Képzeljük el a helyzetet: sürgősen kiírnánk egy DVD-t, mondjuk egy biztonsági mentést, vagy a családi nyaralásról készült képeket, esetleg egy Linux disztribúciót, hogy telepítsük egy régi gépre. Beszúrod a lemezt az **LG GSA-H22L** DVD-íródba, elindítod az írást, majd döbbenten látod, hogy a folyamat nem a megszokott, optimális sebességgel (például 8x vagy 16x) halad, hanem vánszorog, mintha egy megkínzott csiga húzná maga után a házát: 1x sebességen. A mérőpálca alig mozdul, a becsült idő pedig órákra rúg. Ismerős szituáció? Ha igen, ne ess kétségbe, és főleg ne dobd ki szeretett meghajtódat! Ez a probléma sokkal gyakoribb, mint gondolnád, és szerencsére a legtöbb esetben van rá megoldás.
Az **LG GSA-H22L** egykor igazi igásló volt a DVD-írók piacán, megbízhatóságáról és jó teljesítményéről volt híres. Azonban az idő múlása, a technológiai változások, és a lemezgyártók újabb és újabb, olykor olcsóbb gyártási eljárásai komoly kihívások elé állították. Ennek eredménye sok esetben pont ez a frusztráló 1x írási sebesség. De miért történik ez, és hogyan orvosolhatjuk?
Miért ragad be 1x sebességre a DVD-író? A gyökerek megértése
Ahhoz, hogy megértsük a megoldást, először is tudnunk kell, mi okozza a problémát. A legtöbb esetben a bűnös a firmware. A firmware olyan szoftver, amely a hardvereszközök működését irányítja. Gondoljunk rá úgy, mint a meghajtó agyára. Ez tartalmazza azokat az információkat, amelyekre a meghajtónak szüksége van ahhoz, hogy felismerje és megfelelően kezelje a különböző típusú és márkájú üres lemezeket.
A DVD-lemezeknek van egy úgynevezett MID (Media ID) kódjuk, ami azonosítja a gyártót és a gyártási technológiát. Amikor egy üres lemezt helyezünk be a meghajtóba, az beolvassa ezt a MID kódot, majd a firmware-ben tárolt belső adatbázist, az úgynevezett MCL-t (Media Code List) ellenőrzi. Ha megtalálja a kódhoz tartozó bejegyzést, tudni fogja, milyen lézererősséggel, milyen sebességgel és milyen stratégiával írhat az adott lemezre a legoptimálisabban. A probléma ott kezdődik, hogy az idő múlásával újabb és újabb lemezgyártási technológiák és márkák jelentek meg, amelyek MID kódjai egyszerűen nincsenek benne az LG GSA-H22L meghajtó (és sok más régebbi meghajtó) eredeti firmware-ében.
Ha a meghajtó nem találja a lemez MID kódját a MCL-ben, vagy bizonytalan a lemez minőségében (mert például rossz minőségű vagy noname lemezről van szó), akkor egy biztonsági mechanizmus lép életbe. A meghajtó ekkor úgy dönt, hogy a legkisebb, azaz a legbiztonságosabb sebességen írja meg a lemezt, ami jellemzően az 1x sebesség. Ez a védekezési mód biztosítja, hogy az írás valószínűleg sikerülni fog, még ha lassabban is, de egyben hihetetlenül frusztrálóvá is teszi a folyamatot a felhasználó számára.
A hivatalos megoldás és korlátai
Természetesen az első gondolat ilyen esetben az, hogy keressünk egy hivatalos firmware frissítést az LG weboldalán. Ez általában jó kiindulópont, és számos más meghajtó esetében megoldást is jelenthet.
Azonban az LG GSA-H22L esetében a helyzet némileg komplikáltabb. Először is, egy viszonylag régi meghajtóról van szó, így a hivatalos támogatás, különösen a rendszeres firmware frissítések terén, már jóval csekélyebb, ha nem szűnt meg teljesen. Másodszor, még ha találnánk is egy utolsó hivatalos frissítést, az sem garantálja, hogy az tartalmazza a legújabb lemezek MID kódjait, vagy hogy kiküszöböli a 1x-es írási sebesség problémáját. A gyártók gyakran csak a kritikus hibákat javítják, vagy az épp aktuális lemezpiachoz igazítják a firmware-t, de egy évtizeddel későbbi, olcsóbb lemezekkel való kompatibilitás már nem feltétlenül prioritás számukra. Emiatt sok felhasználó még a legfrissebb hivatalos firmware-rel is szembesülhet ezzel a lassulási jelenséggel.
Ráadásul az LG GSA-H22L-nek több különböző hardveres revíziója is létezik (például A100, A101, A102), és fontos, hogy a megfelelő firmware-t töltsük le. A rossz firmware feltelepítése a meghajtó végleges meghibásodásához, azaz „téglásodásához” (bricking) vezethet. Ezért ha a hivatalos út nem vezet eredményre, vagy nem nyújt elegendő javulást, alternatív megoldások után kell nézni.
