Az újszülöttkori hányás az egyik leggyakoribb jelenség, amivel a friss szülők szembesülnek. Szinte nincs olyan baba, aki legalább néhányszor ne bukna vissza kis mennyiségű tejet, akár szoptatás, akár tápszeres etetés után. Ez a jelenség sokszor riadalmat okoz, hiszen aggódva figyeljük, eleget evett-e a pici, és vajon jól van-e. Fontos azonban különbséget tenni a teljesen ártalmatlan bukás (vagy reflux) és a valódi, orvosi beavatkozást igénylő hányás között. Cikkünk célja, hogy segítsen eligazodni ebben a gyakori, mégis sok bizonytalanságot okozó témában, és megnyugtassa a szülőket, miközben felhívja a figyelmet a figyelmeztető jelekre.
A normális bukás (gastrooesophagealis reflux)
Az újszülötteknél tapasztalható bukás, orvosi nyelven gastrooesophagealis reflux, a legtöbb esetben teljesen természetes és ártalmatlan. Ennek oka az újszülött emésztőrendszerének éretlensége. A nyelőcső és a gyomor közötti záróizom, az úgynevezett alsó nyelőcső-záróizom (cardia) még nem működik tökéletesen, nem zár elég szorosan. Ezért a folyékony táplálék, amit a baba elfogyasztott, könnyen visszafolyhat a nyelőcsőbe, majd a szájüregen keresztül távozhat.
A normális bukás jellemzői:
- Mennyiség: Általában kis mennyiségű, alig néhány teáskanálnyi folyadékot jelent. Gyakran csak egy „csík” vagy egy kis tócsányi tej látható a baba ruháján.
- Időzítés: Leggyakrabban etetés közben, közvetlenül utána, vagy egy órán belül jelentkezik.
- Erősség: Nem erőteljes, hanem inkább passzív visszafolyás vagy könnyed köpés. A baba nem erőlködik, nem látható rajta fájdalom vagy feszültség.
- A baba viselkedése: A bukás után a baba általában nyugodt, mosolyog, jól érzi magát. Nincs jele diszkomfortnak, irritációnak vagy fájdalomnak.
- Súlygyarapodás: A baba szépen gyarapszik a súlyában, aktív és éber.
- Szín: Általában fehér, aludttej jellegű, néha apró nyálkás részecskékkel.
Miért bukik a baba?
- Éretlen záróizom: Mint már említettük, a cardia még nem funkcionál tökéletesen.
- Folyékony táplálék: A tej folyékony halmazállapota miatt könnyebben visszafolyik, mint a szilárd étel.
- Kis gyomorkapacitás: Az újszülött gyomra nagyon pici, és könnyen túltelítődhet, különösen ha nagy mennyiségű levegőt is nyel.
- Levegő nyelése: Etetés közben a baba sok levegőt nyelhet, ami feszülést okoz a gyomorban, és a levegő távozásakor a tej is feljöhet. Fontos a megfelelő böfiztetés!
- Túltáplálás: Ha a baba többet eszik, mint amennyit a gyomra befogad, a felesleg könnyen távozhat.
- Hanyatló helyzet: Fekvő pozícióban könnyebben visszafolyik a gyomortartalom.
Tippek a bukás csökkentésére:
- Megfelelő etetési technika: Szoptatásnál ügyeljünk a helyes mellre tapadásra, tápszeres etetésnél pedig a cumisüveg dőlésszögére, hogy minél kevesebb levegőt nyeljen a baba.
- Gyakori böfiztetés: Etetés közben és utána is többször böfiztessük meg a babát, akár vállra téve, akár ülő helyzetben.
- Függőleges testhelyzet: Etetés után legalább 20-30 percig tartsuk függőleges, vagy félig ülő helyzetben a babát, például a vállunkra hajtva.
- Kerüljük a hasra nehezedő nyomást: Ne szorítsuk a baba pocakját közvetlenül etetés után.
