Közelednek az ünnepek, és mi lehetne szebb, mint egy finom, puha, illatozó diós-kakaós kalács a családi asztalon? A kalács nem csupán egy édesség, hanem a szeretet, a törődés és a közös pillanatok szimbóluma. Ebben a cikkben megosztom veletek a családom kedvenc, bevált receptjét, amivel garantáltan sikert arathattok. Ne ijedjetek meg, ha eddig nem mertetek belevágni a kalácssütésbe, ez a recept lépésről lépésre vezet végig a folyamaton, hogy a végeredmény egy tökéletes, ínycsiklandó kalács legyen!
Miért pont a diós-kakaós kalács?
A diós-kakaós kalács egy igazi klasszikus, ami sosem megy ki a divatból. A dió és a kakaó tökéletes harmóniája, a puha tészta és a könnyed, édes ízvilág mindenkit levesz a lábáról. Ráadásul elkészítése nem is olyan bonyolult, mint gondolnánk. Ez a kalács ideális választás karácsonyra, húsvétra, vagy bármilyen más ünnepi alkalomra, de akár hétvégi reggelikhez is tökéletes.
A tökéletes diós-kakaós kalács receptje – lépésről lépésre
Lássuk akkor a receptet! Fontos, hogy a hozzávalók szobahőmérsékletűek legyenek, ez segít a tésztának szépen megkelni.
Hozzávalók a tésztához:
- 500 g finomliszt (BL55)
- 25 g friss élesztő
- 100 g kristálycukor
- 2,5 dl tej
- 100 g olvasztott vaj
- 2 db tojás + 1 a kenéshez
- 1 csipet só
- 1 citrom reszelt héja (elhagyható, de nagyon finom!)
Hozzávalók a diós töltelékhez:
- 200 g darált dió
- 100 g kristálycukor
- 1 dl tej
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 evőkanál rumaroma (elhagyható)
Hozzávalók a kakaós töltelékhez:
- 50 g kakaópor
- 50 g kristálycukor
- 50 g olvasztott vaj
- 0,5 dl tej
Elkészítés:
1. Az élesztő felfuttatása:
Morzsoljuk szét az élesztőt egy kis tálban. Adjunk hozzá 1 evőkanál cukrot, 1 dl langyos tejet és 2 evőkanál lisztet. Keverjük össze, takarjuk le, és hagyjuk kb. 10-15 percig állni, amíg felfut.
2. A tészta összeállítása:
Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, a maradék cukrot, a sót és a citromhéjat (ha használunk). Adjuk hozzá a felfuttatott élesztőt, a tojásokat, az olvasztott vajat és a maradék langyos tejet. Kezdjük el dagasztani a tésztát. Használhatunk kézi robotgépet dagasztókarokkal, vagy akár kézzel is dolgozhatunk. A lényeg, hogy egy sima, rugalmas tésztát kapjunk. Ha a tészta túl ragadós, adjunk hozzá még egy kevés lisztet, de ne sokat, mert akkor száraz lesz a kalács. Dagasztás után takarjuk le a tálat egy konyharuhával, és tegyük meleg helyre, hogy kb. 1 óra alatt a duplájára keljen.
3. A töltelékek elkészítése:
Amíg a tészta kel, készítsük el a töltelékeket. A diós töltelékhez forraljuk fel a tejet a cukorral és a vaníliás cukorral. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a darált diót és a rumaromát (ha használunk). Keverjük össze, és hagyjuk hűlni. A kakaós töltelékhez keverjük össze a kakaóport a cukorral, az olvasztott vajjal és a tejjel. Keverjük simára.
4. A kalács formázása:
Ha a tészta megkelt, borítsuk lisztezett felületre, és osszuk ketté. Nyújtsuk ki mindkét tésztadarabot kb. 30×40 cm-es téglalappá. Az egyik tésztalapra kenjük rá a diós tölteléket, a másikra a kakaósat. Óvatosan tekerjük fel a tésztákat, mint a bejglit. Ezután vágjuk ketté a tekercseket hosszában, és fonjuk össze a négy szálat. A kész kalácsot tegyük egy sütőpapírral bélelt tepsibe.
5. Sütés:
A kalácsot takarjuk le, és hagyjuk még kb. 30 percig kelni. Kenjük meg a tetejét felvert tojással. Előmelegített sütőben, 180°C-on süssük kb. 30-40 percig, vagy amíg aranybarnára nem sül a teteje. Ha a teteje nagyon gyorsan barnul, takarjuk le alufóliával.
6. Hűtés és tálalás:
A megsült kalácsot hagyjuk a tepsiben hűlni egy kicsit, majd tegyük rácsra, és hagyjuk teljesen kihűlni. Szeletelve tálaljuk.
Tippek és trükkök a tökéletes kalácshoz
- A liszt minősége: A jó minőségű, finomliszt (BL55) elengedhetetlen a puha, légies tésztához.
- A tej hőmérséklete: A tej legyen langyos, se nem túl hideg, se nem túl meleg, mert a túl hideg tej lassítja, a túl meleg pedig elpusztítja az élesztőt.
- A dagasztás fontossága: A tésztát alaposan ki kell dagasztani, hogy a gluténszálak megfelelően kialakuljanak. Ez biztosítja a tészta rugalmasságát és tartását.
- A kelés helye: A tésztát meleg, huzatmentes helyen kell keleszteni. Ideális hely a sütő, amit előzőleg alacsony hőfokon bemelegítettünk, majd kikapcsoltuk.
- A sütés hőmérséklete: A sütés hőmérséklete fontos a kalács egyenletes átsüléséhez. Ha a teteje nagyon gyorsan barnul, takarjuk le alufóliával.
- A töltelék ízesítése: A tölteléket ízlés szerint variálhatjuk. Adhatunk hozzá mazsolát, kandírozott narancshéjat, vagy akár egy kis őrölt fahéjat.
A kalács tárolása
A diós-kakaós kalácsot légmentesen záródó dobozban, szobahőmérsékleten tárolhatjuk. Így akár 2-3 napig is friss marad. Ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni, akkor fagyasszuk le. Fagyasztás előtt szeleteljük fel a kalácsot, és tegyük adagokban fagyasztózsákokba. Felengedés után tegyük be pár percre a sütőbe, hogy újra friss és illatos legyen.
Összegzés
A diós-kakaós kalács sütése egy csodálatos élmény, ami összeköti a családot és meghozza az ünnepi hangulatot. Ez a bevált recept garantálja a sikert, így bátran vágjatok bele! Kívánok mindenkinek sok örömet a sütéshez és jó étvágyat a finom kalácshoz!
Ne felejtsétek el megosztani a képeket a saját kalácsaitokról a közösségi médiában! Használjátok a #dioskakaoskalacs #ünnepikalács #bevalt recept hashtageket!