Az „alternatív” megoldás: Moddolt firmware a GSA-H22L-hez
És itt jön a képbe a varázsszó: a moddolt firmware, vagy más néven custom firmware. Ez az a megoldás, ami a legtöbb esetben megmenti az LG GSA-H22L meghajtókat a kukától. Mi is ez pontosan?
A számítástechnika világában számos lelkes felhasználói közösség létezik, akik mélyrehatóan ismerik a hardverek működését. Az optikai meghajtók, különösen a DVD-írók terén is léteztek ilyen szakértői fórumok (pl. a legendás CDRLabs vagy MyCE fórumok), ahol a felhasználók elemzték a hivatalos firmware-eket, és módosított, javított változatokat készítettek. Ezek a moddolt firmware-ek általában több dolgot is képesek orvosolni:
- Kiterjesztett MCL (Media Code List): Ez a legfontosabb. A modderek összegyűjtötték az újabb és régebbi, problémás lemezek MID kódjait, és beépítették azokat a firmware-be. Így a meghajtó képessé válik azonosítani és magasabb sebességen írni azokat a lemezeket, amelyeket korábban nem ismert fel, vagy csak 1x sebességen írt.
- Feloldott sebességkorlátok: Néha a gyártók mesterségesen korlátozzák a meghajtók írási sebességét bizonyos lemeztípusoknál, vagy régiókban. A moddolt firmware-ek ezeket a korlátokat feloldhatják.
- Fejlettebb írási stratégiák: Egyes moddolt firmware-ek finomhangolt írási stratégiákat is tartalmazhatnak, amelyek javítják az írás minőségét és megbízhatóságát, különösen a problémás lemezeknél.
- Booktype konverzió: Bár nem közvetlenül a 1x probléma része, érdemes megemlíteni. Néhány LG meghajtó esetében a moddolt firmware lehetővé teszi a DVD+R lemezek DVD-ROM-ra való „átalakítását” (booktype conversion). Ez a funkció növeli a kompatibilitást a régebbi DVD-lejátszókkal és -meghajtókkal, amelyek csak DVD-ROM lemezeket olvasnak.
Hogyan keressük és alkalmazzuk a moddolt firmware-t?
FONTOS FIGYELMEZTETÉS: A firmware flash-elése kockázatos művelet! Egy rossz firmware, egy áramszünet a folyamat közben, vagy a flashelő szoftver hibája véglegesen tönkreteheti a meghajtót. Csak akkor vágjunk bele, ha tisztában vagyunk a kockázatokkal, és követjük a pontos utasításokat! Mindig keressünk megbízható forrást, és olvassunk el minél több véleményt és tapasztalatot a firmware-ről, mielőtt telepítenénk.
1. Azonosítsuk a meghajtó pontos modelljét és revízióját: Az LG GSA-H22L-nek, ahogy említettem, több hardveres verziója is lehet (pl. A100, A101, A102). Ezt a BIOS-ban, az eszközkezelőben, vagy valamilyen diagnosztikai szoftverrel (pl. Nero InfoTool, DVDInfoPro) tudjuk megállapítani. Nagyon fontos, hogy a megfelelő revízióhoz tartozó firmware-t keressük!
2. Kutatás a neten: Keressünk olyan archívumokat, fórumokat és weboldalakat, amelyek optikai meghajtó firmware-ekkel foglalkoznak. Kulcsszavak lehetnek: „LG GSA-H22L custom firmware”, „LG GSA-H22L modded firmware”, „LG GSA-H22L 1x fix”, „LG GSA-H22L MCL update”. Kereshetünk akár „DVDRom.OVL” vagy „OmniPatch” kifejezésekkel is, mivel ezek voltak a korábbi LG meghajtókhoz készült moddolt firmware-ek gyűjtőnevei. Gyakran ezeket a fájlokat már a gyártók hivatalos firmware-eit felhasználva, de kiegészítve készítették el.
3. Letöltés és előkészület:
* Töltsük le a megfelelő moddolt firmware-t. Győződjünk meg róla, hogy megbízható forrásból származik.
* A firmware fájl mellett általában egy flashelő segédprogram (pl. egy .EXE fájl) is található.
* Zárjunk be minden felesleges programot a számítógépen, különösen azokat, amelyek a meghajtót használhatják (pl. íróprogramok, vírusirtó, háttérben futó letöltések).
* Ha lehetséges, készítsünk biztonsági mentést az aktuális firmware-ről! Néhány flasher program képes erre. Ez egy mentőöv lehet, ha valami balul sül el, és vissza szeretnénk állítani az eredeti állapotot.
4. A flashelés folyamata:
* Indítsuk el a flashelő programot (gyakran rendszergazdaként).
* Válasszuk ki a letöltött firmware fájlt.
* Kövesd pontosan a program utasításait. Általában egy gombnyomásra elindul a folyamat.
