Sokan küzdenek magnéziumhiánnyal, ami számos egészségügyi problémához vezethet. A fáradtság, izomgörcsök, alvászavarok, sőt, még a szorongás is jelezheti a magnéziumhiányt. Szerencsére nem kell rögtön a drága táplálékkiegészítőkhöz nyúlni, hiszen otthon, fillérekből is készíthetsz természetes magnéziumforrást!
Miért fontos a magnézium?
A magnézium egy esszenciális ásványi anyag, ami több mint 300 enzimreakcióban vesz részt a szervezetben. Szerepet játszik az energiatermelésben, az idegrendszer megfelelő működésében, az izmok ellazulásában, a vérnyomás szabályozásában és a csontok egészségének megőrzésében. Tehát, ha a magnéziumszinted alacsony, az az egész szervezetedre kihatással lehet.
A modern étrend gyakran nem tartalmaz elegendő magnéziumot, hiszen a feldolgozott élelmiszerekben kevés a tápanyag, a talaj kimerült, és a stressz is hozzájárul a magnéziumszint csökkenéséhez. Ezért érdemes odafigyelni a megfelelő bevitelre.
Honnan szerezzünk magnéziumot?
A magnéziumban gazdag ételek közé tartoznak a zöld leveles zöldségek (spenót, kelkáposzta), a diófélék (mandula, kesudió), a magvak (tökmag, napraforgómag), a hüvelyesek (bab, lencse) és a teljes kiőrlésű gabonák. Azonban néha még ezzel sem tudjuk fedezni a napi szükségletünket. Ekkor jön képbe a házi készítésű magnéziumforrás!
Hogyan készítsünk magnézium-klorid oldatot?
A legnépszerűbb és legolcsóbb módszer a magnézium-klorid oldat készítése. Ehhez csak magnézium-klorid hexahidrátra (vagy magnézium-klorid pehelyre) és desztillált vízre van szükség.
Hozzávalók:
- 100 gramm magnézium-klorid hexahidrát (vagy magnézium-klorid pehely)
- 1 liter desztillált víz
Elkészítés:
- Forrald fel a desztillált vizet. Ezt azért fontos, mert a csapvízben található ásványi anyagok befolyásolhatják a magnézium-klorid oldat minőségét és eltarthatóságát.
- Hagyd a vizet kicsit hűlni, hogy ne legyen forró, csak meleg. A túl forró víz lebontja a magnézium-kloridot.
- Öntsd a meleg vizet egy üveg vagy kerámia edénybe. Ne használj fémet, mert reakcióba léphet a magnézium-kloriddal.
- Lassan, folyamatosan kevergetve add hozzá a magnézium-kloridot a vízhez, amíg teljesen fel nem oldódik. Fontos, hogy ne öntsd egyszerre bele az egészet, mert nehezebben oldódik fel.
- Hagyd az oldatot teljesen kihűlni, mielőtt lezárnád.
- Tárold az oldatot sötét, hűvös helyen. Hűtőszekrényben is tarthatod, de nem feltétlenül szükséges.
Adagolás:
A magnézium-klorid oldatot belsőleg és külsőleg is használhatod. Belsőleg napi 30-60 ml-t javasolt fogyasztani, de érdemes kisebb adaggal kezdeni (pl. 15 ml), és fokozatosan emelni az adagot, figyelni a szervezeted reakcióit. Keverd a napi adagot egy pohár vízbe vagy gyümölcslébe, és étkezés után fogyaszd. Ha hasmenést tapasztalsz, csökkentsd az adagot.
Külsőleg használhatod lábfürdőhöz, borogatáshoz vagy spray formájában a bőrödre fújva. A lábfürdőhöz adj 1-2 dl oldatot egy kád meleg vízhez, és áztasd benne a lábad 20-30 percig. A bőrre fújva segíthet az izomfájdalmak enyhítésében és a bőr hidratálásában.
Magnézium olaj készítése
A „magnézium olaj” valójában nem olaj, hanem egy koncentrált magnézium-klorid oldat, ami olajos állagú érzetet kelt a bőrön. Könnyen felszívódik a bőrön keresztül, így hatékonyan pótolhatod a magnéziumot.
Hozzávalók:
- 1 rész magnézium-klorid hexahidrát (vagy magnézium-klorid pehely)
- 1 rész desztillált víz
Elkészítés:
- Forrald fel a desztillált vizet, majd hagyd hűlni.
- Keverd össze a vizet és a magnézium-kloridot egy üveg vagy kerámia edényben.
- Kevergesd, amíg a magnézium-klorid teljesen fel nem oldódik.
- Öntsd az oldatot egy szórófejes flakonba.
Használat:
Fújd a „magnézium olajat” a bőrödre (pl. lábra, hasra, karokra), és masszírozd be. Hagyd rajta 20-30 percig, majd öblítsd le, ha kellemetlen érzést okoz. Kezdetben enyhe bizsergést vagy viszketést tapasztalhatsz, ami teljesen normális. Ha nagyon kellemetlen, hígítsd az oldatot vízzel.
Egyéb tippek a magnéziumszint növelésére
- Fogyassz magnéziumban gazdag ételeket: Minél több zöld leveles zöldséget, diófélét, magvat és hüvelyeset építs be az étrendedbe.
- Kerüld a feldolgozott élelmiszereket: Ezekben alig van tápanyag, viszont sok olyan anyag van, ami gátolja a magnézium felszívódását.
- Csökkentsd a stresszt: A stressz hatására a szervezet több magnéziumot használ fel, ezért fontos a relaxáció és a stresszkezelés. Próbálj ki jógát, meditációt vagy légzőgyakorlatokat.
- Korlátozd a koffein- és alkoholfogyasztást: Ezek a szerek vízhajtó hatásúak, és fokozzák a magnézium kiválasztását a szervezetből.
- Figyelj a D-vitamin szintre: A D-vitamin segíti a magnézium felszívódását, ezért fontos, hogy elegendő D-vitaminhoz juss.
Fontos figyelmeztetés!
Bár a házi készítésű magnéziumforrások biztonságosak lehetnek, fontos, hogy konzultálj az orvosoddal, mielőtt elkezded szedni őket, különösen akkor, ha veseproblémáid vannak, vagy valamilyen gyógyszert szedsz. A túlzott magnéziumbevitel hasmenést, hányingert és egyéb kellemetlen tüneteket okozhat. Mindig tartsd be az ajánlott adagolást!
Reméljük, ez a cikk segített abban, hogy megértsd, mennyire fontos a magnézium a szervezeted számára, és hogyan tudsz olcsón és természetesen gondoskodni a megfelelő bevitelről. Próbáld ki a recepteket, és tapasztald meg a jótékony hatásait!