Sokan érezzük úgy időnként, hogy nehezen boldogulunk az életben, vagy hogy mások vagyunk, mint a legtöbb ember. Van, hogy ezek az érzések átmenetiek, de mi van akkor, ha tartósan fennállnak, és jelentősen befolyásolják a mindennapi életünket, a kapcsolatainkat, a munkánkat? Felmerülhet a kérdés, hogy vajon személyiségzavarral állunk-e szemben. Fontos tisztázni: egyetlen cikk sem helyettesítheti a szakemberrel való konzultációt, de ez a „gyorsteszt” segíthet abban, hogy felismerjük, ha valami komolyabb problémával küzdünk, és szükségünk lehet professzionális segítségre.
Mi is az a személyiségzavar valójában?
A személyiségzavarok olyan tartós, rugalmatlan viselkedési minták, amelyek jelentősen eltérnek a kultúránk által elvárt normáktól, és problémákat okoznak a szociális, munkahelyi vagy más fontos területeken. Ezek a minták általában a serdülőkorban vagy a fiatal felnőttkorban alakulnak ki, és stabilnak bizonyulnak az idő múlásával. Fontos hangsúlyozni, hogy a személyiségzavar nem „rossz szokás”, hanem egy komoly mentális egészségügyi állapot, ami kezelést igényelhet.
A diagnózist mindig szakember (pszichiáter, klinikai szakpszichológus) állítja fel, és a diagnózis felállításához számos kritériumot kell figyelembe venni. Az alábbiakban bemutatott jelek tehát nem helyettesítik a szakvéleményt, csupán iránymutatásként szolgálnak.
3 Jel, Ami Személyiségzavarra Utalhat
A személyiségzavarok sokfélék lehetnek, és a tünetek is széles skálán mozoghatnak. Az alábbiakban három olyan általános jelet emelünk ki, amelyek felhívhatják a figyelmet arra, hogy érdemes szakemberhez fordulni.
1. Tartósan Instabil Kapcsolatok
Gondolj a kapcsolataidra. Van egy állandó, visszatérő mintázat, ahol a barátságok, párkapcsolatok hirtelen, drámai módon végződnek? Gyakran éled meg azokat szélsőségesen, hol idealizálva a másikat, hol pedig hirtelen elutasítva őt? Ez a kapcsolati instabilitás, különösen, ha hosszú ideje fennáll, egy komoly jel lehet. A személyiségzavarral küzdő emberek gyakran nehezen tartanak fenn egészséges, kiegyensúlyozott kapcsolatokat. Félelmük lehet az elhagyatástól, ezért erősen kapaszkodnak a másikba, vagy éppen elutasítják őt, mielőtt ők lennének elutasítva. Ez a viselkedés mind a romantikus, mind a baráti kapcsolatokra jellemző lehet.
Példa: Valaki, aki Borderline személyiségzavarral küzd, hirtelen idealizálhat egy új barátot, szinte a legjobb barátjává avatva őt néhány nap alatt. Ugyanakkor egy apró nézeteltérés miatt hirtelen gyűlölni kezdi, elutasítja, és úgy érzi, hogy a barátja szándékosan ártani akar neki.
2. Erős, Gyakran Változó Érzelmi Hullámzás
Az érzelmeink hullámzása természetes, de a személyiségzavarban szenvedőknél ez a hullámzás sokkal erőteljesebb és gyakoribb lehet. Gondolj arra, hogy mennyire intenzíven éled meg az érzelmeidet. Gyakran érzed magad mélypontokon, akár ok nélkül is? Gyakran váltakozik a hangulatod szélsőségesen, például a boldogságból a szomorúságba, vagy az izgatottságból a dühbe rövid időn belül? Az ilyen jellegű érzelmi instabilitás szintén figyelmeztető jel lehet. Fontos, hogy ezt ne keverjük össze a normális hangulatingadozással, ami mindenkivel előfordul.
Példa: Egy napon valaki euforikus és energikus, tele van tervekkel és álmokkal. Másnap viszont mély depresszióba zuhan, úgy érzi, semmi értelme az életnek, és képtelen bármit is csinálni.
3. Problémák az Identitással és az Énképpel
Az identitásunk az, hogy kik is vagyunk valójában, mik az értékeink, a céljaink, a hobbijaink. A személyiségzavarral küzdő emberek gyakran bizonytalanok az identitásukat illetően. Folyamatosan változtatják a véleményüket, a hobbijaikat, a megjelenésüket, a kapcsolataikat, anélkül, hogy igazán megtalálnák önmagukat. Nehezen tudják megfogalmazni, hogy kik ők valójában, és mit szeretnének az élettől. Gyakran érzik úgy, hogy „üres” vagy „elveszett” az életük. Ez a bizonytalanság az énképpel kapcsolatban komoly szenvedést okozhat, és befolyásolhatja a döntéseiket, a kapcsolataikat, a munkájukat.
Példa: Valaki hónapról hónapra más hobbival foglalkozik, más stílusban öltözködik, más értékeket vall. Egyszer vegán, máskor húsevő, egyszer a karrierjére koncentrál, máskor pedig a spirituális fejlődésre. Soha nem találja meg az egyensúlyt, és nem tudja, ki is ő valójában.
Mit tegyünk, ha magunkra ismertünk?
Ha a fent említett jelek közül többet is tapasztalunk magunkon, és úgy érezzük, hogy ez tartósan befolyásolja az életünket, fontos, hogy szakemberhez forduljunk. A személyiségzavar nem egy szégyellnivaló dolog, és a megfelelő terápiával és támogatással sokat lehet javítani az életminőségen. A diagnózis felállítása után a szakember javaslatot tehet a legmegfelelőbb kezelési módra, ami lehet pszichoterápia, gyógyszeres kezelés, vagy a kettő kombinációja. A terápia során lehetőség van a személyiségzavar hátterében álló okok feltárására, a maladaptív viselkedési minták megváltoztatására, és az egészségesebb megküzdési stratégiák elsajátítására.
Ne feledjük, a mentális egészség legalább olyan fontos, mint a fizikai. Ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk, ne habozzunk segítséget kérni! A személyiségzavar kezelhető, és a kezelés jelentősen javíthatja az életminőséget.
Fontos továbbá, hogy a diagnózis felállítása és a kezelés elkezdése előtt tájékozódjunk a különböző terápiás módszerekről, és válasszuk ki azt, ami a leginkább megfelel az igényeinknek. Léteznek különböző típusú terápiák, például kognitív viselkedésterápia (CBT), dialektikus viselkedésterápia (DBT), pszichodinamikus terápia, és séma terápia. Mindegyik terápiás módszer más megközelítést alkalmaz, és más-más célokat tűz ki.
Végül, de nem utolsó sorban, ne feledkezzünk meg a támogató környezet fontosságáról. Beszéljünk a problémáinkról a barátainkkal, a családunkkal, vagy egy támogató csoporttal. A tudat, hogy nem vagyunk egyedül, és hogy vannak emberek, akik törődnek velünk, sokat segíthet a gyógyulásban.