* NE szakítsuk meg az áramellátást és NE nyúljunk a számítógéphez a flashelés alatt! Ez kritikus fontosságú. A flashelés néhány percet is igénybe vehet.
* A sikeres flashelés után a program jelezni fogja, hogy kész van, és valószínűleg kérni fogja a számítógép újraindítását.
5. Tesztelés:
* Indítsuk újra a számítógépet.
* Helyezzünk be egy olyan DVD-R vagy DVD+R lemezt, amellyel korábban problémák voltak (lassú írás).
* Indítsunk egy írási tesztet a kedvenc íróprogramunkkal (pl. Nero, ImgBurn, CDBurnerXP). Figyeljük az írási sebességet! Remélhetőleg látni fogjuk, hogy a meghajtó most már a lemezhez képest optimális, magasabb sebességgel (pl. 8x, 16x) ír.
Mi van, ha mégsem működik? További hibaelhárítási tippek
Bár a moddolt firmware a legtöbb esetben megoldja a 1x sebesség problémáját, előfordulhat, hogy mégsem hoz teljes sikert. Ilyenkor érdemes a következőket ellenőrizni:
- Próbáljunk ki különböző márkájú lemezeket: Még a moddolt firmware-rel is előfordulhat, hogy a meghajtó bizonyos lemezmárkákkal egyszerűen nem „barátkozik”. Próbáljunk ki más gyártó DVD-R vagy DVD+R lemezeit. A Verbatim lemezek általában jó hírnévnek örvendenek a kompatibilitás terén.
- Tisztítsuk meg a lézerlencsét: Egy koszos, poros lézerlencse olvasási és írási hibákat okozhat, ami szintén vezethet lassú sebességhez vagy sikertelen írásokhoz. Használhatunk erre a célra gyártott tisztítólemezt, vagy óvatosan, egy speciális alkoholos törlőkendővel (ami nem hagy szöszöket) tisztítsuk meg a lencsét.
- Ellenőrizzük a tápellátást és a kábeleket: Győződjünk meg róla, hogy a meghajtó megfelelően csatlakozik a tápegységhez és az alaplaphoz. Egy rossz SATA/IDE adatkábel vagy egy lazán csatlakoztatott tápkábel is okozhat problémákat. Próbáljuk ki másik portra csatlakoztatva, vagy cseréljük ki a kábelt.
- Szoftveres konfliktusok: Néha az íróprogramok, vírusirtók, vagy más háttérben futó alkalmazások is befolyásolhatják az írási sebességet. Próbáljunk meg egy másik íróprogramot, vagy frissítsük a már meglévőt. Érdemes a vírusirtót ideiglenesen kikapcsolni az írás idejére, ha nagyon lassú a folyamat.
- Hardveres hiba: A legrosszabb esetben, ha semmi sem segít, lehetséges, hogy a meghajtó fizikailag hibásodott meg. A lézerdióda elöregedhet, vagy más alkatrész romolhat el. Ilyenkor már a csere jöhet szóba, de ez a ritkább eset.
Megelőzés és a meghajtó élettartamának növelése
Bár a 1x-es írási sebesség problémája specifikus a firmware elavultságára, néhány általános tipp segíthet a meghajtó élettartamának meghosszabbításában és a problémák elkerülésében:
- Használjunk minőségi lemezeket: A „noname”, olcsó lemezek gyakran inkonzisztens minőségűek, és sokkal valószínűbb, hogy problémát okoznak a meghajtóval. A márkás, megbízható gyártók (pl. Verbatim, Taiyo Yuden/JVC, Sony) lemezei stabilabb írást biztosítanak.
- Tartsuk tisztán a meghajtót: Rendszeresen használjunk tisztítólemezt, vagy ha merészek vagyunk, tisztítsuk meg óvatosan a lencsét a fent leírtak szerint.
- Biztosítsunk megfelelő szellőzést: A számítógép házában a jó légáramlás segít elkerülni a túlmelegedést, ami károsíthatja az optikai meghajtót is.
- Óvatosan bánjunk vele: Ne rázogassuk, ne tegyük ki fizikai behatásnak.
Konklúzió: Ne dobd ki, éleszd újra!
Az **LG GSA-H22L** DVD-íród, amely most csak csigatempóban, 1x-esen ír, még korántsem írta le magát. A probléma gyökere többnyire a firmware elavultságában rejlik, ami szerencsére orvosolható egy jól megválasztott és óvatosan feltelepített moddolt firmware-rel. Ezáltal nemcsak egy régi, de még mindig jól használható eszközt menthetsz meg, hanem hozzájárulsz a környezetvédelemhez is azzal, hogy meghosszabbítod az elektronikai eszközök élettartamát.
A technológia fejlődik, de a régi, megbízható hardvereknek is van még helye. Egy kis kutatással és egy csipetnyi bátorsággal könnyedén felélesztheted LG meghajtódat, és újra élvezheted a gyors és megbízható DVD-írást! Soha ne add fel, amíg van megoldás!