A terhesség egy csodálatos, de sok változással járó időszak a nők életében. A hormonális változások, az immunrendszer működésének módosulása mind hatással vannak a test működésére, így a hüvelyváladék mennyisége és minősége is megváltozhat. Miközben a terhesség alatt a hüvelyváladék enyhe növekedése normálisnak tekinthető, a zöldes folyás terhesség alatt már figyelmeztető jel lehet, és orvosi kivizsgálást igényel.
Normális hüvelyváladék terhesség alatt
A terhesség alatt a szervezet több ösztrogént termel, ami a hüvelyfal sejtjeinek növekedését serkenti. Ezek a sejtek több glikogént termelnek, ami táplálék a hüvelyben élő baktériumok számára. Ennek következtében a hüvelyváladék mennyisége megnő, általában áttetsző vagy fehéres színű, szagtalan vagy enyhén savanykás szagú. Ezt a normális terhességi hüvelyváladékot leukorrhöának nevezik.
A zöldes folyás okai terhesség alatt
A zöldes hüvelyváladék terhesség alatt szinte mindig fertőzésre utal. A leggyakoribb okok a következők:
- Trichomoniasis: Egy parazita által okozott nemi úton terjedő betegség. A tünetek közé tartozik a zöldes-sárgás, habos folyás, kellemetlen szag, hüvelyi viszketés és irritáció, valamint fájdalmas vizelés.
- Bakteriális vaginózis (BV): Bár a BV-t nem feltétlenül okozza nemi úton terjedő kórokozó, a hüvely természetes baktériumflórájának egyensúlyzavara okozza. A tünetek közé tartozik a szürkés-fehér vagy zöldes folyás, halas szag (ami a szexuális aktus után fokozódhat), hüvelyi viszketés és irritáció. A BV terhesség alatt koraszüléshez vagy alacsony születési súlyú babához vezethet, ezért nagyon fontos a kezelése.
- Chlamydia: Egy másik nemi úton terjedő betegség, amely sokszor tünetmentes, de okozhat sárgás-zöldes folyást, fájdalmas vizelést és alhasi fájdalmat. A kezeletlen chlamydia terhesség alatt koraszüléshez, méhen kívüli terhességhez vagy a babánál kötőhártya-gyulladáshoz vezethet.
- Gonorrhoea: Hasonlóan a chlamydiához, a gonorrhoea is egy nemi úton terjedő betegség, ami tünetmentes is lehet, vagy okozhat zöldes-sárgás folyást, fájdalmas vizelést és alhasi fájdalmat. Kezeletlenül a gonorrhoea is veszélyes a terhességre és a babára.
- Hüvelygomba: Bár a hüvelygomba általában nem okoz zöldes folyást (inkább fehér, túrószerű váladék jellemző), súlyosabb esetben, kezeletlenül a váladék színe eltolódhat sárgás vagy enyhén zöldes árnyalatba.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A zöldes folyás terhesség alatt mindenképpen orvosi kivizsgálást igényel. Ne kísérletezzünk otthoni kezelésekkel, mert ezek ronthatják a helyzetet, és késleltethetik a megfelelő diagnózist és kezelést. Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a zöldes folyás mellett a következő tüneteket tapasztaljuk:
- Viszketés, irritáció a hüvely környékén
- Égő érzés vizeléskor
- Kellemetlen szagú hüvelyváladék
- Alhasi fájdalom
- Láz
Diagnózis és kezelés
Az orvos a diagnózis felállításához fizikális vizsgálatot végez, és mintát vesz a hüvelyváladékból. A minta laboratóriumi vizsgálatával azonosítani tudják a fertőzést okozó kórokozót. A kezelés a fertőzés okától függ. A trichomoniasist és a bakteriális vaginózist általában antibiotikummal kezelik. A chlamydia és a gonorrhoea szintén antibiotikumokkal kezelhetők. A terhesség alatti antibiotikum-kezelés biztonságos, ha azt orvos írja fel, és a terhességre engedélyezett gyógyszert használja.
A hüvelygombát általában helyi gombaellenes krémekkel vagy hüvelykúpokkal kezelik. Fontos, hogy a terhesség alatt alkalmazható gombaellenes szereket csak orvosi javaslatra használjuk.
Megelőzés
Bár nem minden fertőzés előzhető meg, az alábbi intézkedésekkel csökkenthetjük a fertőzés kockázatát:
- Használjunk óvszert szexuális aktus során.
- Kerüljük a hüvelyöblítést, mert ez megzavarhatja a hüvely természetes baktériumflóráját.
- Viseljünk pamut alsóneműt, ami szellősebb, mint a szintetikus anyagok.
- Tartsuk szárazon a hüvely környékét.
- Kerüljük a szoros ruházatot, ami elősegítheti a nedvesség felhalmozódását.
- Étkezzünk egészségesen, és erősítsük az immunrendszerünket.
Összegzés
A zöldes folyás terhesség alatt soha nem normális jelenség, és fertőzésre utal. Azonnal forduljunk orvoshoz a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. A kezeletlen fertőzések veszélyesek lehetnek a terhességre és a babára nézve. Ne késlekedjünk a segítséggel, ha ilyen tüneteket tapasztalunk!