Előfordult már, hogy a radiátorok légtelenítése, javítása, vagy akár cseréje miatt le kellett engedni a fűtési rendszert? Ilyenkor jogosan merül fel a kérdés: vajon a kombi kazán ilyenkor is képes meleg vizet szolgáltatni a csapokból? A válasz nem olyan egyértelmű, mint gondolnánk, és sok tényezőtől függ.
A Kombi Kazán Működési Elve Röviden
Ahhoz, hogy megértsük a kérdésre a választ, először is tisztáznunk kell a kombi kazánok működési elvét. A kombi kazán, ahogy a neve is mutatja, két funkciót egyesít: a fűtést és a használati melegvíz (HMV) előállítását. Ezt általában egyetlen készülékben oldja meg. A modern kombi kazánok szinte kivétel nélkül átfolyós rendszerűek a melegvíz tekintetében, azaz nincsenek külön bojlerrel összekötve. Amikor melegvizet nyitunk a csapnál, a kazán érzékeli a vízáramlást, és azonnal bekapcsol, hogy felmelegítse a vizet.
A Fűtési Kör És A Használati Melegvíz Kör Elkülönülése
A jó hír az, hogy a fűtési kör és a használati melegvíz kör általában elkülönül egymástól a kombi kazánokban. Ez azt jelenti, hogy a fűtési rendszerben lévő víz nem keveredik a csapokból folyó vízzel. A kazánban található egy hőcserélő, ami a fűtési kör vizének hőjét adja át a használati melegvíznek. Ez egy zárt rendszer, ami biztosítja a higiénikus melegvíz-ellátást.
Leengedett Radiátorok És A Kombi Kazán Viszonya
Most jön a lényeg! Ha a radiátorokból leengedtük a vizet, a fűtési körben jelentős nyomáscsökkenés következik be. A legtöbb kombi kazán rendelkezik egy nyomásérzékelővel, ami figyeli a fűtési rendszer nyomását. Ha a nyomás egy bizonyos érték alá esik (ez a kazán típusától függően változik, de általában 0.8-1 bar körül van), a kazán biztonsági okokból letiltja a fűtést. Ez a funkció megakadályozza a kazán károsodását, ami a víz hiánya miatt fellépő túlmelegedésből adódhatna.
Azonban a használati melegvíz funkció a legtöbb esetben továbbra is működőképes maradhat. Mivel a melegvíz-előállítás egy különálló rendszeren keresztül történik, a fűtési rendszer nyomásának csökkenése nem feltétlenül befolyásolja a melegvíz készítését. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez nem minden esetben van így!
Mikor Nem Működik A Melegvíz Leengedett Radiátorok Esetén?
Vannak olyan esetek, amikor a radiátorok leengedése befolyásolhatja a melegvíz-szolgáltatást is. Például:
- Régebbi típusú kazánok: Néhány régebbi típusú kombi kazánnál a fűtési és melegvíz kör szorosabban kapcsolódik egymáshoz. Ebben az esetben a fűtési rendszer nyomásának csökkenése a melegvíz-szolgáltatást is letilthatja.
- Alacsony víznyomás: Ha a lakásban amúgy is alacsony a víznyomás, és a fűtési rendszer leengedése tovább csökkenti a nyomást, a kazán nem biztos, hogy képes lesz bekapcsolni a melegvíz-funkciót.
- Hibás nyomásérzékelő: Ha a nyomásérzékelő meghibásodott, akkor tévesen alacsony nyomást jelezhet, ami a melegvíz-szolgáltatás letiltásához vezethet akkor is, ha valójában a rendszerben elegendő víz van.
- Biztonsági beállítások: Egyes kazánok speciális biztonsági beállításokkal rendelkeznek, amelyek a fűtési rendszer hibája esetén a teljes kazánműködést leállítják, beleértve a melegvíz-szolgáltatást is.
- Komplett rendszer leengedése: Ha nem csak a radiátorokat, hanem a teljes fűtési rendszert leengedtük, beleértve a kazánban lévő vizet is, akkor egyértelműen nem lesz melegvíz.
Mit Tehetünk, Ha Nincs Melegvíz Leengedett Radiátorok Mellett?
Ha a radiátorok leengedése után megszűnt a melegvíz-szolgáltatás, először is ellenőrizzük a kazán nyomását. Ha a nyomás alacsony (a legtöbb kazánon van egy nyomásmérő óra), akkor fel kell tölteni a fűtési rendszert vízzel. Ezt általában egy feltöltő csap segítségével lehet megtenni. A kazán használati útmutatójában részletes leírást találunk a feltöltés módjáról. Ügyeljünk arra, hogy a nyomást a megfelelő értékre állítsuk be (általában 1-2 bar között).
Ha a nyomás megfelelő, de még sincs melegvíz, akkor érdemes a kazán reset gombját megnyomni. Ez sok esetben megoldhatja a problémát. Ha ezek a lépések sem vezetnek eredményre, akkor valószínűleg szakember segítségére lesz szükség.
Megelőzés És Tippek
Hogy elkerüljük a kellemetlenségeket, érdemes néhány dologra odafigyelni:
- Tervezés: Ha nagyobb munkálatokat tervezünk a fűtési rendszeren, előre gondoljuk át, hogy ez hogyan befolyásolja a melegvíz-szolgáltatást.
- Tájékoztatás: Nézzük meg a kazán használati útmutatóját, hogy tisztában legyünk a kazán működésével és a biztonsági beállításokkal.
- Karbantartás: Rendszeresen ellenőrizzük a fűtési rendszer nyomását, és szükség esetén töltsük fel vízzel. A rendszeres karbantartás megelőzheti a problémákat.
- Szakember: Ha bizonytalanok vagyunk, forduljunk szakemberhez!
Összegzés
A válasz tehát a kérdésre: nem feltétlenül. A kombi kazán melegvíz-szolgáltatása a legtöbb esetben független a fűtési rendszer nyomásától, de vannak kivételek. Fontos, hogy tisztában legyünk a kazánunk típusával és működési elvével, és szükség esetén forduljunk szakemberhez.