Ki ne emlékezne a nagymama konyhájának illatára, a frissen sült fánkok édes illatára, ami betöltötte az egész házat? A ropogós külső, a puha belső, a lekvárral vagy porcukorral édesített egyszerűség – ez a nagymama fánkja, a békebeli íz, amit most mi is megidézhetünk.
Miért különleges a nagymama fánkja?
A válasz egyszerű: a szeretet és a gondoskodás. Persze, az alapanyagok minősége is fontos, de a nagymamák tudtak valamit, amit a modern receptek gyakran elfelejtenek: a türelmet. Nem siették el a tésztát, hagyták kelni, ameddig kellett, és olajban is lassan, aranybarnára sütötték a fánkokat. Ez a gondosság az, ami megkülönbözteti a nagymama fánkját a bolti változatoktól.
A tökéletes nagymama fánk receptje
Most pedig lássuk a receptet! Fontos, hogy ne ijedjünk meg a hozzávalók láttán, a nagymama fánkja nem egy bonyolult dolog, csak odafigyelést igényel.
Hozzávalók:
- 50 dkg finomliszt
- 2,5 dkg élesztő
- 2,5 dl tej
- 5 dkg cukor
- 2 db tojássárgája
- 5 dkg vaj (olvasztva)
- Csipet só
- 1 evőkanál rum (opcionális, de ajánlott)
- Olaj a sütéshez
- Porcukor és lekvár a tálaláshoz
Elkészítés: lépésről lépésre
- Az élesztő felfuttatása: A tejet meglangyosítjuk, elkeverünk benne egy teáskanál cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Hagyjuk állni meleg helyen 5-10 percig, amíg felfut. Ez a lépés elengedhetetlen, mert itt győződünk meg arról, hogy az élesztőnk életképes.
- A tészta elkészítése: Egy nagy tálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a cukrot és a sót. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a felfuttatott élesztőt, a tojássárgáját, az olvasztott vajat és a rumot (ha használunk).
- A dagasztás: Elkezdjük összegyúrni a tésztát. Először csak annyira, hogy az alapanyagok összeálljanak, majd addig dagasztjuk, amíg a tészta elválik az edény falától és szép sima, rugalmas lesz. Ez kézzel körülbelül 10-15 percet vesz igénybe, de géppel is elvégezhetjük a műveletet. Fontos, hogy ne adjunk hozzá több lisztet, mint amennyi feltétlenül szükséges, mert a túl sok liszt szárazzá teheti a fánkokat.
- A kelesztés: A tésztát letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és meleg helyen duplájára kelesztjük. Ez körülbelül 1-1,5 órát vesz igénybe, de függ a hőmérséklettől is. A lényeg, hogy a tészta szépen megkeljen.
- A formázás: A megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk, és kb. 1-1,5 cm vastagságúra nyújtjuk. Egy 7-8 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk a fánkokat. A kiszaggatott fánkokat letakarjuk, és hagyjuk még 20-30 percig kelni.
- A sütés: Egy lábasban vagy serpenyőben bő olajat hevítünk. Fontos, hogy az olaj ne legyen túl forró, mert akkor a fánkok kívül gyorsan megégnek, belül pedig nyersek maradnak. Az ideális hőmérséklet 170-180°C. A megkelt fánkokat óvatosan az olajba tesszük, és mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. Ez oldalanként kb. 2-3 percet vesz igénybe. A kész fánkokat papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajat lecsepegtessük.
- A tálalás: A fánkokat még melegen megszórjuk porcukorral, vagy lekvárral kínáljuk. A nagymama kedvence a baracklekvár volt, de bármilyen lekvárral finomak.
Tippek és trükkök a tökéletes fánkért
- A liszt minősége: A finomliszt a legjobb választás a fánkhoz, mert ez tartalmazza a legtöbb glutént, ami a tészta rugalmasságát biztosítja.
- A tészta hőmérséklete: Fontos, hogy a tészta ne legyen se túl hideg, se túl meleg. Az ideális hőmérséklet szobahőmérséklet.
- Az olaj hőmérséklete: A túl alacsony hőmérsékleten sült fánkok túl sok olajat szívnak magukba, míg a túl magas hőmérsékleten sült fánkok kívül gyorsan megégnek, belül pedig nyersek maradnak. Az ideális hőmérséklet 170-180°C.
- A sütés időtartama: A sütés időtartama függ az olaj hőmérsékletétől és a fánkok méretétől. Általában 2-3 perc oldalanként elegendő.
- A töltés: Ha töltött fánkot szeretnénk, akkor a kisült fánkokat hagyjuk kihűlni, majd egy habzsák segítségével megtöltjük lekvárral vagy vaníliakrémmel.
- Pihentetés sütés előtt: Nagyon fontos, hogy a kiszaggatott fánkokat sütés előtt pihentessük. Ezáltal a tészta fellazul, és a fánk könnyebb, légiesebb lesz.
És végül…
A nagymama fánkja nem csak egy recept, hanem egy emlék, egy érzés. A tésztagyúrás közben gondoljunk a nagymamánkra, a szeretetére, és a gondoskodására. És ne felejtsük el: a fánk a legjobb frissen, még melegen! Jó étvágyat!