A népi gyógyászat tele van furcsa és csodálatos praktikákkal, melyek némelyike generációról generációra szállva vált szinte dogmává. Közülük is kiemelkedik a szeszes vatta köldökbe helyezése, melyet sokan köhögés és menstruációs fájdalmak enyhítésére használnak. De vajon van-e ennek a módszernek tudományos alapja, vagy csupán egy babona?
Mi is ez a módszer pontosan?
A módszer lényege rendkívül egyszerű: egy kis darab vattát itatnak át valamilyen magas alkoholtartalmú folyadékkal (pl. gyógyszertári alkohollal, pálinkával, vagy akár vodkával), majd ezt a vattát a köldökbe helyezik. A vattát általában letakarják egy kis ragtapasszal, hogy a helyén maradjon. A kúrát általában éjszakára javasolják, hogy az alkoholnak legyen ideje felszívódni, és kifejteni a hatását.
Milyen panaszokra javasolják?
Elsősorban makacs köhögésre, különösen a száraz, irritáló köhögésre szokták javasolni. Sokan esküsznek rá, hogy a szeszes vatta segít a légutak ellazításában, a váladék oldásában és a köhögési inger csillapításában. Emellett elterjedt a használata menstruációs fájdalmak, görcsök enyhítésére is. A hívei szerint az alkohol melegítő, görcsoldó hatású, így a köldökön keresztül felszívódva képes enyhíteni a hasi fájdalmakat.
Mi a tudományos magyarázat? Van egyáltalán?
Őszintén szólva, a szeszes vatta köldökbe helyezésének nincs tudományosan bizonyított hatása. A köldök ugyan egykor a köldökzsinór helye volt, de felnőttkorra teljesen bezárul, és nem alkalmas arra, hogy jelentős mennyiségű anyagot szívjon fel a szervezetbe. Azonban ne felejtsük el a placebo hatást! Ha valaki hisz a módszer hatékonyságában, akkor az már önmagában is segíthet a tünetek enyhítésében.
Az alkohol bőrön keresztül történő felszívódása elméletileg lehetséges, de a köldök nem rendelkezik olyan tulajdonságokkal, melyek ezt a folyamatot jelentősen elősegítenék. Ráadásul a felhelyezett alkohol mennyisége rendkívül csekély, így valószínűleg nem tud számottevő koncentrációt elérni a véráramban.
A placebo hatás ereje
A placebo hatás egy valós jelenség, mely során a beteg állapota pusztán a kezelésbe vetett hit miatt javul. Ez azt jelenti, hogy még akkor is érezhetjük a szeszes vatta jótékony hatásait, ha az valójában nem rendelkezik semmilyen gyógyító tulajdonsággal. A hit ereje pedig nem lebecsülendő!
Óvintézkedések és lehetséges mellékhatások
Bár a szeszes vatta köldökbe helyezése általában biztonságosnak tekinthető, azért nem árt az óvatosság. Fontos, hogy csak külsőleg alkalmazzuk, és soha ne igyuk meg az alkoholt. Az alkohol irritálhatja a bőrt, ezért ha kipirosodást, viszketést vagy egyéb bőrtüneteket tapasztalunk, azonnal távolítsuk el a vattát. Kisgyermekeknél, várandós és szoptató anyáknál nem javasolt a használata.
Ha komolyabb köhögési panaszaink vannak, vagy a menstruációs fájdalmak elviselhetetlenek, mindenképpen forduljunk orvoshoz. A szeszes vatta köldökbe helyezése nem helyettesíti az orvosi kezelést, csupán kiegészítő terápiaként jöhet szóba.
Alternatív megoldások köhögésre és menstruációs fájdalmakra
Számos bizonyítottan hatékony módszer létezik mind a köhögés, mind a menstruációs fájdalmak enyhítésére. Köhögés esetén a meleg italok, a méz, a sós vizes gargalizálás és a párologtatás segíthetnek. Menstruációs fájdalmak esetén a meleg borogatás, a gyógyteák (pl. cickafark), a testmozgás és a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók hozhatnak enyhülést. Súlyosabb esetekben orvos által felírt gyógyszerekre vagy hormonális fogamzásgátlóra is szükség lehet.
Összegzés
A szeszes vatta köldökbe helyezése egy érdekes népi gyógymód, melyet sokan alkalmaznak köhögés és menstruációs fájdalmak enyhítésére. Tudományosan nem bizonyított a hatékonysága, de a placebo hatás és a hagyományok tisztelete miatt továbbra is népszerű. Fontos azonban, hogy ne helyettesítsük vele az orvosi kezelést, és legyünk óvatosak a használata során. Ha a tünetek nem enyhülnek, vagy súlyosbodnak, forduljunk orvoshoz!