Manapság rengeteg szó esik a neurodiverzitásról és annak elfogadásáról. Beszélünk az autizmus spektrumon lévőkről, a diszlexiásokról, az ADHD-val élőkről és sok más idegrendszeri eltéréssel rendelkező emberről. Mindez nagyon fontos és szükséges, hiszen a társadalom többsége, a neurotipikusok, sokszor nem értik meg az eltérő agyműködésből fakadó nehézségeket és előnyöket. De mi történik a „normálisnak” tartott világban? Miért érezzük úgy, hogy versenyeznünk kell, hogy elfogadjanak?
Sokszor halljuk, hogy „ez a világ a siker embereinek kedvez”, vagy hogy „a pénz boldoggá tesz”. Ezek a mondatok mélyen beivódtak a köztudatba, és akarva-akaratlanul is befolyásolják a viselkedésünket. A státuszszimbólumok, a karrier, a külső megjelenés mind-mind mérőeszközzé válnak, amelyekkel egymást értékeljük. De valóban ettől függ az elfogadottság?
A neurotipikusok társadalmában egy állandó hierarchia uralkodik. Mindenki igyekszik feljebb kerülni, hogy elismerést, tiszteletet, és ami a legfontosabb, elfogadást kapjon. Ez a harc azonban sokszor abszurd és nevetséges, hiszen a siker definíciója rendkívül szubjektív. Ami valakinek a csúcsot jelenti, az másnak lehet, hogy semmit sem ér.
Vegyük például a karriert. Sokan áldozzák fel a magánéletüket, az egészségüket, a hobbijaikat a karrierjük oltárán, csak hogy egy magasabb pozíciót töltsenek be, több pénzt keressenek, és elismerést zsebeljenek be. Vajon megéri? Ha közben elveszítik a kapcsolataikat, kiégnek, és boldogtalanok lesznek, akkor valóban elérték a céljukat? A válasz legtöbbször nem.
A külső megjelenés egy másik fontos terület, ahol a neurotipikusok versenyeznek. A tökéletes test, a divatos ruhák, a drága kozmetikumok mind-mind azt a célt szolgálják, hogy vonzóbbnak, sikeresebbnek, és ezáltal elfogadottabbnak tűnjenek. Azonban a szépségideálok folyamatosan változnak, és lehetetlen mindenkinek megfelelni. Az eredmény gyakran önbizalomhiány, szorongás, és elégedetlenség.
A vagyontárgyak is fontos szerepet játszanak a státuszharcban. Az új autó, a márkás táska, a luxuslakás mind-mind azt üzenik a külvilágnak, hogy „sikeres vagyok, nézzetek rám!”. De vajon a tárgyak valóban meghatározzák a személyiségünket? A válasz egyértelműen nem. A valódi értékeket nem lehet pénzért megvenni: a szeretetet, a barátságot, a hűséget, a tudást.
A neurotipikusok harca az elfogadásért sokszor abból fakad, hogy nem tudják önmagukat elfogadni. Nem szeretik a hibáikat, a gyengeségeiket, az esendőségüket. Pedig éppen ezek tesznek minket emberivé. Az önelfogadás az első lépés a valódi boldogság felé. Ha elfogadjuk önmagunkat olyannak, amilyenek vagyunk, akkor nem lesz szükségünk arra, hogy mások elfogadását keressük.
Fontos megérteni, hogy az elfogadás nem egy dolog, amit ki kell érdemelnünk. Az elfogadás egy alapvető emberi jog. Mindenkinek joga van ahhoz, hogy szeressék és elfogadják olyannak, amilyen. Ez nem csak a neurodiverz egyénekre vonatkozik, hanem a neurotipikusokra is.
Ahelyett, hogy egymással versengenénk, inkább együttműködjünk. Támogassuk egymást a céljaink elérésében, ünnepeljük egymás sikereit, és nyújtsunk segítséget a nehéz pillanatokban. Ha képesek vagyunk erre, akkor egy sokkal boldogabb és elfogadóbb társadalmat hozhatunk létre.
Összefoglalva, a neurotipikusok státuszharca az elfogadásért egy nevetséges és értelmetlen versengés. A valódi boldogság nem a külső elismerésben, hanem az önelfogadásban, a szeretetben, és a barátságban rejlik. Fordítsuk az energiáinkat arra, hogy önmagunkat és másokat elfogadjunk, és egy jobb világot teremtsünk.