- Kis adagok, gyakrabban: Ha a baba hajlamos a bukásra, próbáljuk meg kisebb adagokban, de gyakrabban etetni.
- Alvás enyhén megemelt fejjel: A kiságy fejrészét enyhén megemelhetjük (néhány fokkal), de csakis biztonságosan, stabilan rögzítve, hogy a baba ne csússzon le.
Mikor válik a bukásból kóros hányás?
A valódi hányás eltér a normális bukástól. Ez egy aktív, erőteljes folyamat, ami általában nagyobb mennyiségű gyomortartalom kiürítésével jár, és a babának kellemetlen vagy fájdalmas lehet. A hányás hátterében számos ok állhat, melyek közül néhány sürgős orvosi beavatkozást igényel.
Azonnali orvosi figyelmet igénylő jelek:
- Erőteljes, sugárban törő hányás (projektil hányás): Ez az egyik legaggasztóbb tünet. A gyomortartalom nagy erővel, akár 30-50 cm távolságra is kilövellhet a baba szájából. Jellemzően etetés után rövid idővel jelentkezik. Gyakran a pylorus stenosis (gyomor-kijárati szűkület) tünete, ami az újszülöttkor egyik sürgősségi állapota.
- Zöld vagy sárga (epe) színű hányás: Az epe a belekből származik. Ha a hányás zöldes vagy sárgás színű, az a bélrendszerben lévő elzáródásra utalhat, ami sürgős orvosi beavatkozást igényel!
- Véres hányás: Friss piros vér (lehet csak egy csík is), kávézacchoz hasonló anyag (régi vér) vagy rózsaszínes folyadék. Enyhébb esetben lehet a nyelőcső kis sérülése az erőlködéstől, vagy anyai vér lenyelése (pl. szoptatás során sebes mellbimbóból), de súlyosabb gyomor-bélrendszeri vérzésre is utalhat. Mindig orvosi kivizsgálást igényel.
- Hányás és egyéb tünetek: Ha a hányást láz, letargia, irritáltság, fájdalmas sírás, hasi fájdalom, puffadt has, véres vagy nyálkás széklet, hasmenés, súlyvesztés, vagy a baba rossz általános állapota kíséri.
- A dehidratáció jelei: A hányás következtében a baba gyorsan elveszítheti a folyadékot, ami dehidratációhoz vezethet. Ennek jelei: kevesebb nedves pelenka (naponta kevesebb mint 6-8), száraz száj és nyálkahártya, könny nélküli sírás, beesett kutacs, beesett szemek, aluszékonyság, levertség, rugalmatlan bőr. A dehidratáció az újszülötteknél életveszélyes állapot lehet!
- Folyamatosan romló állapot: Ha a hányás gyakorisága vagy intenzitása növekszik, és a baba állapota folyamatosan romlik.
A hányás lehetséges kóros okai újszülöttkorban
Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan állapotot, amely újszülöttkori hányást okozhat, és orvosi beavatkozást igényelhet:
- Pylorus stenosis (gyomor-kijárati szűkület): Ez az egyik leggyakoribb, műtéti úton orvosolható ok. A gyomor kijáratánál lévő izomzat megvastagodik, elzárva az utat a táplálék előtt. Jellemzően 2-8 hetes korban jelentkezik, és projektil hányás a fő tünete. A baba éhes marad a hányás után, de nem tudja megtartani az ételt, ezért nem gyarapszik, vagy súlyt veszít.
- Bélrendszeri elzáródás (intestinalis obstructio): A bél bármely szakaszán fellépő elzáródás. Ennek okai lehetnek veleszületett rendellenességek (pl. bélcsavarodás, atresia), vagy később kialakuló állapotok (pl. intussusceptio – bélelőreesés). Jellemzően zöldes (epe) hányással, puffadt hassal, széklet hiányával és rossz általános állapottal jár. Sürgős sebészeti beavatkozást igényel.
