Az emberi lélek bonyolult és paradoxonokkal teli. Az egyik legfurcsább paradoxon az, ahogy viszonyulunk az elkerülhetetlenhez. Tudjuk, hogy bizonyos dolgok be fognak következni, mégis rettegünk tőlük. Gondoljunk csak az öregedésre, a betegségre, a halálra, vagy akár egy munkahelyi elbocsátásra – mind olyan események, amelyek statisztikailag szinte garantáltak az életünk során, mégis szorongást váltanak ki bennünk.
Miért Félünk Attól, Amit Nem Kerülhetünk El?
Számos pszichológiai és filozófiai magyarázat létezik arra, hogy miért félünk az elkerülhetetlentől:
Kontrollvesztés
Az egyik legfontosabb ok a kontrollvesztés érzése. Az ember természeténél fogva törekszik arra, hogy irányítsa az életét, a környezetét. Az elkerülhetetlen események viszont éppen ezt a kontrollt veszik el tőlünk. Nem tudjuk megakadályozni őket, ami frusztráló és ijesztő. Ez különösen igaz azokra az eseményekre, amelyek súlyosan befolyásolják az életünket, például a betegségre. A diagnózis utáni tehetetlenség érzése sokak számára elviselhetetlen.
Ismeretlentől Való Félelem
A félelem gyakran az ismeretlennel kapcsolatos. Az elkerülhetetlen jövő – legyen szó akár a halálról, akár a nyugdíjba vonulásról – tele van kérdőjelekkel. Nem tudjuk pontosan, mi fog történni, hogyan fogjuk megélni, és milyen következményekkel jár majd. Ez az ismeretlenség táptalaja a szorongásnak és a képzelet szülte katasztrófáknak.
Elvesztés Félő
Az elkerülhetetlen események gyakran valamilyen veszteséget jelentenek. Az öregedés például az erőnlét, a szépség, a fiatalság elvesztésével járhat. A halál pedig a szeretteinktől, az élményektől, magától az élettől való búcsút jelenti. A veszteségtől való félelem mélyen gyökerezik az emberi természetben, hiszen az identitásunk, a biztonságérzetünk, a boldogságunk forrásai is elveszhetnek.
Identitás Veszélyeztetése
Az elkerülhetetlen események nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is megváltoztathatnak bennünket. Egy súlyos betegség például nemcsak fizikailag gyengítheti le az embert, hanem a személyiségét, a világnézetét is átformálhatja. Ez az identitás elvesztésétől való félelem is hozzájárul a szorongáshoz.
Társadalmi Nyomás
A társadalom is befolyásolja, hogyan viszonyulunk az elkerülhetetlenhez. Gyakran tabuként kezeljük a halált, az öregedést, a betegséget, ami megnehezíti a velük való szembenézést. A társadalmi nyomás arra ösztönöz bennünket, hogy fiatalok, egészségesek, sikeresek legyünk, ami irreális elvárásokat támaszt velünk szemben, és növeli a szorongást, amikor nem tudunk megfelelni ezeknek az elvárásoknak.
Hogyan Kezeljük Az Elkerülhetetlen Félelmét?
Bár az elkerülhetetlen dolgokat nem tudjuk megváltoztatni, azt igen, hogy hogyan viszonyulunk hozzájuk. Íme néhány tipp, ami segíthet:
Tudatosítás
Az első lépés a tudatosítás. Ismerjük fel, hogy mi az, amitől félünk, és miért félünk tőle. Írjuk le a félelmeinket, beszéljünk róluk a szeretteinkkel, egy terapeutával. Minél jobban megértjük a félelmeinket, annál könnyebb lesz velük megbirkózni.
Elfogadás
Az elfogadás kulcsfontosságú. Nem azt jelenti, hogy szeretnünk kell azt, ami történik, hanem azt, hogy beletörődünk abba, hogy nem tudjuk megváltoztatni. Az elfogadás felszabadító lehet, hiszen elveszi a felesleges energiát, amit a harcra fordítanánk, és lehetővé teszi, hogy a jelenre koncentráljunk.
Értelmet Adni
Sokszor az elkerülhetetlen eseményeknek valamilyen értelmet adhatunk. Egy betegség például lehetőséget teremthet arra, hogy átértékeljük az életünket, hogy fontosabb dolgokra koncentráljunk, hogy közelebb kerüljünk a szeretteinkhez. A halál pedig emlékeztethet arra, hogy éljük meg a jelen pillanatot, hogy értékeljük az életet.
Felkészülés
Bár nem tudjuk elkerülni az elkerülhetetlent, felkészülhetünk rá. Például, ha félünk a nyugdíjba vonulástól, akkor elkezdhetünk spórolni, hobbit keresni, tervezgetni a jövőt. A felkészülés növelheti a kontrollérzetünket, és csökkentheti a szorongást.
A Jelenre Koncentrálni
Ahelyett, hogy a jövőtől rettegnénk, koncentráljunk a jelenre. Éljük meg a pillanatot, élvezzük a kis dolgokat, törődjünk a szeretteinkkel. A jelenre való összpontosítás segít abban, hogy elengedjük a jövő miatti aggodalmakat, és értékesebbé tegyük az életünket.
Professzionális Segítség
Ha a félelmünk elviselhetetlenné válik, ne habozzunk professzionális segítséget kérni. Egy terapeuta segíthet nekünk abban, hogy feldolgozzuk a félelmeinket, hogy megtanuljunk megbirkózni a szorongással, és hogy egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életet éljünk.
Az elkerülhetetlen félelme nem könnyű, de nem is legyőzhetetlen. A tudatosítás, az elfogadás, az értelemadás, a felkészülés, a jelenre való összpontosítás és a professzionális segítség mind olyan eszközök, amelyek segíthetnek abban, hogy megbirkózzunk a szorongással, és hogy teljesebb életet éljünk, még akkor is, ha tudjuk, hogy bizonyos dolgok be fognak következni.