
Egy nemrégiben publikált tanulmány jelentős áttörést hozott a bolygórendszerek születésének megértésében. Az ABC híradása szerint a kutatók első alkalommal tudták megfigyelni egy idegen bolygórendszer kialakulásának legkorábbi szakaszát.
A chilei ALMA rádióteleszkóp és a James Webb-űrtávcső által gyűjtött adatok elemzése lehetővé tette a szakemberek számára, hogy rögzítsék azt a meghatározó pillanatot, amikor a fiatal csillag körül a bolygók formálódása elindul. A kapott információk részletessége korábban elképzelhetetlen volt.
A Leideni Egyetem kutatója, Melissa McClure és munkatársai részletesen dokumentálták, ahogy a csillag körüli forró gázkorongban az anyag elkezd szilárdulni, létrehozva az első ásványi részecskéket. Ezek a szilárd szemcsék alkotják a későbbi bolygók, üstökösök és aszteroidák alapját.
A HOPS-315 jelű protocsillagot tanulmányozták a kutatók, mely körülbelül 1300 fényévre van tőlünk. Az égitest különlegessége, hogy a bolygókat létrehozó belső gázkorongja ritka módon közvetlenül megfigyelhető.
A bolygóformálódás ezen nulladik lépése létfontosságú a csillagrendszerek fejlődésének megértéséhez.
A különböző hullámhosszakon elvégzett megfigyelések feltárták a gázban lévő anyagok lassú megszilárdulását, ami a szilárd bolygóépítő elemek keletkezésének kulcsfontosságú folyamata. A kémiai nyomok arra utalnak, hogy a folyamat egy olyan térségben zajlik, amely a mi naprendszerünk aszteroidaövének pályájával esik egybe.
Bár a fiatal bolygókat tartalmazó korongokat korábban már észlelték, az első szilárd összetevők jelenlétének közvetlen bizonyítása mostanáig váratott magára, így ez a felfedezés valódi áttörést jelent a Naprendszer eredetének megértésében, és új perspektívákat nyit a kutatók előtt.
Nyitóképünk: pcwplus.hu