Napjainkban egyre nagyobb figyelmet fordítunk arra, hogy mit eszünk. A boltok polcain található élelmiszerek címkéit böngészve sokszor találkozunk E-számokkal, melyek láttán sokan azonnal a pánik gombot nyomják meg. Vajon tényleg indokolt ez a félelem? Tényleg mindegyik E-szám káros az egészségünkre? Cikkünkben igyekszünk tisztázni a félreértéseket, és átfogó képet adni az E-számokról.
Mi is az az E-szám valójában?
Az E-számok valójában az Európai Unió által jóváhagyott élelmiszer-adalékanyagok jelölésére szolgáló kódok. Az „E” betű az „Európai” rövidítése, és azt jelzi, hogy az adott anyagot az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) biztonságosnak ítélte meg a meghatározott mennyiségben történő felhasználásra. Fontos kiemelni, hogy az E-számok nem jelentenek automatikusan valami rosszat. Sőt, sokuk természetes eredetű anyag, amit a táplálkozásunk során is elfogyasztunk, csak ipari mennyiségben is előállítják őket.
Miért van szükség élelmiszer-adalékanyagokra?
Az élelmiszer-adalékanyagoknak számos funkciója van. Segítenek megőrizni az élelmiszerek minőségét és biztonságát, meghosszabbítják a szavatossági időt, javítják a textúrát, a színt és az ízt. Nélkülük sok élelmiszer nem lenne olyan, ahogyan megszoktuk, vagy egyszerűen nem lehetne gazdaságosan előállítani és szállítani. Gondoljunk csak bele, hogy a tartósítószerek nélkül mennyi élelmiszer romlana meg a szállítás során, vagy a színezékek nélkül milyen unalmasak lennének a sütemények.
Az E-számok csoportosítása
Az E-számokat funkciójuk szerint csoportosítják. Nézzük a legfontosabb csoportokat:
- E100-E199: Színezékek. Ezek az anyagok felelősek az élelmiszerek színéért. Ide tartoznak a természetes eredetű (pl. kurkumin – E100, klorofill – E140) és a szintetikus színezékek is.
- E200-E299: Tartósítószerek. Ezek az anyagok megakadályozzák a mikroorganizmusok szaporodását, és ezáltal meghosszabbítják az élelmiszerek szavatossági idejét (pl. szorbinsav – E200, benzoesav – E210).
- E300-E399: Antioxidánsok és savanyúságot szabályozó anyagok. Az antioxidánsok megakadályozzák az élelmiszerek oxidációját, míg a savanyúságot szabályozó anyagok a pH-értéket befolyásolják (pl. aszkorbinsav – E300, citromsav – E330).
- E400-E499: Sűrítőanyagok, stabilizátorok, emulgeálószerek. Ezek az anyagok javítják az élelmiszerek textúráját, állagát, és segítenek összekeverni az egymással nem elegyedő anyagokat (pl. pektin – E440, lecitin – E322).
- E500-E599: Savanyúságot szabályozó anyagok, csomósodást gátló anyagok. Ezek az anyagok a pH-értéket befolyásolják, illetve megakadályozzák a por alakú élelmiszerek összecsomósodását (pl. nátrium-karbonát – E500, szilícium-dioxid – E551).
- E600-E699: Ízfokozók. Ezek az anyagok kiemelik az élelmiszerek ízét (pl. nátrium-glutamát – E621).
- E900-E999: Egyéb adalékanyagok. Ide tartoznak például a viaszok (E901), édesítőszerek (E950), csomagológázok (E941).
- E1000-E1599: Egyéb adalékanyagok. Ide sorolják például a térfogatnövelő anyagokat (E1200), módosított keményítőket (E1404).
Melyek a vitatott E-számok?
Vannak olyan E-számok, melyekkel kapcsolatban gyakran felmerülnek aggályok. Nézzünk néhány példát:
- Nátrium-glutamát (E621): Az ízfokozó hatású nátrium-glutamátot sokan felelősnek tartják a „kínai étterem szindrómáért”, melynek tünetei közé tartozik a fejfájás, a bőrpír és az izzadás. Tudományos bizonyítékok azonban nem támasztják alá egyértelműen ezt az összefüggést.
- Aszpartám (E951): Az aszpartám egy alacsony kalóriatartalmú édesítőszer, melyet cukorbetegek és fogyókúrázók gyakran használnak. Egyes kutatások összefüggést mutattak ki az aszpartám és bizonyos egészségügyi problémák között, de az EFSA szerint a megengedett napi beviteli mennyiségen belül biztonságos.
- Tartrazin (E102): A tartrazin egy sárga színezék, mely allergiás reakciókat válthat ki egyes embereknél.
- Benzoesav és származékai (E210-E219): Ezek a tartósítószerek szintén allergiás reakciókat okozhatnak egyes embereknél.
Fontos megjegyezni, hogy az egyes emberek érzékenysége az adalékanyagokra eltérő lehet. Ha valaki úgy érzi, hogy egy bizonyos E-szám fogyasztása után kellemetlen tüneteket tapasztal, érdemes elkerülnie az adott adalékanyagot tartalmazó élelmiszereket.
Hogyan tájékozódjunk helyesen?
Ahelyett, hogy pánikba esnénk a címkén szereplő E-számok láttán, fontos a tudatos tájékozódás. Íme néhány tipp:
- Olvassuk el a címkéket! Figyeljük meg, hogy milyen adalékanyagokat tartalmaz az adott élelmiszer, és milyen mennyiségben.
- Keressünk megbízható forrásokat! Az EFSA honlapján és más tudományos oldalakon részletes információkat találhatunk az egyes E-számokról.
- Légyünk kritikusak! Ne higgyünk el mindent, amit az interneten olvasunk. Ellenőrizzük a forrásokat, és támaszkodjunk tudományos bizonyítékokra.
- Fogyasszunk változatosan! Minél változatosabban étkezünk, annál kisebb az esélye, hogy túlzott mennyiségben fogyasztunk egy adott adalékanyagot.
- Érdemes a feldolgozatlan élelmiszereket előnyben részesíteni. A friss zöldségek, gyümölcsök, húsok és gabonák általában kevesebb adalékanyagot tartalmaznak, mint a feldolgozott élelmiszerek.
Összefoglalás
Az E-számok nem feltétlenül jelentenek valami rosszat. Sokuk természetes eredetű, és az élelmiszeriparban fontos szerepet töltenek be. Ahelyett, hogy pánikba esnénk, fontos a tudatos tájékozódás, a címkék figyelmes elolvasása és a megbízható forrásokból való információszerzés. Ha valaki úgy érzi, hogy egy bizonyos E-szám fogyasztása után kellemetlen tüneteket tapasztal, érdemes elkerülnie az adott adalékanyagot tartalmazó élelmiszereket. Végső soron a tudatos vásárlás és a változatos étrend a legjobb védekezés a túlzott adalékanyag-bevitel ellen.