalmunkat, és erősíthetik a hiányérzetünket.
Az irigység mint ösztönös reakció
Az irigység egy komplex érzelem, amely a hiányérzetből, a frusztrációból és a vágyból táplálkozik. Nem arról van szó, hogy feltétlenül rosszat kívánnánk a másiknak, inkább arról, hogy mi is szeretnénk azt, amije neki van. Az irigység gyakran társul a panaszkodással, mert ez egyfajta védekezési mechanizmus. Azzal, hogy panaszkodunk, megpróbáljuk leértékelni a másik sikerét, vagy legalábbis racionalizálni a saját helyzetünket. Például: „Persze, könnyű neki, mert jó kapcsolatai vannak.”, „Szerencséje volt, semmi több.”, „Nem is olyan nagy dolog az, amit elért.”
Fontos megkülönböztetni az irigységet az inspirációtól. Az inspiráció arra ösztönöz, hogy mi is tegyünk a céljainkért, míg az irigység inkább passzivitáshoz és keserűséghez vezet.
Az igazságtalanság érzése
Sokszor a panaszkodás hátterében az igazságtalanság érzése áll. Úgy érezzük, hogy nem kapjuk meg azt, ami járna nekünk. Ez különösen igaz lehet a munkahelyen, ahol a teljesítményünket másokéhoz viszonyítják. Ha azt látjuk, hogy valaki kevesebb munkával nagyobb sikereket ér el, az könnyen felháborodást válthat ki belőlünk. Ilyenkor megjelenhet a „miért pont ő?” kérdés, ami a panaszkodás egyik fő mozgatórugója.
A komfortzóna elhagyásának nehézsége
A panaszkodás néha egyszerűen csak a komfortzónánkból való kilépés elkerülésének a módja. Könnyebb panaszkodni a nehézségekre, mint tenni a változásért. Az új autót irigyeljük, de nem vagyunk hajlandóak többet dolgozni, vagy takarékoskodni érte. Az előléptetést akarjuk, de nem fejlesztjük a képességeinket. A panaszkodás egy kényelmes mentség arra, hogy miért nem mozdulunk ki a megszokott kerékvágásból.
Megoldások a negatív spirál ellen
Szerencsére van kiút ebből a negatív spirálból. Az alábbiakban néhány tippet adunk, hogyan kezelhetjük a panaszkodást és az irigységet:
- Fókuszáljunk a saját eredményeinkre: Ne hasonlítsuk magunkat másokhoz, hanem koncentráljunk arra, amit mi elértünk. Minden apró siker számít!
- Legyünk hálásak: Az elégedetlenség ellenszere a hála. Gondoljuk végig, mi az, ami jó az életünkben, és legyünk hálásak érte.
- Tanuljunk mások sikereiből: Ne irigykedjünk, hanem próbáljuk megérteni, hogyan érték el a sikereiket, és inspirálódjunk belőlük.
- Tűzzünk ki reális célokat: Fontos, hogy legyenek céljaink, de azok legyenek elérhetőek és reálisak. Az irreális elvárások csak frusztrációhoz vezetnek.
- Beszéljünk róla: Ha nehezen kezeljük az érzéseinket, keressünk fel egy barátot, családtagot, vagy szakembert, akivel megbeszélhetjük a problémáinkat.
- Fogadjuk el a tökéletlenséget: Senki sem tökéletes. Mindenkinek vannak gyengeségei és hiányosságai. Fogadjuk el magunkat olyannak, amilyenek vagyunk, és dolgozzunk azon, hogy a legjobb verziója legyünk önmagunknak.
A panaszkodás egy természetes emberi reakció, de nem kell, hogy uralja az életünket. Ha tudatosan figyelünk az érzéseinkre, és alkalmazzuk a fenti tippeket, könnyebben megbirkózhatunk az irigységgel és a panaszkodással, és boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élhetünk.