- Fertőzések:
- Gastroenteritis (gyomor-bélhurut): Vírusos vagy bakteriális fertőzés, ami hányást, hasmenést és lázat okozhat.
- Húgyúti fertőzés (UTI): Bár meglepő, de az újszülötteknél a hányás lehet a húgyúti fertőzés egyetlen tünete is.
- Egyéb fertőzések: Légúti fertőzések, középfülgyulladás, agyhártyagyulladás is okozhat hányást.
- Táplálékallergia vagy intolerancia: Leggyakrabban a tehéntejfehérje-allergia okozhat tüneteket, még anyatejes csecsemőknél is, ha az anya fogyaszt tejtermékeket. Tünetei lehetnek: hányás, hasmenés, véres széklet, ekcéma, hasfájás.
- Metabolikus betegségek: Ritka, veleszületett anyagcsere-betegségek is okozhatnak hányást, gyakran egyéb súlyos tünetekkel (pl. letargia, görcsök).
- Központi idegrendszeri problémák: Nagyon ritkán az agynyomás fokozódása is okozhat hányást.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Bár a legtöbb bukás ártalmatlan, mindig jobb a biztonság kedvéért konzultálni gyermekorvosunkkal, ha bizonytalanok vagyunk, vagy aggódunk. Különösen fontos az azonnali orvosi segítség, ha az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik:
- A hányás sugárban tör elő.
- A hányás zöld vagy sárga (epés) színű.
- A hányás véres.
- A babának láza van a hányás mellett.
- A baba letargikus, aluszékony, nehezen ébreszthető, vagy szokatlanul irritált.
- A baba nem gyarapszik, vagy súlyt veszít.
- A baba a kiszáradás jeleit mutatja (kevés nedves pelenka, száraz száj, beesett kutacs, nincsenek könnyek).
- A baba hasa puffadt vagy fájdalmas tapintású.
- A babának nincs széklete, vagy a széklete szokatlan színű/állagú (pl. véres, nyálkás).
- A hányás hirtelen kezdődött és súlyos.
- A hányás nem áll el, és a baba állapota romlik.
Diagnózis és kezelés
Az orvos a diagnózis felállításakor figyelembe veszi a baba életkorát, a hányás jellegét, gyakoriságát és a kísérő tüneteket. Fizikális vizsgálatot végez, és szükség esetén további vizsgálatokat rendelhet el, például:
- Vérvizsgálat (folyadék- és elektrolit-egyensúly, fertőzés jelei)
- Vizeletvizsgálat (húgyúti fertőzés kizárására)
- Ultrahang vizsgálat (gyomor-kijárati szűkület, bélelzáródás kimutatására)
- Röntgen vizsgálat (bélelzáródás)
- Kontrasztanyagos röntgen vagy nyeléses röntgen (reflux súlyosságának, anatómiai rendellenességeknek a felmérésére)
A kezelés az alapoktól függ. Enyhébb reflux esetén életmódbeli tanácsok, esetleg gyógyszerek segíthetnek. Komolyabb állapotok, mint a pylorus stenosis vagy bélelzáródás, sebészeti beavatkozást igényelnek. Fertőzések esetén antibiotikum vagy vírusellenes szerek jöhetnek szóba, a dehidratációt pedig intravénás folyadékpótlással kezelik.
Összefoglalás
Az újszülöttkori bukás rendkívül gyakori és a legtöbb esetben ártalmatlan jelenség, amely az emésztőrendszer éretlenségéből fakad. A szülői aggodalom azonban természetes, és fontos, hogy tisztában legyünk a különbséggel a normális bukás és a potenciálisan veszélyes hányás között. Figyeljük a baba általános állapotát, a hányás jellegét és a kísérő tüneteket. Ha bármilyen gyanús jelet észlelünk, vagy egyszerűen csak bizonytalanok vagyunk, ne habozzunk felkeresni a gyermekorvost. Az időben történő felismerés és a megfelelő orvosi ellátás kulcsfontosságú a baba egészsége és biztonsága szempontjából.