Szeretnénk mindannyian elkerülni azt a kellemetlen helyzetet, amikor eldugul a lefolyó, és kénytelenek vagyunk vízvezeték-szerelőt hívni. Ez nem csak bosszantó, de költséges is lehet. A legtöbb dugulást könnyen megelőzhetjük, ha odafigyelünk arra, hogy mit öntünk a lefolyóba. Gondolj rá úgy, hogy a lefolyód nem egy mindent elnyelő szemetesláda. Ebben a cikkben bemutatjuk azt a 10 dolgot, amit soha nem szabad a lefolyóba önteni, hogy elkerüld a dugulásokat és a felesleges kiadásokat.
1. Olaj és Zsír
Az olaj és zsír a leggyakoribb okai a lefolyók eldugulásának. Amikor forró állapotban öntöd a lefolyóba, folyékony marad, de ahogy lehűl, megkeményedik és lerakódik a csövek falára. Ez a lerakódás idővel egyre vastagabb lesz, és magához vonzza a többi szennyeződést, például ételmaradékokat és hajat, ami végül duguláshoz vezet. Ehelyett gyűjtsd az olajat és zsírt egy tartályba (pl. egy kiürült befőttes üvegbe vagy tejesdobozba), majd dobd a szemétbe, vagy add le a kijelölt hulladékgyűjtő helyen.
2. Kávézacc
Bár a kávézacc aprónak tűnhet, valójában nagyon lassan bomlik le, és könnyen összetapad a csövekben. Idővel ez a felhalmozódás dugulást okozhat. A kávézaccot inkább komposztáld, vagy szórd a növényeid köré, hiszen remek tápanyagforrás a számukra.
3. Liszt
A liszt vízzel keveredve ragacsos masszává alakul, ami tökéletes „ragasztó” a lefolyóban. Összetapad a többi szennyeződéssel, és elzárja a csöveket. Ahelyett, hogy a lefolyóba öntenéd, dobd a szemétbe a lisztet.
4. Tojáshéj
A tojáshéj apró darabjai nem bomlanak le könnyen, és éles széleikkel megtapadhatnak a csövek falán, vagy beakadhatnak a szűrőkbe. Ezzel hozzájárulnak a dugulások kialakulásához. A tojáshéjat is érdemesebb komposztálni, vagy a virágok földjére szórni.
5. Rizs és Tészta
A rizs és tészta vízben megduzzad, így a lefolyóba kerülve könnyen eldugíthatják a csöveket. Még a kis mennyiségű rizst vagy tésztát is érdemesebb a szemétbe dobni, mint a lefolyóba önteni.
6. Gyógyszerek
A gyógyszerek nem csak a lefolyórendszert, hanem a környezetet is károsíthatják. A gyógyszerek hatóanyagai bekerülhetnek a vízbe, és káros hatással lehetnek a vízi élővilágra, valamint a mi egészségünkre is. A lejárt vagy fel nem használt gyógyszereket vidd vissza a gyógyszertárba, ahol gondoskodnak a szakszerű megsemmisítésükről.
7. Haj
A haj az egyik leggyakoribb okozója a fürdőkád és a mosdó lefolyóinak eldugulásának. A haj szálai összegabalyodnak, és összegyűjtik a többi szennyeződést, ami idővel dugulást okoz. Használj szűrőt a lefolyóban, hogy megfogd a hajat, és rendszeresen tisztítsd a lefolyót.
8. Festék és Vegyszerek
A festékek, oldószerek és egyéb vegyszerek nem csak károsítják a lefolyórendszert, hanem a környezetet is szennyezik. Ezek a vegyi anyagok korrodálhatják a csöveket, és bekerülhetnek a vízbe, ami komoly egészségügyi kockázatot jelent. A festékeket és vegyszereket speciális hulladékgyűjtő helyeken kell leadni.
9. Nedves Törlőkendők (és hasonló „lebomló” termékek)
Bár sok nedves törlőkendő a csomagolásán azt ígéri, hogy lebomló, a valóságban sokkal lassabban bomlanak le, mint a WC-papír, és könnyen összetapadnak a csövekben, dugulást okozva. Ugyanez vonatkozik a vattakorongokra, fültisztító pálcikákra és más hasonló termékekre. Ezeket mindig a szemétbe dobd.
10. Beton, Gipsz és Cement
A beton, gipsz és cement keverékek a lefolyóba öntve szinte azonnal megkeményednek, és szilárd, eltávolíthatatlan dugulást okoznak. Ez a legrosszabb, ami történhet a lefolyóddal, és szinte biztos, hogy csak a vízvezeték-szerelő tudja megoldani a problémát. Soha ne önts ilyesmit a lefolyóba!
Mit tehetsz a dugulás megelőzésére?
- Használj szűrőt a lefolyóban, hogy megfogd a hajat és az ételmaradékokat.
- Rendszeresen tisztítsd a lefolyót forró vízzel és szódabikarbónával, vagy ecettel.
- Kerüld a fent említett 10 dolog lefolyóba öntését.
- Ha dugulás alakul ki, próbáld meg duguláselhárítóval megszüntetni, mielőtt vízvezeték-szerelőt hívnál.
A lefolyók karbantartása nem bonyolult, de odafigyelést igényel. Ha betartod a fenti tanácsokat, elkerülheted a kellemetlen dugulásokat és a felesleges kiadásokat. Gondolj rá úgy, hogy a lefolyód nem kuka, és bánj vele ennek megfelelően!